Dwie dziewczynki stoją w domu przy dużym oknie
Dom

Duże okna w domu – wady i zalety

Artykuł partnera.

Okna o niestandardowych wymiarach to cecha charakterystyczna współczesnej architektury. Takie okna nadają budynkowi niepowtarzalny klimat i sprawiają, że trudno odwrócić wzrok. Ale czy wybór dużych okien do nowo wybudowanego domu jest rozsądny? W tym poście chcemy przedstawić krótki przegląd zalet i wad dużych okien.

Niebanalna estetyka

Budując swój wymarzony dom zwracamy uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale również na wygląd. Stąd też co raz więcej domów jednorodzinnych posiada duże okna, które wpływają na wygląd całego budynku. Nawet podczas renowacji modernizacji domów właściciele mają tendencję do wstawiania dużych okien, aby mieć pewność że ich domy są zgodne z aktualnymi trendami architektonicznymi. Rzeczywiście, duże okna stały się synonimem nowoczesności i klasy, których nie sposób zignorować.

Doskonały widok na ogród

Właściciele domów coraz częściej montują większe okna w swoich domach położonych w pięknych miejscach, aby mogli docenić krajobraz na zewnątrz. Okna od firmy https://inwestprofil.pl/ dają im możliwość rozkoszowania się roślinnością ogrodową przez cały rok, zapewniając jednocześnie spokojną atmosferę, która jest idealna do odpoczynku po długim dniu.

Światło dzienne

Duża ilość naturalnego światła jest jednym z głównych powodów, dla których właściciele domów decydują się na duże okna. Wpuszczanie promieni słonecznych pozwala na relatywne obniżenie kosztów energii elektrycznej, gdyż wpadające do pomieszczenia światło ogrzewa je. Ponadto przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych naturalnym światłem zmniejsza ryzyko zmęczenia naszych oczu. Każdy wie, że zmniejszenie ilości światła dziennego ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Dlatego tak istotne jest przebywanie w przestrzeniach z dużą ilością naturalnego światła.

Instalacja dużych okien może być korzystna pod względem funkcjonalności i wyglądu, jednak istnieją pewne wady, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji.

Okna zima i latem

Gdy w lecie panują upały, duże okna mogą sprawić, że w pomieszczeniu będzie nieznośnie gorąco, co niekorzystnie wpłynie na nasz komfort. Aby do tego nie dopuścić, konieczne jest odpowiednie zaciemnienie okna. Najlepsze efekty w zakresie blokowania promieniowania słonecznych i zmniejszania ilości światła wpadającego do pomieszczenia można osiągnąć poprzez założenie rolet zewnętrznych lub folii ochronnej. Duże okna pomagając zimą dogrzać pomieszczenie jednak stanowią również słaba barierę przed uciekającym ciepłem na zewnątrz. Zainwestowanie w energooszczędne okna i ramy o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz ustawienie ich z zachowaniem zasad ciepłego montażu pozwoli zmniejszyć straty ciepła i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Niechciani obserwatorzy

Duże okna zapewniają wspaniały widok na ogród i teren wokół posesji, ale mogą też sprawić, że wnętrze domu będzie łatwo widoczne dla przechodniów, co z kolei negatywnie wpłynie na prywatność właścicieli domu, szczególnie wieczorem. Aby wnętrze domu pozostało ukryte przed osobami postronnymi, można zawiesić zasłony lub rolety. Najbardziej typowym rozwiązaniem dla domu z dużymi oknami jest zamontowanie rolet zewnętrznych, które nie tylko dają prywatność i komfort, ale także stanowią dobrą ochronę przed włamaniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.