Poddasze było dotąd pomijane. Stanowiło składowisko rupieci i śmieci. Na szczęście dziś poddasze jest wykorzystywane w sposób funkcjonalny. To przede wszystkim dodatkowa przestrzeń, w której można spędzać czas. Poddasze ma zupełnie inny charakter konstrukcyjny niż reszta domu. Daje to nowe możliwości aranżacyjne.
Projekt pokoju na poddaszu
Najbardziej efektywnie i najtaniej jest zaaranżować poddasze do celów mieszkalnych na etapie projektu domu. Warto wyposażyć je w elektryczność i kanalizację. Do poddasza należy też doprowadzić funkcjonalne schody. Projekt domu z poddaszem powinien uwzględniać jego funkcje. Inaczej zaprojektujemy poddasze z łazienką, a inaczej bez łazienki. Trzeba też odpowiednio wzmocnić strop i zaplanować rozkład okien. Najtrudniejszym zadaniem jest poradzenie sobie ze skosami. Odpowiednio zaaranżowane dodadzą pomieszczeniu unikalnego charakteru.
Okna na poddaszu
Okna można umieścić zarówno w pionowych ścianach, jak i w dachu. Umieszczenie okien w dachu umożliwi uzyskanie efektu dużej przestrzeni. Pozwoli to też na nocne obserwowanie nieba. Dzięki oknom w dachu uzyskamy optymalne doświetlenie wnętrza. Im więcej okien, tym więcej słońca i nieba. Pokój na poddaszu z takimi oknami może stać się pracownią astronomiczną albo idealnym salonem. Okna powinny być umieszczone na wszystkie strony świata. Umożliwi to obserwowania świtów i zmierzchów. W takim pokoju przez cały dzień będzie panowała jasność. Promienie słoneczne będą ocieplały wnętrze i umilały funkcjonowanie.
Pokój dla dziewczynki na poddaszu
Na poddaszu można urządzić pokój dziecięcy.
Pokój dla dziewczynki powinien uwzględniać jej upodobania i potrzeby. Ściany powinny mieć kolor, który dziewczynka lubi. Nie warto wybierać różu. Najlepiej zapytać dziecka, jaki kolor najbardziej mu odpowiada. Różowy sprawdzi się tylko wtedy, gdy dziewczynka będzie chciała mieć taki kolor. Małe dziecko potrzebuje niewielkich mebli. Takie meble bez problemu zmieszczą się pod skosami. Gdy dziecko dorośnie, to trzeba je wymienić na meble bardziej funkcjonalne. Szafka może zostać ustawiona na środku pokoju. Jeśli będzie ażurowa, to z jednej strony możemy ustawić na niej książki.
Z drugiej strony na szafce mogą stać zabawki. To skutecznie podzieli pokój dla dziewczynki na strefę pracy i zabawy. Podłogę można pokryć dywanem albo korkową okładziną. To sprawi, że dziecko będzie mogło mile spędzać na niej czas.
Pokój dla dziewczynki — okna i meble
Biurko należy ustawić pod oknem, aby odpowiednio je doświetlić. Łóżko też można ustawić pod oknem. Umożliwi to nocną obserwację nieba. Garderobę warto zabudować pod jedną z części poddasza. Na ścianie od garderoby można umieścić drzwi lustrzane, które powiększą optycznie przestrzeń. Lustra nie sprawdzą się w pokoju bardzo małych dzieci. Pokój dla dziewczynki powinien odzwierciedlać jej potrzeby. Może być wyposażony w domek dla lalek, jeśli dziewczynka lubi bawić się lalkami. Zabawki warto umieścić w skrzyniach, które będą leżały obok najniższych ścian.
Jak urządzić pokój dla chłopca?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak urządzić pokój dla chłopca. Obowiązują analogiczne zasady jak w przypadku pokoju dla dziewczynki. Chłopiec sam powinien wybrać kolory i zabawki. Okna warto umieścić nad biurkiem i łóżkiem. Podłoga powinna być miękka i przyjemna. Zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki warto umieścić kolorowe meble, dodatki i lampy. To sprawi, że dziecko będzie rozwijało się w zróżnicowanej i bogatej w doświadczenia zmysłowe przestrzeni.
Gabinet na poddaszu
Jak urządzić pokój do nauki na poddaszu? Najważniejsze jest umieszczenie biurka przy oknach. Jeśli poddasze jest niskie, to biblioteczkę można umieścić na środku. Pozwoli to na wyjmowanie książek z dwóch stron mebla. Część półek można udekorować kwiatami. Stworzy to niezwykłą kompozycję książek i roślin.
Poddasze wyposażone w duże okna to doskonałe miejsce na pracownię malarską. Odpowiednia ilość światła, przestrzeni, widok na niebo wspierają proces twórczy. Jeśli poddasze znajduje się w domu jednorodzinnym, to z okien można mieć dostęp do korony drzew. Obserwowanie lasu z okna na poddaszu pozwoli się odprężyć i skoncentrować. Dzięki temu wzrok odpocznie, a myśli staną się klarowne. Zieleń wspomaga pracę mózgu. Z tego względu w gabinecie na poddaszu powinno się znaleźć jak najwięcej roślin.
Mieszkanie na poddaszu
Na poddaszu można również urządzić mieszkanie. Dużo okien, mało ścian i mebli pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Oddzielić wystarczy tylko łazienkę. Jeśli poddasze będzie mieszkaniem dla singla albo pary, to nie trzeba tworzyć osobnych pokoi. Jednakże wydzielenie choć jednego osobnego pokoju da większą prywatność domownikom. Umieszczenie łazienki na poddaszu jest możliwe, o ile została doprowadzona do niego kanalizacja. W innym wypadku kanalizację będzie trzeba doprowadzić, a to może okazać się trudne i kosztowne.
Łazienka na poddaszu
Wanna pod ogromnym oknem z widokiem na niebo. Piękne, miedziane płytki podłogowe. Ściany z wiśniowego drzewa. Umywalka i toaleta w kolorze butelkowej zieleni. Albo biała podłoga, ogromne okna, wygodna kabina natryskowa. Estetyczne, proste i czarne meble.
Niezależnie od tego, jaki projekt łazienki stworzymy, kąpiel na poddaszu będzie wyjątkowym doświadczeniem. Główną rolę grają dachowe okna. To one nadadzą łazience niepowtarzalnego charakteru. Duża ilość słonecznego światła sprawi, że wszystkie rośliny będą szybko rosnąć i zdrowo wyglądać. Dzięki temu w łazience na poddaszu można stworzyć dżunglę. Drewniany, skośny strop nada łazience przytulnego charakteru. W celu urozmaicenia estetyki przestrzeni warto wykorzystać belki stropowe. Można na nich zawiesić pnące się rośliny albo ciekawe oświetlenie.
Kuchnia na poddaszu
Pionowe ściany boczne na poddaszu są zazwyczaj niskie. Warto zatem umieścić przy nich blaty kuchenne. Nie należy tego robić, jeśli jest tak nisko, że nie można swobodnie przy nich stanąć. Jeśli poddasze jest tak niewielkie, to przy ścianach bocznych można umieścić zmywarkę, kosz na śmieci, kwiaty. Stół powinien się znajdować pod największym oknem. Jeśli dach jest płaski, to z kuchni można poprowadzić schody.
W takim wypadku na dachu warto stworzyć patio, które będzie pełniło funkcję letniej jadalni. Na patio można zasadzić zioła, których używamy w kuchni. Jeśli budujemy dom jednorodzinny, to warto rozważyć zastosowanie płaskiego dachu. Dach może stać się również letnim salonem. Znajdujące się w centralnym miejscu kuchni designerskie schody na dach dodadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jeśli schody będą zabudowane, to można z nich zrobić szafki kuchenne.
Poddasze i płaski dach
Poddasze kojarzy nam się ze skosami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dach może być też płaski. W takim wypadku na dachu można stworzyć ogród, taras, rozległy balkon. Jeśli na takim poddaszu zaprojektujemy sypialnię, to na dachu możemy zrobić jej letnią wersję. Jeśli będzie tam łazienka, to na dachu możemy stworzyć bogatą w roślinność dżunglę.
W sytuacji, gdy będzie to pokój dziecka, to dach może być miejscem do zabaw. Schody prowadzące na dach mogą stać się integralną częścią pomieszczenia. W łazience możemy na nich powiesić lustro. Jest także możliwość stworzenia ścianki działowej między wanną a toaletą. W pokoju dziecka w schodach możemy umieścić pułki na zabawki i książki. W salonie możemy na nich powiesić telewizor albo obrazy ulubionego artysty. Warto wybrać schody ażurowe albo metalowe. Metalowa konstrukcja pośrodku każdego z pomieszczeń ułatwi aranżacje w stylu loftowym i industrialnym.
Czy mieszkanie na poddaszu jest bezpieczne?
Odpowiednio zaaranżowane i zaprojektowane poddasze jest w pełni bezpieczne do zamieszkania. Strop ma zazwyczaj taką samą funkcjonalność jak podłogi na piętrach. Umieszczenie wanny na poddaszu albo kuchni również jest bezpieczne. Problematyczne może być umieszczenie na poddaszu wanny w podłodze. To jednak też jest możliwe przy współczesnych rozwiązaniach technologicznych.
Biorąc pod uwagę zalety estetyczne poddasza, trudno uwierzyć, że nasi przodkowie go nie wykorzystywali. Nawet poddasze ze skosami może być w pełni funkcjonalne. Jego jedyną wadą jest wysoka temperatura latem. Jeśli chcemy tego uniknąć, to powinniśmy zastosować na dachu odpowiednią izolację termiczną. Izolacja termiczna chroni nie tylko przed chłodem zimą, ale też przed ciepłem latem. Odpowiednio zaaranżowane okna pozwolą na uzyskanie odpowiedniego przewiewu. Na poddaszu można również zastosować klimatyzację.