Lampy w ogrodzie.
Ogród

Jakie lampy do ogrodu wybrać i jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

Artykuł sponsorowany.

Lampy do ogrodu to niezwykle ważny element wyposażenia. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, lecz stanowią także wyjątkową dekorację, która wprowadza niesamowity klimat podczas wieczornych spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Każda przestrzeń ogrodu wymaga jednak różnego rodzaju lamp – innego oświetlenia użyjemy w okolicy chodników i ścieżek komunikacyjnych, a jeszcze innego do podkreślenia wyjątkowego uroku przydomowej fontanny czy oczka wodnego. Jak więc efektywnie zaplanować oświetlenie ogrodowe, by wykorzystać jego potencjał do maksimum?

Planowanie oświetlenia ogrodowego – od czego zacząć?

Wybierając lampy do ogrodu, warto kierować się podobną zasadą, jak przy planowaniu oświetlenia domowego. Na początku skupmy się więc na podzieleniu naszego ogrodu na poszczególne strefy o różnych funkcjach. Mamy więc m.in. przestrzeń komunikacyjną (przy ścieżkach), przestrzeń gospodarczą (przy szopie/domku z narzędziami), strefę wejściową i wypoczynkową. Każde miejsce będzie wymagało wykorzystania nieco innego rodzaju lamp o różnym natężeniu światła i odmiennych parametrach. Nie zapominajmy o subtelnym podświetleniu ciekawych elementów architektonicznych elewacji i samego ogrodu – nie po to efektownie ozdabialiśmy oczko wodne i starannie układaliśmy rabatki kwiatowe, by teraz pozostawały niewidoczne, prawda?

Przy doborze oświetlenia do ogrodu liczą się przede wszystkim cierpliwość, dobra organizacja oraz przemyślany plan działania, który pozwoli nam urzeczywistnić naszą koncepcję i stworzyć ogród marzeń – miejsce nie tylko ładne, ale i praktyczne. Jeśli Ty także chcesz uzyskać taki efekt, sprawdź, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Lampy ogrodowe.

Lampy do ogrodu z podziałem na strefy – jakie wybrać?

Oświetlenie przestrzeni wypoczynkowej

Przestrzeń na tarasie czy wokół altany to jedno z kluczowych miejsc w każdym ogrodzie. To tam spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu – zależy nam więc na tym, by także po zmroku była to przestrzeń przytulna i klimatyczna. Warto oświetlić ją przynajmniej kilkoma źródłami światła, a jako uzupełnienie zastosować oświetlenie boczne i dekoracyjne, np. w postaci ogrodowych latarenek czy girland. A jaka lampa ogrodowa sprawdzi się w charakterze głównej lampy na taras? Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie kinkietów ogrodowych, zawieszanych bezpośrednio na elewacji. Nie tylko efektownie podkreślą one ścianę budynku, ale i zapewnią optymalną ilość światła w całej strefie relaksacyjnej ogrodu. Pamiętajmy, żeby wybierać oświetlenie o ciepłej barwie, które pomaga się uspokoić i sprzyja wypoczynkowi.

Wybierając lampy na taras, warto zainteresować się systemem inteligentnego oświetlenia LED Philips Hue. Kupując mostek Philips Hue, zyskujemy pełną kontrolę nad oświetleniem domowym i ogrodowym, kompatybilnym z tą technologią. Możemy do niego podpiąć nawet do 50 lamp i akcesoriów sterujących, a następnie dowolnie kreować sceny świetlne oraz dopasowywać barwę i intensywność oświetlenia zgodnie z własnymi potrzebami, np. za pomocą komend głosowych. Brzmi ciekawie? Sprawdź kilka przykładów kinkietów ogrodowych i opraw zewnętrznych z serii Philips Hue, które sprawdzą się w strefie wypoczynkowej Twojego ogrodu:

  • Philips Hue Nyro – kinkiet osłonięty z góry, przez co zapewnia subtelnie rozproszone światło białe i kolorowe. Przeznaczony do montażu na elewacji.
  • Philips Hue Projektor Discover – oświetlenie projektorowe, do montażu na elewacji. Zapewnia białe i kolorowe światło (do wyboru barwy z zakresu 16 mln kolorów).
  • Philips Hue Attract – efektowny szklany klosz, który daje ciekawy efekt świetlny w postaci kolorowego łuku rzucanego na ścianę. Design łączący klasyczne wzornictwo z nowoczesnością. Sprawdzi się jako oświetlenie przedsionka, tarasu lub altany.
  • Philips Hue Appear – kinkiet o nowoczesnym wzornictwie, który tworzy trójkątny strumień świetlny, skierowany góra–dół. Stanowi efektowny element dekoracyjny elewacji.
  • Philips Hue Econic – niewielki kinkiet o stonowanym wzornictwie, który z powodzeniem możemy zamontować zarówno na elewacji domu, jak i na suficie altanki.

Jeśli zależy nam na bardziej klasycznych lampach do ogrodu na taras, możemy wybierać spośród wielu alternatywnych rozwiązań:

  • Philips Bridge – kinkiet ogrodowy, który zapewnia ciepłe, białe światło, optymalne do wypoczynku.
  • Philips Yarrow – kinkiet o ciekawym designie z 3 pasami, wyposażony w czujnik ruchu. Przeznaczony do montażu na elewacji.
  • Philips Raccoon – podseria marki Philips, oferująca lampy na elewacje o intensywnym podświetleniu. Wykończenie ze szczotkowanego aluminium zapewnia wysoką odporność, a bezpieczeństwo gwarantuje wbudowany czujnik ruchu.
  • Philips Sunset – efektowny kinkiet ogrodowy, który możemy zamontować w rzędzie po kilka sztuk. Zapewnia strumień światła skierowany góra–dół, efektywnie doświetlający przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie.

Lampy ogrodowe.

Oświetlenie przestrzeni gospodarczej

Praktycznie w każdym ogrodzie znajduje się miejsce, w którym składujemy najpotrzebniejsze narzędzia i akcesoria – coś na wzór szopy lub oddzielnego domku. Choć po zapadnięciu zmroku raczej nie będziemy skorzy do majsterkowania czy wykonywania prac pielęgnacyjnych, to prędzej czy później na pewno zdarzy się sytuacja, gdy po ciemku będziemy musieli znaleźć tam potrzebną rzecz. Po co utrudniać sobie życie i błądzić po omacku? W przypadku strefy gospodarczej wystarczy jeden, główny punkt świetlny, oświetlający wspomniany składzik. Mogą to być lampy na elewację czy kinkiety ogrodowe ścienne, które były wymienione wyżej. Równie skutecznie sprawdzą się też lampy ogrodowe stojące:

  • w formie latarni, np. latarnia ogrodowa Philips Hue Econic (kompatybilna z systemem inteligentnego oświetlenia Philips Hue);
  • w formie słupka, np. Philips Hue Impress czy słupek Philips EcoMoods Bridge.

Oświetlenie przestrzeni wzdłuż ścieżek komunikacyjnych

We własnym ogrodzie chcemy poczuć pełną swobodę poruszania się także po zmroku. By to osiągnąć, musimy koniecznie zadbać o optymalne oświetlenie ścieżek, wykorzystując odpowiednie lampy na zewnątrz. Do wyboru mamy między innymi:

  • lampy ogrodowe stojące w formie niewysokich słupków, np. lampy stojące Philips Hue Calla czy Philips Arbour Pedestal;
  • niewielkie lampy postumentowe, np. mała oprawa stojąca Philips Hue Econic;
  • małe oczka świetlne, osadzone tuż obok ścieżki;
  • lampy solarne.

Pamiętajmy, by lampy do ogrodu, mające pomóc nam w poruszaniu się nocą, umieścić rzędem wzdłuż wszystkich głównych ścieżek komunikacyjnych. Nie możemy jednak zamontować ich zbyt blisko chodnika czy ścieżki, bo narazimy je na przypadkowe kopnięcia podczas chodzenia – o co nietrudno, gdy widoczność jest mocno ograniczona.

Słupkowe lampy ogrodowe.

Oświetlenie przestrzeni przy strefie wjazdowej/wejściowej

To obowiązkowy element oświetlenia ogrodowego, jeśli nie chcesz tracić czasu na szukanie zamka do bramy czy drzwi wejściowych w kompletnych ciemnościach. W tym przypadku świetnie sprawdzi się jeden punkt światła, który skutecznie rozjaśni najbliższą przestrzeń – na przykład kinkiety zewnętrzne, dostępne w wielu różnych wzorach:

  • Philips June – kinkiety o ciekawym, okrągłym kształcie, emitujące mocne białe światło. Odnajdą się również w charakterze efektownej ozdoby ściennej.
  • Philips Veranda – lampa do ogrodu, wykonana ze stali nierdzewnej. Doskonale odnajdzie się w charakterze oświetlenia zewnętrznego na ścianę.
  • Philips Hedgehog – charakteryzują się dość prostą konstrukcją, ale jednocześnie świetnymi parametrami świetlnymi. To kinkiety, które bardzo dobrze wywiązują się z zadania skutecznego oświetlenia strefy wejściowej.
  • Duży kinkiet Philips Hue Impress – wysoka efektywność świetlna i kompatybilność z technologią inteligentnego oświetlenia sprawia, że ten kinkiet świetnie sprawdzi się w przestrzeni ogrodowej, szczególnie jako pojedyncze źródło światła przy drzwiach wejściowych.

Lampy ogrodowe.

Oświetlenie dekoracyjne

Lampy do ogrodu same w sobie stanowią efektowny element ozdobny i potrafią całkowicie odmienić klimat danego miejsca. Przykładowo, wykorzystując zewnętrzną taśmę Philips Hue LED, możemy dowolnie udekorować taras, barierki czy ścieżki, a następnie oświetlić je w kolorze, na jaki akurat mamy ochotę. Niektóre modele lamp zaprojektowane są jednak w celu podkreślenia oryginalnego motywu architektonicznego, zastosowanego np. w elewacji. W tym przypadku sprawdzą się lampy ogrodowe, których snop światła skierowany jest ku dołowi – ekspozycja wybranego miejsca jest wtedy znacznie łatwiejsza. Światła LED sprawdzą się z kolei w przypadku oświetlania ozdobnych drzewek czy roślinnych rabatek. Pamiętajmy o tym, by takie lampy umieszczać przy gruncie, dzięki czemu światło będzie skierowane bezpośrednio na rośliny. Jeśli zaś jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oczka wodnego lub fontanny, wybierzmy zewnętrzne lampy punktowe (np. Philips Hue Lily) lub lampy solarne do ogrodu.

Ogólne porady dotyczące wyboru lamp do ogrodu

  • Upewnij się, że wybrane lampy są przeznaczone do montażu na zewnątrz.
  • Sprawdź, czy lampy są odpowiednio wytrzymałe, np. na gwałtowne podmuchy wiatru.
  • Staraj się wybierać oświetlenie do ogrodu z energooszczędnymi żarówkami LED.
  • Warto wybierać lampy do ogrodu z wbudowanym czujnikiem ruchu, szczególnie w strefach ścieżek komunikacyjnych oraz w strefie wejściowej.

Sprawdź bogatą ofertę lamp do ogrodu w sklepie karel2.pl i przekonaj się, że zaplanowanie efektownego i efektywnego oświetlenia do przestrzeni przydomowej jest łatwiejsze, niż myślisz! Jeśli któraś z przedstawionych wyżej opraw wpadła Ci w oko, po prostu wpisz jej nazwę w dostępnej na stronie karel2.pl wyszukiwarce.

Źródło zdjęć: karel2.pl, shutterstock.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.