Zadbana, zielona trawa w dużym ogrodzie
Ogród

Jak zadbać o trawę w naszym ogrodzie?

Piękny trawnik w ogrodzie to nie tylko piękna ozdoba przydomowej przestrzeni, ale również nasza wizytówka. Jeżeli prace w ogrodzie są naszą pasją, warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi czynnościami, które sprawią, że trawa w naszym ogrodzie będzie zdrowa, zielona i będzie rosła bez problemów. Dbałość o trawnik to nie tylko jego nawadnianie, ale również umiejętne korzystanie z kosiarki do trawy i dostarczanie jej niezbędnych składników mineralnych. Co zrobić, by trawnik wyglądał pięknie?

W jaki sposób poprawnie kosić trawnik?

Odpowiednie korzystanie z kosiarki do trawy ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego wzrostu. Aby murawa była idealnie podcięta, zdrowa i przygotowana do dalszego wzrostu należy systematycznie ją kosić w odpowiedni sposób. Warto przy tym pamiętać, by nie kosić zbyt blisko gleby, gdyż może to powodować jej przerzedzenie się. Trawę najlepiej jest kosić w połowie lub jednej trzeciej wysokości. To optymalna wysokość, która wygląda estetycznie i pozwala trawnikowi na dalszy wzrost.

Podlewanie trawnika to podstawa

Odpowiednie nawadnianie trawnika również jest niezwykle istotne. Najlepiej podlewać trawnik rano lub wieczorem, szczególnie w ciepłe letnie dni. Absolutnie należy wystrzegać się podlewania w południe, gdy słońce najbardziej daje się we znaki. Może to doprowadzić do odparzeń na liściach trawy. Czynność tę warto powtarzać co dwa lub trzy dni. Codzienne podlewanie trawnika mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni, a tego byśmy nie chcieli. Jeżeli pada deszcz, odpuszczamy podlewanie.

Nawożenie trawnika — na co postawić?

Oprócz odpowiedniego korzystania z kosiarki do trawy i systematycznego podlewania nie możemy zapomnieć o dostarczeniu murawie niezbędnych składników odżywczych. Nawożenie warto jest przeprowadzać nawet trzy razy w roku, by trawa nie cierpiała na niedobory i mogła swobodnie wzrastać. Kupując nawozy, wybierajmy te z dużą ilością azotu, który jest niezbędny szczególnie po okresie zimowym, gdy rozpoczyna się wiosna. Przed zimą natomiast, przygotowując trawę do chłodniejszej aury, stawiamy na nawozy bogate w fosfor. Przed nawożeniem konieczne jest podcięcie i oczyszczenie trawy z zanieczyszczeń, co pozwoli składnikom odżywczym łatwiej dotrzeć do korzeni.

Zabiegi pielęgnacyjne trawnika wiosną i jesienią

Sezon wiosenny wymaga od nas, by zadbać nie tylko o czystość trawnika, ale również jego ogólną kondycję. W pierwszej kolejności przed rozpoczęciem nowego sezonu konieczne jest uprzątnięcie pozostałości martwych liści i gałązek. Gdy trawnik jest już czysty, powinniśmy postawić na jego wertykulację i aerację, dzięki którym trawa będzie miała warunki do wzrostu. Wertykulacja polega na nacinaniu darni w pionie, co pozwoli łatwo pozbyć się martwych resztek w postaci mchu, ździebeł trawy i tak zwanego filcu. Zabieg ten warto wykonywać również jesienią, by przygotować trawnik do zimy. Aeracja z kolei pozwoli na napowietrzenie trawy, co powoduje lepsze ułożenie gleby i łatwiejszy dopływ powietrza do znajdujących się pod powierzchnią korzeni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.