Mężczyzna sprzedaje swoje udziały w nieruchomości
Nieruchomości

Jak szybko sprzedać udziały w nieruchomości?

Wielu Polaków posiada zamrożony kapitał w postaci współwłasności nieruchomości, do której ma jedynie częściowe prawa. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej na skutek otrzymania spadku – np. ziemi rolnej, domu lub mieszkania, które nagle zyskują kilku właścicieli. Skomplikowany stan prawny nieruchomości prowadzi dość często do rodzinnych nieporozumień i niesnasek – wiele osób stara się więc możliwie szybko pozbyć problemu i sfinalizować sprzedaż swoich udziałów.

Jak przeprowadzić taką transakcję szybko i bezproblemowo?

Sprzedaż udziałów w nieruchomości a sytuacja pomiędzy współwłaścicielami

Kiedy nieruchomość ma kilku właścicieli, jej spieniężenie jest najprostsze wówczas, gdy wszyscy oni są zgodni co do sprzedaży. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzedaży udziałów w gruncie rolnym lub mieszkaniu spółdzielczym. W tych przypadkach współwłaściciel nie może dokonać sprzedaży swojej części bez zgody pozostałych osób, które mają prawo do tej nieruchomości – obowiązuje wówczas prawo pierwokupu. Sprzedaż udziałów w nieruchomości trzeba również ustalić z pozostałymi współwłaścicielami, gdy forma współwłasności lokalu jest łączna, a nie ułamkowa.

W pozostałych przypadkach można sprzedać udziały w nieruchomości bez zgody pozostałych współwłaścicieli, co jest bardzo istotne – zwłaszcza wtedy, gdy sytuacja pomiędzy poszczególnymi posiadaczami udziałów jest skomplikowana i nie nastraja do negocjacji. Nieruchomości o zawiłej sytuacji są pewnym wyzwaniem pod względem formalności – dlatego dobrym rozwiązaniem jest bezpłatna pomoc prawna, którą oferuje coraz więcej biur nieruchomości.

Szybka sprzedaż udziałów a doradca nieruchomości

Trzeba podkreślić, że nawet wówczas, gdy udział w nieruchomości jest ułamkowy, a sam jej charakter umożliwia sprzedaż bez zgody reszty współwłaścicieli, dokonanie takiej transakcji zwykle nie jest proste. Dlaczego? Ponieważ niewielu jest inwestorów, którzy są gotowi do nabycia udziałów w nieruchomości, której status jest zagmatwany – w wielu przypadkach utrudni lub uniemożliwi to czerpanie zysków z takiego gruntu lub lokalu. Ogłoszenia o sprzedaży udziałów w mieszkaniu lub domu często więc wiszą na popularnych portalach ogłoszeniowych miesiącami, nie znajdując ostatecznie kupca.

Pomóc w szybkiej sprzedaży udziałów może doradca nieruchomości, często będący pracownikiem skupu lub biura zajmującego się sprzedażą lokali. Taki podmiot posiada nierzadko grupę stałych odbiorców, zainteresowanych tym typem transakcji. Profesjonalny doradca nieruchomości współpracuje z doświadczonymi prawnikami, notariuszami i rzeczoznawcami majątkowymi, których wiedza jest niezwykle przydatna podczas sprzedaży udziałów w gruncie lub lokalu.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości to często najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie planują korzystać z danej działki, domu lub mieszkania, a nie chcą również partycypować w kosztach ich utrzymania. To najkorzystniejsza opcja, jeśli na tle współwłasności dochodzi do konfliktów rodzinnych, które kosztują z reguły wiele stresu. Bezpłatna pomoc prawna, jaką oferuje dobry doradca nieruchomości, umożliwi szybkie rozwiązanie tego problemu i spieniężenie praw do lokalu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.