Mężczyzna maluje pokój w domu
Wnętrza Wyposażenie domu

Jakim kolorem pomalować pokój?

Malowanie pokoju nie jest pracą trudną. Mały pokój można pomalować w kilka godzin, bez względu na to, jakie kolory wybieramy. Salon lub inne większe pomieszczenie mogą wymagać nieco więcej pracy. Aby jednak pomalować pokój, przede wszystkim trzeba podjąć właściwą decyzję o wyborze koloru.

To jakim kolorem pomalować pokój?

Wbrew pozorom kolory ścian mają bardzo duże znaczenie. Wybór nieodpowiednich może zmniejszyć komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Na jakie kolory się zdecydować? Jakim kolorem pomalować pokój mały a jakim duży? Jakiego koloru farby wybrać? Wiele zależy od tego, czy malujemy mały pokój, salon, kuchnię czy też inne pomieszczenie. Te kolory farb, które okażą się odpowiednie w salonie, mogą kompletnie nie pasować do małego pokoju czy korytarza. Czym kierować się przy wyborze koloru?

Jakim kolorem pomalować pokój, który nie jest duży? Jakie kolory do małego pokoju nie są odpowiednie?

Bez względu na to, jaki jest wystrój małego pokoju, nie warto wybierać zbyt ciemnych kolorów ścian. Wyjątkiem są małe pokoje, które są dobrze doświetlone, w których są duże okna. Do małego pokoju, z reguły jednak nie wpada zbyt wiele światła dziennego. Jakim kolorem pomalować pokój, do którego nie wpada dużo światła?

Jeśli wybierzemy zbyt ciemne kolory ścian, optycznie zaciemnimy całe pomieszczenie. Zanim więc zdecydujemy się pomalować mały pokój, warto przyjrzeć się temu pomieszczeniu, by upewnić, się, że zły wybór farby nie zepsuje wyglądu tego wnętrza. Oczywiście pomalować mały pokój można używając kilku kolorów.

Malowanie niedużego pokoju w domu
https://www.pexels.com

Ściany ciemniejsze i jaśniejsze

Ciekawym pomysłem jest pomalowanie dwóch ścian pokoju w nieco jaśniejsze barwy, dwóch kolejnych zaś w nieco ciemniejsze. Takie malowanie pokoju poprawi wygląd tego wnętrza. Oczywiście pod warunkiem, że dane kolory trafią na odpowiednie ściany. Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Kolory ciemniejsze mogą być użyte na ściany, na które bezpośrednio pada światło słoneczne, czyli te, naprzeciwko okna lub okien. Barwy jaśniejsze powinny trafić na ściany mniej oświetlone światłem dziennym. Takie pomalowanie małego pokoju jest polecane też z innego powodu. Dwa kolory, podobne, ale jednak nieco różniące się od siebie, pomogą w urządzeniu wnętrza. W miarę możliwości bowiem ciemniejsze meble można postawić przy ciemniejszych ścianach, a jaśniejsze przy jasnych.

Warto jednak pamiętać, że dwa kolory ścian, w połączeniu z wystrojem, mogą stworzyć bardzo fajny efekt lub też nie. Jeśli planujemy dopiero urządzić pokój, możemy śmiało malować w ten sposób i później kolorystycznie dobrać odpowiednie meble. Jeśli jednak nie ma potrzeby, by urządzać pokój, gdyż jest już urządzony, takie malowanie także jest dobrym pomysłem. Jednak do wyboru odpowiednich barw trzeba przywiązać sporo uwagi. Łatwo bowiem stworzyć pomieszczenie, w którym kolory ścian nie pasują do elementów wystroju.

Mały pokój. Jaką farbę wybrać?

Wskazane jest wybranie farby doskonałej jakości. Dlaczego warto stawiać na takie farby? Przede wszystkim dlatego, by oszczędzić sobie pracy przy malowaniu. Wysokiej jakości farbami wystarczy pomalować raz i kolor będzie piękny. Inna sytuacja jest w przypadku farb nieco gorzej kryjących. Szczególnie przy zmianie koloru na zupełnie inny, może pojawić się konieczność malowania ścian wiele razy, bowiem za pierwszym czy nawet drugim razem farba wszystkiego nie pokryje i będą widoczne smugi poprzedniego koloru. Niedokładnie pomalowane ściany oczywiście nie będą wyglądać estetycznie.

Dobrej jakości farby mają jeszcze jedną zaletę. Bez problemu można zmywać ze ścian wszelkie zabrudzenia, bez ryzyka zmycia samej farby. Nie bez znaczenia jest też trwałość koloru. Nawet po latach ściany wciąż będą wyglądać bardzo atrakcyjnie.

Nazwę produktu, którym wykonano inspirację na ścianach, trzeba zapamiętać

Wiele osób po skończeniu malowania po prostu wyrzuca puszki po farbach. Oczywiście jest to jak najbardziej konieczne, jednak warto wcześniej zapisać nazwę koloru, którym wykonano inspirację na ścianach. Dlaczego jest to konieczne?

Odpowiedź jest prosta. Pomimo idealnego pomalowania ścian, może pojawić się konieczność dokonania poprawek. Tak jest choćby wtedy, gdy na ścianach zmienia się lokalizację powieszonych obrazów, wierci dziury, gipsuje poprzednie czy też dokonuje innych prac. Pomalowanie takiej ściany lub jej fragmentów jest wówczas koniecznością. Jeśli zapamiętamy produkt, którym wykonano inspirację, bez problemu będziemy mogli kupić taki sam. Jeśli zaś nie, istnieje spore ryzyko kupienia farby o nieco innym odcieniu. Rozpoczęcie malowania taką farbą skończy się jednym. Do przemalowania będzie co najmniej cała ściana. Kolory, którymi malujemy, trzeba więc zachować w pamięci, nie zapominając, że nie wystarczy zapamiętać, iż na ścianach znalazł się na przykład kolor jasny żółty. Producenci bardzo często używają niezwykle oryginalnych nazw farb. Przykładem są tu choćby tak ciekawe nazwy, jak piasek pustyni czy włoskie cappuccino. A klientowi niełatwo zapamiętać na długo, jak konkretnie nazywała się dana farba.

Malowanie salonu w domu
https://www.pexels.com

Jakim kolorem pomalować pokój typu salon?

Planując pomalowanie salonu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kolory do salonu wybrać? Z uwagi na to, że jest on pomieszczeniem, które ma być swego rodzaju strefą relaksu, kolory ścian nie powinny męczyć oczu. Wszelkie jaskrawe barwy są więc niewskazane. Do salonu wybierać powinniśmy kolory, które są delikatniejsze. Oczywiście nie można zapominać o tym, by do salonu wybrać kolory pasujące do wystroju wnętrza. W tym przypadku mniejsze znaczenie ma to, ile światła słonecznego wpada do salonu, bo z reguły jest go bardzo dużo. Można więc eksperymentować, decydować się na malowanie ścian jednym kolorem, jak i kilkoma. Jeśli w salonie jest kominek, ścianę nad nim można po prostu pomalować na biało. Z ciemnym kominkiem będzie to idealne połączenie.

Jako kolorem pomalować pokój, by optycznie podzielić go na dwa?

Duże pokoje, takie jak salon, to często miejsca, w których są osobne części. Część, w której wypoczywamy, część jadalna ze stołem, miejsce przy kominku, czy też miejsce, w którym można usiąść przy biurku. W takich przypadkach dobrze jest podkreślić to wszystko barwą ścian. Kolorem można optycznie podzielić pokój na dwa, a nawet na więcej. Trzeba to jednak tak robić, by optycznie było to pokój na dwa podzielony, jednak bardzo delikatnie. Jeśli bardzo wyrazistymi barwami ścian podzielimy pokój na dwa lub więcej, może to spowodować wrażenie chaosu, niedopasowania kolorów ścian do siebie i do wystroju wnętrza.

Jakość farb. W tym przypadku jest niesamowicie istotna

Salon to miejsce, w którym w zasadzie przez większą część doby ktoś przebywa. Często przychodzą też goście, przemieszcza się więc przez tą część domu bardzo wiele osób, co sprzyja szybszemu brudzeniu się ścian. W salonie nierzadko też jest kominek, z którego dym i kurz mogą powodować zabrudzenia na ścianach. Jakim kolorem pomalować pokój typu salon to więc jedno. Jaką farbą zaś wybrać, to drugie. Bardzo ważne jest więc to, by farba użyta do malowania salonu była doskonałej jakości.

Dzięki użyciu właśnie takiej możemy mieć pewność, że nie zajdzie konieczność wielokrotnego malowania salonu, by uzyskać odpowiedni kolor ścian. Świetniej jakości zmywalna farba pozwoli też wielokrotnie czyścić ściany, bez ryzyka pogorszenia ich wyglądu. Wszelki kurz, przypadkowe zaplamienia, ślady kredek, którymi dzieci coś na ścianach napisały, z dobrej jakości farby usuwa się bez trudu. Używając farby gorszej, najczęściej wielokrotne mycie ścian jest niemożliwe. Niezbędne jest czasami ponowne malowanie przynajmniej fragmentów ścian. W innym przypadku łatwo da się dostrzec, że są zabrudzone.

Farba do pomalowania ścian w pokoju
https://www.pexels.com/

Radykalna zmiana koloru ścian. Czasami warto najpierw przemalować je na biało

Pomimo doskonałej farby, przy bardzo radykalnych zmianach kolorów ścian, może pojawić się poważny problem. Farba nie musi za pierwszym razem idealnie pokryć starego koloru. Najczęściej jednak nie jest to do zauważenia od razu podczas malowania. Kolory świeżo malowanych ścian są inne i z reguły widać jeszcze na nich stary kolor, który chcemy pokryć nową farbą. W założeniu jednak po wyschnięciu nowej farby powinien przestać być widoczny. Tak się jednak nie musi stać. Mogą być widoczne cienie poprzedniego koloru. Nawet jeśli będą bardzo delikatne, tak pomalowana ściana nie będzie ładna.

Bez względu więc na to, czy malujemy mały pokój, czy też duży, jeśli kolor, którym na ścianach wykonano inspiracje wcześniej, znacząco różni się od tego, którego chcemy użyć, dla własnej wygody warto najpierw ściany, które chcemy przemalować, pomalować na biało. Nie musi to być super idealne malowanie, ważne, tylko by poprzedni kolor przez biały odcień został przesłonięty. Taka biała ściana musi rzecz jasna wyschnąć. Gdy tak się stanie, z powodzeniem można zacząć malować ją nowym kolorem. Jeśli używamy doskonałej farby, można mieć pewność, że w takiej sytuacji pomalowanie ścian jeden raz w zupełności wystarczy. Po wyschnięciu farby, ściany będą wyglądać pięknie, nie będzie też na nich ani prześwitującego poprzedniego koloru, ani też koloru białego, na który wcześniej ściany malowaliśmy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.