Artykuł sponsorowany.
Styl rustykalny jest bezpretensjonalny i swojski, a przez to bliski wielu osobom – szczególnie tym, którzy zdecydowali się zamieszkać poza miastem. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na urządzenie ich właśnie w takim przytulnym, wiejskim klimacie. Jeśli i Ty masz taki zamiar, pamiętaj, że aranżacja wewnątrz powinna współgrać z zewnętrzną. Dowiedz się, jak może wyglądać elewacja rustykalna i jakie materiały wybrać do jej stworzenia.
Z tekstu dowiesz się:
- czym wyróżnia się elewacja rustykalna,
- jak stworzyć rustykalną elewację bez użycia drewna, kamienia czy cegły,
- na czym polega tworzenie rustykalnej fasady za pomocą techniki dekoracyjnej.
Styl rustykalny to bardzo ciekawy pomysł szczególnie na elewację domu na wsi, chociaż w niejednym mieście również znajdziesz budynki, których właściciele zdecydowali się na inspirację naturalnymi materiałami i ciepłymi kolorami ziemi, typowymi dla tego stylu. Jego niesłabnąca od lat popularność mówi sama za siebie!
Elewacja w stylu rustykalnym – co trzeba wiedzieć?
Natura, wiejskie życie, bogactwo kultury ludowej i regionalnej – to właśnie z tych obszarów czerpie styl rustykalny. Dlatego też domy, których właściciele stawiają na tak przytulny, wiejski klimat, często posiadają elewację wykonaną z naturalnych materiałów, np. kamienia, drewna czy cegieł. Zwykle stwarzają one pozory tego, że są wykonane nieidealnie – tak, aby jeszcze bardziej przywoływać klimat dawnej wsi, na której wielu właścicieli domów wykonywało wszystkie prace budowlane własnoręcznie.
Dziś wykorzystanie naturalnych materiałów do wykończenia elewacji jest bardzo drogie, a czasami też kłopotliwe – ze względu np. na konieczność okresowej konserwacji (w przypadku drewna) czy duży ciężar materiałów (bloki kamienne). Istnieją jednak nowoczesne techniki, które pozwalają wykorzystać tynki elewacyjne do stworzenia fasady trwałej, odpornej na czynniki atmosferyczne, niewymagającej pielęgnacji, a do tego idealnie wpasowującej się w klimat rustykalnego domu.
Styl rustykalny – dom w stylu wiejskim dzięki technice dekoracyjnej Rustico
Jeśli marzy Ci się rustykalna elewacja domu, zwróć uwagę na technikę dekoracyjną Rustico stworzoną przez markę Caparol. Polega ona na nakładaniu tynku i kształtowaniu go w strukturze falistej lub cienkich linii, zależnie od upodobań właściciela. Zastosowanie tego efektu pozwala więc na kreatywną aranżacje tynków i nadaje elewacji trójwymiarową strukturę. Można go używać na ocieplonych i nieocieplonych elewacjach.
Lekki i łagodny efekt końcowy zastosowania tej techniki przywodzi na myśl nieidealną, ale piękną naturę, kojarzy się z nurtem eko i jest bardzo przyjemny dla oka. Z pewnością pokochają go wszyscy miłośnicy przyrody i wiejskich klimatów.
Elewacja rustykalna krok po kroku
Aby efekt zastosowania techniki dekoracyjnej Caparol Rustico był w pełni satysfakcjonujący, warto powierzyć wykonanie go specjaliście. Fachowiec zadba o poprawne pokrycie ścian – a to, w połączeniu z wysokiej jakości produktami, pozwoli Ci cieszyć się estetyczną i efektowną elewacją przez wiele lat. Kolejne etapy jego pracy będą wyglądać następująco:
- Krok 1 (opcjonalny, wykonywany w przypadku starych powłok): zastosowanie podkładu Capatect Putzgrund 610.
- Krok 2: naniesienie masy ArmaReno 700 na grubość minimum 3 mm za pomocą pacy z grzebieniem o wysokości od 8 mm, a następnie wygładzenie szeroką pacą.
- Krok 3: stworzenie efektu – aby go osiągnąć, należy natychmiast po nałożeniu masy przeczesać całość w poziomie za pomocą szczotki z twardym włosiem.
- Krok 4: po wyschnięciu tynku należy zastosować odpowiednie farby elewacyjne, np. Caparol Muresko w kolorze Granit 55.
Jeśli marzy Ci się dom rustykalny, zadbaj o to, aby zarówno jego wnętrze, jak i ściany zewnętrzne były spójne i utrzymane w łagodnym, wiejskim klimacie. Postaw na efekt dekoracyjny Rustico, a Twoja fasada będzie nie tylko efektowna, ale także wytrzymała i odporna na deszcz, wiatr oraz słońce.