Każdy, kto zdecydował się na założenie klimatyzacji w domu, wie, że należy ją serwisować. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że będzie ona funkcjonowała dobrze i że będzie bezpieczna dla mieszkańców. Sprawdźmy więc, ile tak właściwie kosztuje serwisowanie systemu. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?
To zależy
Na początek trzeba zaznaczyć, że koszt serwisowania jest uzależniony od wielu czynników. Może się więc okazać, że nawet sąsiedzi zapłacą zupełnie inną cenę za serwis klimatyzacji. Dobrze jest więc wiedzieć, od czego zależy cena i o czym trzeba pamiętać przy planowaniu tego wydatku. Jednym z podstawowych czynników jest wielkość instalacji. Im bardziej skomplikowany system, tym więcej jego elementów będzie wymagało sprawdzenia i czyszczenia. To z kolei oznacza dużo więcej pracy i czasu serwisanta. Następnym ważnym czynnikiem jest ilość i rodzaj zużytych środków do czyszczenia. Niektóre firmy serwisowe pracują wyłącznie na markowych preparatach, ale są też takie, które sięgają po ich zamienniki. Są one tańsze, ale zdarza się, że nie dają tak samo zadowalających efektów. Każdy środek musi mieć atest PZH, bo tylko on jest dowodem na to, że środek ma skład chemiczny, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. To bardzo ważne i koniecznie trzeba zapytać serwisanta o to, czy używany przez niego preparat ma taki atest. Powinien on być oznaczony na pojemniku specjalnym logo. Dodatkową sprawą jest to, w jaki sposób zostały zamontowane poszczególne elementy systemu. Jeśli do skraplaczy ciężko jest się dostać, to może to także wpłynąć na cenę całej usługi. Ceny różnią się też od rejonu kraju oraz od tego, jak daleko serwisant musiał dojechać.
Serwis klimatyzacji koszt
Obecnie serwisowanie klimatyzacji to koszt od 300 do 400 złotych. Zdarza się jednak, że w pewnych indywidualnych sytuacjach cena ta może być wyższa lub niższa. Dlatego też powinno się traktować ją jedynie jako koszt orientacyjny.
W zestawie
Niektóre firmy oferujące sprzedaż i montaż systemów klimatyzacyjnych w pakiecie do nich dołączają kilka pierwszych serwisowań. W ten sposób mogą się upewnić co do tego, że system jest prawidłowo używany i działa sprawnie. Jeśli firma proponuje takie rozwiązanie lub też proponuje niższą cenę na serwis montowanych przez siebie systemów, to dobrze jest z tego skorzystać. Pamiętajmy, że pracownicy firmy, którzy zamontowali dany system, równocześnie będą najlepiej go znali i będą w stanie najsprawniej się nim zająć.
Konieczne dla zdrowia
Bardzo ważne jest podkreślenie, że serwisowanie klimatyzacji powinno się przeprowadzać dla zdrowia wszystkich domowników. Chodzi o to, że w klimatyzacji są dobre warunki do rozwoju grzybów, które następnie są wdmuchiwane przez system do pomieszczeń. Tam mogą łatwo przedostawać się do organizmów ludzi lub zwierząt. Z tego właśnie powodu bardzo ważne jest, by regularnie odgrzybiać instalację. Jest to sytuacja analogiczna do dbania o klimatyzację w samochodzie, a mimo to w przypadku systemów domowych wciąż jest to bardziej zaniedbywane. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle w domu spędzamy dużo więcej czasu niż w samochodzie. Z tego właśnie powodu tym bardziej powinniśmy dbać o nią i mieć pewność, że zawsze jest czysta. Są trzy podstawowe metody odgrzybiania klimatyzacji:
– Metoda piankowa – przy niej wykorzystuje się specjalną piankę, która do pojemnika ma dołączony wężyk ułatwiający jej aplikację. Wężyk umieszcza się w parowniku i spryskuje się go grzybobójczą pianką.
– Ozonowanie klimatyzacji – ozonowanie jest bardzo skuteczną metodą dezynfekcji. Polega ono na podłączeniu ozonatora do systemu i wtłoczeniu do niego ogromnych ilości tego gazu. Dzięki temu może on skutecznie pozbywać się grzybów, ich zarodników i przetrwalników. Ozon jest niewidoczny i właściwie bezpieczny dla ludzi, bo jego duże stężenie i tak znajduje się w powietrzu.
– Metoda ultradźwiękowa – w tej metodzie aplikuje się specjalny płyn dezynfekujący. By to zrobić trzeba użyć urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. Pod wpływem ich działania płyn zmienia się w parę, która łatwo rozprowadza się po systemie i dochodzi do każdego jej zakamarka. W ten sposób może skutecznie i dość szybko zdezynfekować cały system.
Co oprócz odgrzybiania?
Oczywiście odgrzybianie jest bardzo ważnym elementem serwisowania klimatyzacji w domu, ale nie jest to jedyna rzecz, jaką należy się zająć. Bardzo ważne jest też manualne czyszczenie parowników i skraplaczy. Zdarza się, że zbiera się na nich kurz, który nie tylko jest siedliskiem dla drobnoustrojów, ale też zmniejsza wydajność całego systemu. Konieczne jest więc dokładne oczyszczenie każdego z tych elementów. Serwisant powinien też sprawdzić układ elektryczny. Serwisowanie to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się bliżej wszystkim kablom i gniazdom. Zdarza się, że są one naruszone przez gryzonie lub po prostu na skutek intensywnego użytkowania wymagają już wymiany. Układ elektryczny zawsze musi być w pełni sprawny, by zmniejszyć ryzyko porażenia prądem lub zwarcia, który mógłby wywołać pożar. Oczywiście bardzo ważnym elementem serwisowania jest też sprawdzenie sterowników oraz tego, czy są one aktualne i poprawne. Serwisant musi koniecznie upewnić się, że komputer sterujący całym systemem działa prawidłowo. Może w nim także odczytać dotychczasowe ewentualne błędy, jakie się w nim pojawiły, które mogą też informować o ewentualnych usterkach, które wymagają natychmiastowej naprawy. Serwisant może także zostawić informację na temat tego, kiedy powinno się wykonać następne odgrzybianie instalacji.