Technologia

Jakie metody wykorzystuje się do obróbki blachy?

Obróbka metali to znacząca gałąź przemysłu metalurgicznego. Co więcej rozwija się ona ciągle bardzo dynamicznie. Blachy stalowe lub aluminiowe mogą być poddane różnego rodzaju operacjom, w celu uzyskania pełnowartościowego, gotowego produktu. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji dotyczących procesu obróbki blachy.

Obróbka blachy – precyzja

Dzięki postępowi technologicznemu, który miał miejsce w ciągu kilkunastu ostatnich lat możliwa jest dzisiaj bardzo precyzyjna obróbka blach. Coraz więcej przedsiębiorstw dysponuje maszynami skrawalniczymi, które pozwalają uzyskać bardzo precyzyjny wyrób lub element wykonany z blachy. Wysoka precyzja nie tylko pozwala wykonywać coraz bardziej skomplikowane i coraz mniejsze przedmioty, przyczyniła się ona również do znaczącego obniżenia kosztów produkcji. Większa dokładność to mniejsze zużycie materiału. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest cięcie laserem.

Rodzaje obróbki blach

Można wyróżnić kilka najczęściej stosowanych technik obróbki blach. Zastosowanie konkretnego rozwiązania jest uzależnione od efektu, który pragniemy uzyskać.  Jest to głównie związane ze zmianą parametrów lub kształtu blachy.

Gięcie blachy jest procesem polegającym na profilowaniu krzywizn kształtowanego przedmiotu. Dzięki wykorzystaniu maszynom CNC jest możliwe wyprofilowanie odpowiedniego kształtu blachy przy zachowaniu jej wcześniejszych własności.

Cięcie blachy to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki. Technik cięcia blachy jest wiele. Jeszcze do niedawna najczęściej używało się specjalnych nożyc gilotynowych, obecnie coraz bardziej popularne jest cięcie laserowe.

Wykrawanie blachy to szczególny rodzaj cięcia blachy. Polega on na zastosowaniu specjalnych wykrojników. Podstawowymi technikami wykrawania blachy są: wycinanie, okrawanie, przycinanie, nadcinanie, dziurkowanie oraz rozcinanie.

Spawanie polega na obróbce cieplnej. Ma ono na celu połączenie ze sobą metali poprzez stopienie ich obrębów. Coraz częściej w zakładach przemysłowych wykorzystuje się do spawania urządzenia cyfrowe. Dzięki czemu cały proces jest szybszy i bardziej powtarzalny.

Zgrzewanie jest procesem polegającym na trwałym łączeniu metalowych elementów oraz blachy. Brzegi przedmiotów, które zamierzamy zespolić należy podgrzać, aby uległy uplastycznieniu. Następnie należy ze je ze sobą połączyć i odpowiednio docisnąć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.