Układanie dachówki
Budownictwo Dom

Dachówka ceramiczna – ceny, rodzaje i parametry dachówek

W życiu przyszłego właściciela domu przychodzi taki moment, gdzie musi wybrać pokrycie dachu. W przypadku tego rodzaju prac proces doboru dachu wraz z jej instalacją musi być zabiegiem dość mocno przemyślanym. Wynika to z faktu trwałości. Dach raz położony nie podlega wymianie, co roku. Dlatego decyzje zakupowe dotyczące wyboru dachówki, jej rodzaju leży po stronie właściciela.

Ogromna liczba producentów, rodzaje dachów oraz ich właściwości mogą utrudniać decyzje o wyborze materiału na dach. W tym prostym artykule dowiesz się jak zrobić to z głową i bez zbędnego przepłacania. Pod lupę weźmiemy dachówki ceramiczne i nieco o nich opowiemy.

Jeśli nadal masz wątpliwości i czytanie artykułów specjalistów to nie Twoja bajka. Zawsze możesz zamówić indywidualną wycenę wraz z konsultacją, odnoście dachowych propozycji. Proces ten pozwoli Ci na kompleksowy dobór dachu w szybki sposób, bez konieczności czytania artykułów eksperskich.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Na polskim rynku dachówka ceramiczna to jeden z najchętniej wybieranych pokryć dachowych. Z uwagi na wielu różnych producentów i kolekcje, marki dachówki ceramicznej mogą się różnić. W skład dachówek z ceramiki wchodzą aż 4 typy pokryć dachowych. Każdy z nich ma swoje unikalne zastosowanie. Nadaje się m.in. do dachów o różnych spadkach lub kształtach. Oto i one:

Ceny i rodzaje dachówek
Źródło: Pixabay.com

Dach kryty dachówką mnich-mniszka

Do stworzenia tego rodzaju kompozycji niezbędne jest użycie dwóch typów dachówek. Kształt pojedynczej deski z ceramiki ma budowę niewielkiego korytka. Deska koramic jest długa. Prostokątny kształt posiada przewężenie ku dołowi. Spadek pokrycia jest wyraźny i opływowy. Można powiedzieć, że dach posiada elementy przypominające swoim wyglądem pociętą rurę na pół.

Dach typu mnich-mniszka posiada dość bogatą historię. Jest to pierwszy rodzaj dachu, który można obserwować na ziemiach polskich. Pierwsze dachy zostały położone jeszcze za czasów średniowiecza. Były używane aż do XVI wieku. Na chwilę obecną dachy typu mnich-mniszka możemy zaobserwować na budynkach zabytkowych. Są nieodłącznym elementem architektury sakralnej. W wielu miastach w Polsce możemy odnaleźć tego typu kompozycje dachowe. Są one nadal wykonywane pod zamówienia z indywidualną wyceną. Nie brakuje także zamówień, gdzie wycena ma charakter publiczny.

Na początek, tuż po położeniu łat, układa się tzw. mniszki. Ich krawędzie boczne muszą być zwrócone ku górze. Na mniszki nakłada się tzw. mnichy. Każda, kolejna warstwa dachówki musi być poprzedzona zakładem. Wykonuje się go w odstępach 5-8 centymetrów. Dawniej dach typu mnich-mniszka był kryty dachówką z wykorzystaniem betonowej zaprawy. Dzisiejsze zamówienia z indywidualną wyceną nie wymagają doliczania zaprawy do kosztorysu. Warunkiem jest obiekt zabytkowy, gdzie zaprawa z dachówkami musi obejmować zamówienie na indywidualną wycenę.

Współcześnie dach typu mnich-mniszka jest kryty dachówką z wykorzystaniem specjalistycznych klamer. Czasem zamówienia z indywidualną wyceną obejmują także łaty. Wybór łączenia jest zależny oo preferencji danego klienta. Zaletą tego rodzaju krycia jest możliwość tworzenia obiektów o właściwościach samo-wentylujących.

Dach kryty dachówką typu karpiówka

To kolejny typ dachówek, który możesz zobaczyć na polskich miastach. Jest to rodzaj pokrycia, które jest najczęściej zamawiane pod indywidualną wycenę. Ludzie chętnie korzystają z tego rodzaju pokrycia z uwagi na ceny dachówek, które wypadają dość ekonomiczne. O cenach dachówek powiemy w kolejnych częściach artykułu.

Cechą charakterystyczną tej dachówki jest jej kształt. Można podzielić go na dwie proste części: podstawę, prostokątną cześć o płaskiej powierzchni i noska – zakończenia z prostym wzorem. W zależności od rodzaju wzornictwa deska ceramiczna może być zakończona półokręgiem, szpicem albo kwadratem. Wszystko zależy od indywidualnej wyceny zamawiającego. W wielu miastach w Polsce dominuje dachówka półokrągła. Jest ona bardziej urokliwą dachówką, gdyż jako jedyna najbardziej przypomina karpie łuski. Z uwagi na swój plaski i wąski kształt jest dobrym materiałem do pokrycia trudnych miejsc. Indywidualne wyceny zamówień pod karpiówkę często obejmują obicia okien nazywanych „wolimi okami” lub koszy. Karpiówka koramic jest często wykorzystywana jako materiał kryjący pod dachy stożkowe. Dach kryty dachówką karpiową wymaga zastosowania dwóch, wybranych metod układania:

  • Na łuskę — w tym przypadku dachówka ceramiczna jest układana w dwóch rzędach. Przy czym pierwszy zostaje zaczepiony bezpośrednio o łatę, a drugi o krawędź pierwszego.
  • Na koronkę — dachówki są ułożone w jednym rzędzie. Po nałożeniu 3 rzędu dachówka nachodzi na pierwszy rząd.

Ułożenie dachówki, niezależnie od ceny, jest zależne od jej prawidłowego wyłożenia. Wybór metody oraz sama jakość surowca ma wpływ na zamówienie indywidualnej wyceny. W miastach Polski dachówka na karpia ma swoją bogatą tradycję i historię, która trwa do dziś.

Dachówka ceramiczna holenderka (esówka)

To rodzaj uniwersalnej dachówki o dobrych właściwościach kryjących. Na zamówienia pod indywidualne wyceny podkreśla się elastyczny dobór dachówki pod różne rodzaje i kształty dachów. Ten typ deski z ceramiki posiada specyficzne wygięcie. Kształt litery „S” daje się z łatwością dopasować do płaskiej powierzchni dachów o różnych spadkach. Wygięcie na płaskiej części dachów może mieć znaczący wpływ na odprowadzanie deszczów z pokrycia. Opływowy kształt dachówki ma wpływ na usuwanie śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń, np. gałęzi drzew.

Esówka jest dobrym rozwiązaniem na szybkie położenie dachu. Holenderka jest dobrym pokryciem pod zamówienia indywidualnej wyceny w przypadku obniżenia kosztu robocizny. W miastach polski dachy tego typu można układać, zachowując różne rodzaje rozstawów. Dachy nie potrzebują żadnego przycinania, jak w przypadku wymienionych wyżej dachówek.

Indywidualne zamówienia wyceny na holenderki mogą obejmować różnego rodzaju łączenia dachów.

Dach kryty dachówką ceramiczną typu zakładkowa

Poza indywidualnymi zamówieniami wyceny na dachy możemy spotkać zwolenników dachówki zakładkowej. Są to polskie domy, które cenią te dachy z uwagi na cennik oraz ofertę. Dachówka ta jest dość mocno wyprofilowana. W górnej jej części możemy zauważyć widoczne zakładki. Dolna część posiada podobny profil.

W swoim przekroju dachówka przypomina standardowo esówkę. W wielu miastach w Polsce takie dachówki mają te same właściwości, co holenderka. Wyprofilowane zakładki umożliwiają łatwe układanie dachówek jedna na drugiej. Służą one również uszczelnieniu połączeń. Zamówienie indywidualnej wyceny pozwala na poznanie szczegółowej ceny związanej z dowolnym kształtem dachu i jego powierzchni.

Ceny dachówki ceramicznej — Ile kosztuje ceramika na dach? 

W wielu miastach w Polsce ceny dachówki ceramicznej mogą ulegać zmianie. Na pytanie: ile kosztuje dachówka ceramiczna, prześledziliśmy przykładowe ceny. W zależności od danego województwa cena najtańszej dachówki ceramicznej wynosi 4,59 złotych netto za 1 sztukę. W miastach tj. Podkarpacie, lubelskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie średnia cena za produkt jest najtańsza. W najdroższych miastach cenniki wykazują, że 1 sztuka najtańszej płytki może kosztować nawet 4,96 złotych. Taką cenę możemy zaobserwować w miastach województwa wielkopolskiego.

Zamówienia indywidualnej wyceny mogą znacząco zmieniać koszty samego zakupu dachówki. Koszt założenia dachówki ceramicznej na dachu dwuspadowym, bez dodatkowych nieregularności może kształtować się następująco:

  • Ceny najtańsze: 78,76 złotych netto za m2 (Warmińsko-Mazurskie),
  • Ceny najdroższe: 101,57 złotych netto za m2 (Małopolska).

Podane ceny to tylko średnia zebrana na podstawie opinii w sieci. W zależności od usługodawcy cennik może ulec zmianie. Tylko zamówienie indywidualnej wyceny jest gwarancją na poznanie szczegółów dotyczących oferty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.