Ogród

Kosiarka do ogrodu – jak dokonać wyboru?

Artykuł partnera.

Kosiarka to sprzęt niezbędny w każdym ogrodzie. Pozwala na szybkie przycinanie trawy, dzięki czemu trawnik prezentuje się estetycznie. Aby regularne koszenie było wygodne i nie sprawiało problemu, niezbędny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Niestety nie jest to łatwe zadanie.

Podpowiadamy, jaką kosiarkę wybrać oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Kosiarka – jaką wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaką kosiarkę kupić, musisz wcześniej poznać rodzaje tych urządzeń. Dzieli się je na:

  • kosiarki ręczne – najprostsze modele, których ostrza są wprawiane w ruch poprzez pchanie urządzenia,
  • kosiarki elektryczne – wymagają podłączenia do zasilania,
  • kosiarki akumulatorowe – są wyposażone w baterie, które umożliwiają korzystanie z nich bez konieczności stałego dostępu do prądu,
  • kosiarki spalinowe – z mocnymi silnikami, świetnie sprawdzają się w dużych ogrodach.

Nowoczesnym typem kosiarek są roboty zasilane akumulatorami. Są one bezobsługowe i samodzielnie poruszają się po wyznaczonym terenie. Cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród właścicieli przestronnych ogrodów.

Kosiarki spalinowe – jaką wybrać?

Kupując kosiarkę z napędem spalinowym, powinieneś sprawdzić jej moc. Im wyższa będzie, tym urządzenie lepiej poradzi sobie z gęstą trawą.

Moc powinna być dopasowana także do powierzchni trawnika. Zweryfikuj również moment obrotowy oraz szerokość koszenia. Dobrze, żeby kosiarka spalinowa była wyposażona w napęd, który ułatwi Ci pracę. Po jego uruchomieniu urządzenie jedzie samoczynnie, co sprawdza się w dużych ogrodach.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki?

Duży wybór różnego rodzaju kosiarek sprawia, że zakup odpowiedniego modelu trzeba dobrze przemyśleć. To, jaki sprzęt wybierzesz, powinno zależeć nie tylko od budżetu, jakim dysponujesz. Nie wiesz, jaką kosiarkę z napędem kupić? Pod uwagę weź następujące czynniki:

  • wielkość trawnika,
  • ukształtowanie terenu,
  • częstotliwość koszenia,
  • obsługę i konserwację urządzenia.

To, jaka kosiarka będzie najlepsza do Twojego ogrodu, zależy od wielu czynników. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Powierzchnia trawnika

Jeśli Twój ogród jest mały, to z pewnością do jego koszenia sprawdzi się model ręczny lub kosiarka elektryczna. W drugim przypadku ograniczeniem jest długość przewodu elektrycznego.

Zastanawiasz się, jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza w Twoim przypadku? Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższe gniazdko zewnętrzne, do którego będziesz mógł podłączyć urządzenie. Upewnij się także, że przewód jest na tyle długi, aby dotrzeć kosiarką do każdego zakamarka trawnika.

Przy dużych ogrodach najlepszym wyborem jest kosiarka spalinowa z napędem. Najlepiej postawić na model z mocnym dwu- lub czterosuwowym silnikiem.

Ukształtowanie terenu

Wybór kosiarki jest uzależniony również od ukształtowania ogrodu. Jeśli trawnik jest równy i ma regularny kształt, to z pewnością sprawdzi się na nim model akumulatorowy lub elektryczny.

W przypadku ogrodu ze sporymi zagłębieniami potrzebna będzie kosiarka na nierówny teren. Bez problemu pokona ona wszystkie przeszkody znajdujące się na trawniku.

Częstotliwość koszenia

Jeśli kosisz swój trawnik co najmniej raz w tygodniu i zależy Ci na pięknym wyglądzie trawy, to wybierz kosiarkę bębnową z napędem ręcznym lub elektrycznym.

Sprawdzi się ona w przypadku niewielkich terenów, gdyż korzystanie z niej jest czasochłonne. Jeżeli kosisz swój trawnik rzadziej niż raz w tygodniu, postaw na model spalinowy.

Serwisowanie kosiarek

Zdecydowanie najłatwiejsze w utrzymaniu są kosiarki elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas korzystania z nich przez przypadek nie przeciąć kabla.

Niezbędne jest kontrolowanie jego położenia w trakcie koszenia. Trzeba pamiętać także o regularnym czyszczeniu ostrzy i ich wymianie w razie potrzeby.

Zastanawiasz się, jaką kosiarkę elektryczną kupić, aby spełniała swoje zadanie? Najlepiej wybierz model od sprawdzonego producenta – to da Ci pewność, że będzie niezawodny.

Właściciele kosiarek spalinowych mają nieco trudniejsze zadanie, jeśli chodzi o serwisowanie sprzętu. Muszą pamiętać o sprawdzaniu poziomu paliwa w baku, a także ilości oleju. Serwis musi być prowadzony regularnie, aby urządzenia pracowały bez zarzutu przez długi czas.

Gdzie można kupić kosiarkę dobrej jakości?

Jeśli już wiesz, jaka kosiarka spalinowa lub elektryczna będzie dla Ciebie najlepsza, musisz znaleźć sprawdzony sklep, który je oferuje.

Najlepiej, aby dostępny asortyment zawierał różnorodne modele, co z pewnością pozwoli Ci wybrać urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Świetnym rozwiązaniem jest zakup kosiarki do trawy w sklepie NDAR.

W ofercie znajdziesz zarówno modele elektryczne, jak i z silnikiem spalinowym. Sprawdzą się one w przypadku niewielkich trawników oraz rozległych ogrodów.

Zapoznaj się z asortymentem i wybierz kosiarkę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Kupując model dopasowany do potrzeb, masz pewność, że Twój trawnik będzie prezentował się naprawdę wyjątkowo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.