Mężczyzna wymienia linkę gazu w swojej kosiarce
Ogród

Części do kosiarki, które należy często wymieniać – sprawdź!

Sprawne części od kosiarki służą jej prawidłowemu działaniu. Kosiarkę posiada każdy zapalony ogrodnik oraz ten, który raz na jakiś czas odświeża swój ogród, kosząc trawę oraz przycinając drzewka i krzewy. Jak więc sprawić, aby kosiarka służyła nam na lata? To prostsze niż się wydaje. Zadbać o jej regularny serwis oraz wymianę niezbędnych części, które charakteryzują się szybką eksploatacją. Tylko, o co zadbać w pierwszej kolejności, a co nie wymaga pośpiechu?

Linki gazu

Linka gazu do kosiarki , niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonana , też ma swoją żywotność. Podczas regularnego użytku linka gazu do kosiarki może wydłużyć się nawet o kilkanaście centymetrów. Jest jednym z ważniejszych elementów każdej kosiarki, bez niej odpalenie jej nie będzie możliwe. Jednym z objawów naciągniętej linki gazu do kosiarki może być spadek obrotów silnika i problemy z odpaleniem. Każda sytuacja, w której zauważymy, że linka gazu do kosiarki jest uszkodzona, przerwana lub naciągnięta, powinna zakończyć się jej wymianą. Linka gazu do kosiarki to nieduży wydatek, a zdecydowanie poprawi wydajność i komfort naszej pracy.

Filtry paliwa i powietrza

Filtry to jeden z ważniejszych elementów kosiarki, który zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. Bez znaczenia czy są to filtry olejowe, czy powietrzne, należy wymieniać je regularnie po dłuższym używaniu każdej kosiarki. Jeśli kosiarka użytkowana jest po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie to wymiana filtra powinna nastąpić przed każdym jej użyciem. Niektóre z dostępnych filtrów, zwłaszcza te powietrzne, nadają się do własnoręcznego czyszczenia, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Olej do kosiarki

Wszystkie pojazdy spalinowe wymagają środka, który odpowiednio zabezpieczy oraz nada poślizg elementom silnika. Olej spełnia właśnie tę funkcję, jednak z czasem traci na właściwościach, jego ilość w urządzeniu się zmniejsza, a zanieczyszczenia, mimo świeżych filtrów, w większym stopniu dostają się do naszej kosiarki. Potrzeba wymiany filtra pojawia się po około 40 godzinach ciągłego użytkowania. Jeśli kosiarka wyciągana jest raz lub dwa razy do roku, nie ma potrzeby, aby wymieniać go częściej niż raz na sezon. Użytkowanie starego oleju prowadzi do zatarcia silnika, a po upływie dłuższego czasu traci on właściwości, które zapobiegają rdzewieniu. Naprawa kosiarki w takich przypadkach może pociągnąć za sobą dużo wyższe koszty niż wymiana starego oleju do kosiarki.

Ostrza do kosiarek

Ostrza do kosiarki to element, bez którego kosiarka jest w zasadzie bezużyteczna. Zużyte ostrza nie tną tak dobrze trawy i innych roślin, a zamiast tego szarpią ją, bezcelowo próbując ją ściąć. Tępe lub uszkodzone ostrza, w najlepszym przypadku narobią szkód naszemu trawnikowi, zostawiając po sobie nierównomiernie ściętą trawę, a w najgorszym mogą narobić nam krzywdy w przypadku oderwania się jakiegokolwiek elementu. Ostrza, oprócz wymiany należy równie regularnie ostrzyć, aby nasza praca nie poszła na marne, a trawnik był idealnie równo ścięty.

Jak często wymieniać części w kosiarce?

Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – wtedy kiedy się zużyją. Jeśli chcemy, aby nasza kosiarka służyła nam jeszcze po okresie gwarancji, wystarczy odpowiednią o nią zadbać. Olej, linka gazu do kosiarki czy filtry to części, które nie są kosztowne, w porównaniu z naprawami lub cenami części takich jak silnik czy wały korbowe, które nie raz mogą przewyższyć wartość całej maszyny.

źródło zdjęć: freepik.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.