Taras w ogrodzie
Dom Ogród

Taras w ogrodzie – inspirujące pomysły na modny i tani taras!

Po doświadczeniach związanych z pandemią, wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, jakim szczęściem jest posiadanie własnej zewnętrznej przestrzeni. Nawet mały skrawek terenu może okazać się zbawienny i zapewniać nam ukojenie w trudniejszych chwilach. Jednym z pomysłów jest stworzenie tarasu w ogrodzie, czyli miejsca, w którym będziemy mogli podejmować gości, odpoczywać, grillować lub po prostu miło spędzać czas. Nieważne czy do dyspozycji mamy mały ogród, czy większą przestrzeń. Dziś podpowiemy Wam, jak stworzyć świetny taras na gruncie i zdradzimy, na co warto zwrócić uwagę przy jego projektowaniu. Zaczynajmy!

Taras na gruncie – najpierw pomyślmy o potrzebach

Aby można było zacząć projektować nasz taras naziemny, najpierw powinniśmy skoncentrować się na potrzebach. Zastanówmy się czego potrzebujemy i jakie funkcje powinien on spełniać. Najprawdopodniej w słoneczne dni będziemy chcieli zrelaksować się w przyjemnym miejscu. Warto więc wydzielić trochę przestrzeni na strefę wypoczynkową. Należy rozejrzeć się za stylowymi, pasującymi do otoczenia i naszych oczekiwań meblami ogrodowymi. Pamiętajmy o parasolu, ale również stwórzmy przestrzeń do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Prawdopodobnie na tarasie będziemy również spędzać długie, letnie wieczory. Warto więc ustawić lampy solarne, które pozwolą nam wykorzystać przestrzeń nawet po zmroku.

Oczywiste jest, że im lepszy taras, tym lepszy. Chodzi przede wszystkim o wygodę jego użytkowania. Często na trawniku spędzamy czas tylko wtedy, kiedy chcemy pograć na przykład w jakieś gry. To na tarasie stoi stół przy którym można spędzić czas, to właśnie tam można się poopalać i poleżakować, rozłożyć grilla, a także zająć się kwiatami. Ważna jest przestrzeń i przymyślane rozłożenie przestrzeni. To od nas zależy, czy taras na gruncie będzie funkcjonalny.

Jak zrobić taras na gruncie?

Technik stworzenia tarasu naziemnego jest kilka. Dziś opiszemy część z nich i podpowiemy, na co zwracać uwagę – w zależności od wybranej opcji.

Podbudowa tarasu na gruncie

Żeby zacząć myślenie o drewnianym tarasie na gruncie, najpierw należy stworzyć betonową płytę. To właśnie na niej będziemy mogli układać deski lub płytki i sprytnie połączyć je z ogrodem. Ważne, by płyta nie przylegała bezpośrednio do domu, ponieważ stworzy nam się wtedy tak zwany mostek termiczny. Dobrze by było, gdyby płyta miała również dylatacje co kilka metrów.  Sprawi to, że nie będzie z czasem pękać. Już na tym etapie pomyślmy o wysokości i o odpowiednim spadku. Już w momencie tworzenia betonowej płyty powinniśmy wiedzięć z jakiego materału zostanie stworzony nasz taras.

W przypadku decyzji o wyłożeniu tarasu deskami należy wylać minimalnie 70 mm poniżej progu drzwi. W przypadku płytek, kamieni lub polbruku najpierw sprawdźmy ich grubość. Warto wiedzieć, że w przypadku zastosowaniu gresu, będzie on potrzebował zalediwe 20 mm by pasował do drzwi balkonowych.

Dlatego też już od początku powinniśmy wiedzieć, z jakiego materiału chcemy stworzyć nasz taras Późniejsze decyzje mogą pokomplikować działania.

Działania związane z przygotowaniem tarasu na gruncie

Już na tym etapie warto pomyśleć również o spadku tarasu. Profilowanie płyty betonowej jest dość wygodne, później nie będziemy musieli się tym przejmować, a po prostu będziemy mogli układać wybrany materiał. Najlepiej by taras miał spadek miniminalnie 2%. To, w którą stronę zostanie on stworzony, zależy już od osobistych preferencji właścicieli.

Może się jednak okazać, że będziemy woleli skorzystać z innej – tańszej metody na podbudowanie tarasu. Możliwe jest również wykorzystanie betonowych bloków, które osadza się na podkładzie stworzonym z zagęszczonego cementu. Dzięki temu możemy stworzyć na nich specjalną platformę z legarów drewnianych. Minusem tego rozwiązania są chwasty, które mogą wyrastać spod bloków. Przechodzą one wtedy między deskami i nie sposób się ich pozbyć.

Niezależnie od wybranej metody, podbudowę tarasu od początku powinno zlecać się przeszkolonym do tego fachowcom. Prace bowiem mogą okazać się dość skomplikowane.

Taras drewniany

Drewniany taras na gruncie
Źródło: Freepik.com

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się tarasy drewniane, które zbudowane są ze specjalnie stworzonych do tego desek. Część osób zniechęca się do tego rozwiązania, ponieważ o ten materiał należy szczególnie dbać. Drewno wymaga impregnowania lub olejowania. Nawet w przypadku zdecydowania się na deski kompozytowe, należy impregnować je co roku.

Na rynku istnieją firmy, które wytwarzają specjalne deski, poddawane wcześniej obróbce termicznej. Dzięki temu nie wymagają one konserwacji i zabezpieczeń. Co ważne, nie są one dużo droższe od tradycyjnych desek. Ich cena szybko się zwróci, ponieważ nie będziemy musieli kupować specyfików do ich konserwacji. Są one szczególnie popularne w USA, Kanadzie, a także krajach skandynawskich.

Poza tym, że nie trzeba o nie specjalnie dbać, wyróżniają się tym, że nie pracują i nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem warunków atmosferycznych. Producenci informują, że ich żywotność to nawet 25 lat, a ich twardość można porównać do desek dębowych lub kompozytowych. Praktyczną zaletą, która będzie dostrzegalna w codziennym użytku, jest to, że deski termiczne tak szybko się nie nagrzewają. Można więc latem chodzić po nich bez butów, ponieważ świetnie izolują one ciepło.

Taras wentylowany

Dla osób, które chcą oszczędzić na tarasie na gruncie i stworzyć go w możliwie najszybszy sposób, polecane są tarasy wentylowane. To nic innego jak płyty, które ułożone zostają na specjalnych wspornikach, które umieszczone wcześniej zostały na stabilnym podłożu. Ta metoda nie wymaga specjalistycznych maszyn oraz wiedzy, więc może z niej skorzystać każdy. W porównaniu z wylaniem płyty betonowej taras wentylowany powstaje bardzo szybko.

Konstrukcja taka wyróżnia się swoją mrozoodpornością, ponieważ płyty, które zostaną wykorzystane do stworzenia tarasu, nie mają bezpośredniej styczności z gruntem. Deszczówka spokojnie spływa poprzez szczeliny pomiędzy płytami i wchłania się w podłoże. Nie musimy zatem martwić się efektem odspajania się płyt.

Coraz więcej osób decyduje się na tę metodę, ponieważ poza atrakcyjną ceną i łatwością montażu, oferuje ona więcej możliwości, niż przy zastosowaniu wyżej wymienionych sposobów. Pomiędzy podłożem a płytami można położyć instalacje: elektryczne, ciepłownicze, wodne, oświetleniowe lub alarmowe. Co ciekawe, nie musimy tego robić już w momencie tworzenia tarasu, tylko nawet kilka lat później.

Meble na taras naziemny

Kiedy już wybierzemy odpowiednią metodę stworzenia swojego tarasu naziemnego i skutecznie uda nam się połączyć go z ogrodem, nadchodzi krok na wybór mebli i rozplanowanie przestrzeni. Każdy właściciel może to zrobić, zależnie od swoich preferencji i potrzeb. Wszyscy jednak chcą, aby była to funkcjonalna i przemyślana przestrzeń.

Nie każdy na swoim tarasie będzie potrzebował stołu i krzeseł. Jednak często to właśnie w tym miejscu robi się grille, spożywa posiłki w ciepłe dni oraz pije poranną kawę. Warto by stół pasował kolorystycznie do deski tarasowej (w przypadku jej wykorzystania). Pomyślmy również, by stół był ustawiony w miejscu, gdzie swodobnie będziemy mogli się wokół niego poruszać. Ważne, by nasi goście nie siedzieli na skraju tarasu, ponieważ jest to niekomfortowe i męczące.

Najlepiej by stół był regulowany i oferował opcje rozłożenia. Dzięki temu w momencie większej liczby gości będziemy w stanie powiększyć jego rozmiar i każdy znajdzie przy nim miejsce dla siebie. Pomyślmy również o jego przechowywaniu na zimę – jeżeli bierzemy to pod uwagę. Przy wyborze krzeseł sprawdźmy, czy nie ma w nich przestrzeni, w których podczas opadów może zbierać się woda.

Urządzanie tarasu na gruncie

Pamiętajmy o konserwacji mebli i sprawdzeniu, czy są one przeznaczone do użytku zewnętrznego. W przeciwnym razie po pierwszym sezonie będziemy musieli wymieniać je na nowe.

Warto rozważyć również opcje leżanki, która przyda się szczególnie w dłuższe, letnie wieczory. Siedzenie cały czas przy stole może być meczące. Dobrze więc zainteresować się tym rozwiązaniem. To właśnie na leżance i przy odpowiednim stoliku będziemy mogli się w pełni zrelaksować i odpocząć. Jeszcze przed zakupem warto przymeśleć, gdzie ją ustawimy. Dopiero później należy dobrać jej wielkość, pamiętając o zostawieniu odpowiednio dużego przejścia, by nie zagracić tarasu. Przejście powinno mieć miniminalnie metr szerokości.

Taras, często kojarzy nam się z grillowaniem. Dlatego właśnie warto pomyśleć, jaki rodzaj grilla wybrać i gdzie go ustawić. Jeżeli grill będzie używany często, dobrze ustawić go obok wyjścia z domu. Jego poręczne ustawienie jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie będziemy musieli nosić dużo jedzenia i wciąż będziemy musieli do niego podchodzić.

Zwróćmy również uwagę, by dym nie unosił się w stronę stołu, przy którym będą siedzieli goście. Ostatnio niezwykle popularne stają się grille gazowe, więc warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Już na etapie poszukiwań odpowiedniego urządzenia powinniśmy zadbać, by miało one szafkę, w której schować będziemy sztućce oraz talerze.

Niezależnie od tego, które i jakie meble wybierzemy, już na etapie ich kupna powinniśmy pomyśleć o ich ewentualnym przechowywaniu. Jeżeli boimy się, że meble po krótkim czasie będą zniszczone, sprawdźmy czy możemy je na zimę umieścić w piwnicy, na strychu lub garażu. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zapewnienie takiej przestrzeni, zainwestujmy w specjalne pokrowce, które będą chronić je przed niekorzystnymi warunkami.

Taras na gruncie przedłużeniem domu

Jak mawiają architekci, taras jest przedłużeniem naszego domu. Mając to na uwadze, warto przemyśleć jego estetykę. Dobrze by było, gdyby była ona spójna z tym, co mamy w domu i dookoła niego. Na tym etapie liczą się detale.

Każda tkanina, tekstura i rośliny powinny być wybrane odpowiedzialnie. Jeżeli nasz dom utrzymany jest w nowoczesnym stylu, a jego elewacja to głównie biel, powinniśmy zakupić zielone, ale niekwitnące kwiaty. To donice powinny wyróżniać się swoimi kolorami, a nie rośliny, które będą zaskakiwać swoimi barwami.

Warto również rozejrzeć się za parasolem ogrodowym. Przy jego zakupie sprawdźmy czy posiada on specjalny filtr UV, który będzie chronić nas przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym. Niektóre z nich pozwalają zablokować aż 98% promieniowania, co może szczególnie sprawdzić się wtedy, gdy mamy w domu małe dzieci, osoby starsze lub chore.

Ważne są także wszelkie dodatki, którymi ozdobimy nasz taras. Szczególnie dobrze wyglądać będą rośliny, doniczki i innego rodzaju dekoracje. Warto dobrać je jednak mając na uwadze styl, w którym zdecydowaliśmy urządzić dom.

Oświetlenie tarasu na gruncie

Oświetlenie tarasu jest bardzo ważnym elementem. Pomijając, że dzięki niemu będziemy mogli korzystać z naszego tarasu na gruncie, nawet po zmroku. Jest to również ważny czynnik, który nadaje naszej przestrzeni charakteru.

Ten rok zdecydowanie należy do naturalnych materiałów, które nawiązują do stylów boho oraz etno. Projektanci radzą, by oświetlenie tworzyć zgodnie z naturą. Zaplusują ciepłe barwy światła, ale również te, które będą ekologiczne i nie będą niszczyły środowiska.

Jeżeli zależy nam na nastrojowym, niezbyt mocnym świetle, warto zainteresować się lampkami, które poprowadzimy przez całą szerokość tarasu. Pamiętajmy, żeby oświetlenie nawiązywało do estetyki pozostałych części domu. Jeżeli więc mamy minimalistyczny, surowy budynek, to szczególnie dobrze wyglądać będzie oszczędne oświetlenie LEDowe. Sprawi ono, że nowoczesny dom będzie wyglądał jeszcze lepiej!

Są również bryły i style, które nawiązują do ulicznych latarni lub lampionów. Warto zainteresować się również różnymi girlandami.

Rynek oświetleń na taras i do ogrodu jest ogromny. Wciąż powstają nowe modele, które mogą nas zaskoczyć!

Taras naziemny dla każdego

Stworzenie tarasu naziemnego powinno być przemyślane i odpowiadać naszym potrzebom. Nie musimy wydawać na niego równowartości domu, ponieważ dziś można stworzyć go za naprawdę niewielkie pieniądze. Niezależnie od tego, jakie są trendy i style, które obecnie są popularne, powinniśmy pamiętać, żeby taras odpowiadał przede wszystkim naszym potrzebom i naszej estetyce. To w końcu my będziemy spędzać na nim najwięcej czasu i powinniśmy czuć się tam dobrze. Dlatego, jeżeli jeszcze zastanawiacie się, czy na tym zaniedbanym trawnikiem w ogrodzie warto stworzyć przestrzeń, która świetnie nada się zarówno do odpoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu, to nie warto tracić chwili. Już dziś stwórzmy taras, który będzie nam służył przez długie lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.