W agrotechnice jest wiele zabiegów, które ułatwiają gospodarowanie. Nie mają kluczowego znaczenia, ale przyczyniają się do lepszej produkcji i efektywności w rolnictwie. Jednym z takich zabiegów jest drapaczowanie lub inaczej kultywatorowanie. Polega na spulchnianiu i zmianie struktury gleby po sezonie zimowym lub przed zastosowaniem nowej uprawy. Czy wybór odpowiedniej maszyny do tego zabiegu ma znaczenie?
Do czego służy kultywator?
Maszyna zwana kultywatorem jest stosowana po orce do rozdrabniania skiby. Jest to szczególnie ważne na ciężkich glebach, które charakteryzują się zwięzłą strukturą. Po sezonie zimowym gleba tworzy szczelną skorupę, która utrudnia dostęp wody i powietrza do głębszych warstw ziemi. Kultywator wykonuje standardowy zabieg, często spotykany w produkcji roślinnej. Spulchniona gleba jest lepiej przygotowana do siania i rośliny mają w niej lepsze warunki do wzrostu. Często też drapaczowanie może z powodzeniem zastąpić samą orkę, co dzieje się najczęściej w gospodarstwach o profilu ekologicznym. Sam zabieg może też łączyć glebę z nawozami mineralnymi oraz naturalnym kompostem. Jego skuteczność jest nawet wyższa niż w przypadku tradycyjnego bronowania.
Główne rodzaje maszyn do pielęgnacji gleby
Profesjonalny kultywator powinien być dostosowany do warunków glebowych gospodarstwa. Ze względu na swoje właściwości inżynierowie stworzyli kilka rodzajów sprzętu do drapaczowania:
- kultywatory o sztywnym uzębieniu – są zakończone redliczkami w kształcie serca, służą do spulchniania gleby na płytkiej powierzchni oraz usuwają chwasty. Jeśli zęby są zakończone klinowato lub w kształcie dłuta to maszyna jest przeznaczona do kruszenia opornych skib.
- kultywator o profilu sprężynowym – jest wyposażony w wąskie, sprężyste zęby, które są używane do przedsiewnej uprawy roli. Doskonale wyciągają perz i inne uciążliwe chwasty na powierzchnię. Raczej nie stosuje się ich do gleby o dużej wilgotności, ponieważ tworzą się wtedy zbite bryły gleby.
- urządzenia o profilu półsztywnym – wersja pośrednia najlepiej ze wszystkich rodzajów kultywatorów utrzymuje stałą głębokość podczas pracy, dzięki temu rozwiązaniu gleba przez dłuższy czas zachowuje wysoki poziom wilgoci.
Zbyt wysokie zagęszczenie gleby jest zjawiskiem niekorzystnym, dlatego warto wybrać jak najlepszy rodzaj kultywatora na swoje pole.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem kultywatora?
Kupując agregat glebowy lub kultywator warto sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie mocy urządzenia ze strony ciągnika. Należy sprawdzić, czy silnik ciągnika ma wystarczającą moc i czy pociągnie kultywator. Warto zadbać o odpowiedni zapas energii. Jeśli maszyna ma zbyt wysokie wymagania, to może się okazać, że przeprowadzenie uprawy będzie bardzo utrudnione. Zagrozi to produkcji roślinnej i osiągnięciu właściwego poziomu uprawy.
Gdzie można zakupić części zamienne do maszyn rolniczych?
Używanie sprzętu rolniczego jest związane z intensywną eksploatacją i wykorzystaniem urządzeń technicznych. Po pewnym czasie może dochodzić do uszkodzeń i mechanicznego zużycia sprzętu. W takich przypadkach warto zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców. Ciekawą opcją jest skorzystanie z oferty internetowych sklepów rolniczych, które dysponują doskonałymi zamiennikami do maszyn rolniczych od renomowanych producentów.