Drewniane schody.
Wnętrza

Jaką konstrukcję drewnianych schodów wybrać?

Drewniane schody mogą przybierać wiele różnych form. Wygląd zależy od ich konstrukcji, tych zaś istnieje pięć najważniejszych rodzajów. Każda ma odmienne od siebie cechy. Niektóre lepiej więc pasować będą do tradycyjnych wnętrz, a inne – do tych nowoczesnych. Jak więc wybrać odpowiednią konstrukcję schodów? O tym i nie tylko o tym – w niniejszym artykule.

Typy konstrukcji drewnianych schodów

Tak, jak już we wstępie zaznaczyliśmy – istnieje kilka różnych typów konstrukcji schodów samonośnych drewnianych:

  • policzkowa;
  • osiodłana;
  • bolcowa;
  • schody dywanowe;
  • schody z centralną wangą.

Drewniane schody.

Przykład konstrukcji dywanowej; źródło: Pixabay

Konstrukcja policzkowa drewnianych schodów

Jedną z najbardziej podstawowych i najklasyczniejszych zarazem wersji drewnianych schodów jest konstrukcja policzkowa. Tak, jak nazwa wskazuje stopnie wpuszczane są tu w dwa łączące je policzki, inaczej nazywane wangami. Schody takie nazywamy również wpuszczanymi. Całość takiej struktury jest bardzo wytrzymała i stabilna. Wizualnie sprawia wrażenie lekkiej i nowoczesnej. Doskonale nada się więc do wszelkich wnętrz, w których utrzymać będziemy chcieli minimalizm. Powinniśmy dobrać do niej mocny i twardy dąb. Warto także skorzystać tu z innowacyjnych balustrad w postaci wstęg, bądź relingów.

Tradycyjna konstrukcja osiodłana

Jest to kolejna, bardzo klasyczna forma schodów. Stopnie nałożone są tu na dwie, łączące je wangi. Nazywamy je także schodami nakładanymi. Jest to zdecydowanie najbardziej wytrzymała i pewna konstrukcja. Dobrze współgrać będzie z ciemną, elegancką dębiną. Uzyskamy wtedy niezwykle wytworną kompozycję, w której widoczne będą tak charakterystyczne dla tego drewna słoje. Całość wpasuje się w tradycyjne i klasyczne wnętrza. Dobrze współgrać tu będzie poręcz z prostymi tralkami. Można także rozważyć założenie jednego lub dwóch stopni blokowych.

Drewniane schody.

Źródło: https://fabrykadrewnianychkonstrukcji.pl/

Konstrukcja bolcowa, dywanowa i z centralną wangą

Do nowocześniej wyglądających typów schodów należą konstrukcje bolcowe, dywanowe i z jedną, centralnie poprowadzoną wangą. Każda z wymienionych cechuje się wielką lekkością. W przypadku konstrukcji bolcowej i dywanowej – stopnie są połączone ze sobą kolejno poprzez bolce lub podstopnie. Powinniśmy w takim wariancie zdecydować się na twarde drewno, najlepiej dębinę. Wersjami alternatywnymi będzie buczyna lub jesion – pamiętajmy jednak wtedy o odpowiednio częstym odnawianiu całości poprzez lakierowanie, lub olejowanie. Dodać do tego możemy także balustradę z ornamentowanych relingów lub szkła.

Podsumowanie

Jak więc widzimy przy wyborze drewnianych schodów mamy mnóstwo możliwości. Jeśli potrzebować będziemy fachowej porady – to wyboru warto dokonać jedynie spośród znanych i docenionych marek. Uzyskamy wtedy odpowiednią, ekspercką pomoc i wsparcie. Wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest trwały, bezpieczny i posłuży nam przez długie lata.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.