Fachowiec, który wie 41. jak wyrównać ściany
Budownictwo Dom Wnętrza

Czym i jak wyrównać ściany?

Drobne prace w zakresie odświeżenia własnego wnętrza mogą być wstępem do poważniejszych prac remontowych. W przypadku, gdy do malowania ściany okazują się nierówne mamy naprawdę spory problem. Aby temu zaradzić, możesz zastosować wiele technik, które będą odpowiedzialne za ładny wygląd ściany. Dziś opowiemy, w jakich przypadkach można poprawić wygląd nierównej ściany i jak wyrównać ściany. Opowiemy o kilku technikach, które mogą być dobrym wstępem do pracy w zakresie reperowania naszego wnętrza. Zapraszamy do naszego artykułu.

W jakich sytuacjach ściany wymagają poprawek? 

Nierówna ściana to przede wszystkim problem starego budownictwa. Blokowiska z czasów PRL-u nie zawsze były budowane z zachowaniem zasad symetrii. Budowane byle jak, bez dyscypliny oraz przez pracowników, którzy zasad BHP nie traktowali zbyt poważnie, było wstępem do wielu niedoróbek. Nierówna ściana to pamiątka po zamierzchłych czasach, gdzie nikt nie przywiązywał wielkiej wagi do jakości pracy. Miało być wykonane i tyle. A w jakim stanie? Czy z małymi błędami? To mało istotnie. Remontując mieszkanie po dziadkach w czasach świetności osiedla, możemy natrafić na takie pamiątki.

Stare blokowiska nie są odosobnione. Tego typu zjawiska mogą pojawić się także na wsiach. Budowa domów jednorodzinnych nie była wyjątkiem od reguły mało precyzyjnego budownictwa. Nierówności ścian mogą pojawić się także w tym przypadku. W starym budownictwie nierówność dotyczyła także sufitów.

W niektórych przypadkach mieszkania w stanie deweloperskim mogą generować podobne problemy. Zaniedbując istotne szczegóły nasze lokum, posiada krzywo postawione ściany. Na tego typu problemy można zareagować prośbami do dewelopera o dokonanie zbędnych poprawek.

Nie zawsze jest to możliwe. Zamiast zająć się wybieraniem kolorów, malowaniem i wstawianiem dekoracji nowi właściciele muszą wyrównywać ściany we własnym zakresie. Na szczęście sam proces można wykonać samodzielne. Liczne porady ekspertów uczą nas jak prawidłowo wyrównywać ściany w mieszkaniu.

W starym budownictwie nierówności ścian w mieszkaniu mogą być spowodowane przez upływ czasu. Wykonywanie kolejnego malowania powierzchni, odpadające tynki, ubytki w cegłach i pustakach są przyczyną do powstawania licznych krzywizn. W zależności od stanu ściany, porady ekspertów warto dopasować do własnych powierzchni w domu. Dzięki temu metoda będzie w 100% skuteczna, a wyrównanie ścian będzie nam służyło na dłużej.

Wyrownywanie ścian
Źródło: Freepik.com

Płyty gipsowo-kartonowe — metoda na równe ściany

To jedna z metod szybkiego wyrównywania ścian bez fachowca. Z pomocą płyty można przeprowadzić większość prac związanych z eliminacją licznych krzywizn. Jest to rodzaj suchego tynku, który nie wymaga dodatkowych zabiegów, np. mieszania zaprawy z wodą, wyrabiania masy itd. Przy wyrównywaniu ścian niewymagany jest czas oczekiwania na ostateczne wyschnięcie szpachli lub ponowna jej aplikacja. W trakcie przykładania płyt gipsowo-kartonowych do powierzchni warto zaaplikować odpowiedni klej (chodź i tę czynność można pominąć) oraz wypełnić spoiny odpowiednią mieszanką. To kilka z plusów stosowania płyt kartonowo-gipsowych na nierówne ściany.

Metody równania ścian płytami — krok po kroku 

Wyrównanie ścian z pomocą płyt z karton-gipsu można wykonać na dwa sposoby. Każda z nich jest dobra na wielkie krzywizny ścian. Jednakże obie wymają zastosowania nieco innych narzędzi montażowych. W pierwszej metody wyrównanie krzywizny ścian wymaga użycia specjalnego stelaża mocowanego do sufitu. W drugiej metodzie krzywe ścian wyrównamy przy pomocy kleju. Oto jak wykonać dwie metody wraz z wyszczególnieniem zalet.

Mocowanie na stelażu ścian gipsowo-kartonowych — krok po kroku 

Do tradycyjnego montażu płyt gipsowo-kartonowych używa się zwykle płyt o grubości do 12,5 mm. Montaż płyt na stelażu jest możliwy w przypadku nierówności ścian, których odchyły od normy nie przekraczają 6 cm. W tego typu rozwiązaniach wymagane jest przykręcenie profilu aluminiowego do sufitu. Płyta z odstępem około 1 cm jest gotowa do przykręcenia w przygotowany stelaż.

Wybór profili aluminiowych pod stelaż dla płyt kartonowo-gipsowych dobiera się pod kątem kilku parametrów:

  • Grubość profili — idealny rozmiar blachy waha się w granicach od 0,5 do 0,6 mm. Wielu specjalistów zaleca stosowanie profili o grubszym rozmiarze. Im grubsza blacha, tym stabilność konstrukcji jest odporna na wagę. Dodatkowo grubość profili chroni samą płytę przed pęknięciami.
  • Szerokość profili — to istotny element, który pozwala ukryć wszelkie elementy pomieszczeń. Mowa tu instalacjach elektrycznych, gazowych oraz części armatury sanitarnej. W zależności od szerokości profile można podzielić na 3 typy. Typ o szerokości 50 mm nadają się do ukrywania cienkich przewodów. Na 75 mm mogą zdecydować się osoby, które chcą ukryć np. instalacje nadtynkową sedesu. Na 100 mm można bez problemu montować w łazience do ukrywania odpływów wody czy rur kanalizacji.

Płyty gipsowo-kartonowe mogą zawierać profile poziome lub pionowe.

Przygotowanie miejsca pod ścianki

Na początek musimy wyznaczyć miejsca pod ścianki. Robimy to ołówkiem. Z uwagi na nierówność pomieszczeń warto zastosować poziomicę. Najlepsza sytuacja to wykorzystanie poziomicy laserowej.

Montaż wieszaków pod wyrównanie ścian

W tym kroku przystępujemy do przymocowania uchwytów. Poziome profile montujemy w dostępach 55-65 centymetrów. Pionowe profile można montować w odstępach, co około 100-120 cm. Całą konstrukcję warto wzmocnić taśmą. Dodatek taśmy może wygłuszyć płyty, a przy okazji ją uszczelni. Pionowe profile powinny podtrzymywać dwie sąsiadujące płyty. Aby montaż był bardziej sprawny, warto użyć kołków montażowych.

Stworzenie ramy stelaża

Następnie przechodzimy do montowania profili do podłogi, sufitu oraz ścian bocznych. Aby dopasować je do szerokości ściany, wymagają one przycięcia. W celu lepszego mocowania warto skorzystać z taśmy uszczelniająco-wzmacniającej. Na początek należy stworzyć połączenia ślizgowe w miejscu styku profili ze ścianami po bokach oraz przy suficie. Do łączenia profili z podłogą odległość pomiędzy wkrętami nie powinna przekraczać 75-85 cm.

Montaż pionowych profili

Do stworzonej przez nas konstrukcji wsuwamy pionowe elementy stelaża. Przykręcamy profile CD do uchwytów oraz do poziomych belek. Po zamontowaniu profili odginamy uchwyty w taki sposób, aby opierały się na nich płyty. Dokładnie sprawdzamy poziomicą, czyli profile zostały równo osadzone.

Przykręcanie płyt gipsowych

Na zakończenie przykręcamy regipsy. Rozpoczynamy od przykręcania płyty gipsowo-kartonowej do dolnej części ściany. Wszystko zabezpieczamy podkładkami, po czym montuje pierwszą płytę. Wszystko mocujemy na wkrętach, gdzie optymalna odległość między wkrętami powinna wynosić 20-30 cm.

Mocowanie ścian gipsowo-kartonowych na kleju — krok po kroku

Wyrównanie ścian może się odbyć przy użyciu kleju. Metoda ta jest bardziej czasochłonna, gdyż wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. W zależności od ubytku można zastosować kilka metod pielęgnacji. Do ścian bez nierówności wystarczy ją odpowiednio wyczyścić. Nowe mury należy oczyścić z pyłu i resztek zaprawy. Więcej kłopotu sprawią stare ściany. Stare tynki muszą być nośne. Trzeba je opukać i jeśli wydają głuchy odgłos – najlepiej skuć.

W przypadku większych ubytków trzeba koniecznie je zamaskować. Do większych ubytków niezbędne jest użycie pasków płyt gipsowo-kartonowych. Na wyrównywanie ścian o ubytkach o grubości mniejszej niż 20 mm, wystarczy użyć specjalnego kleju. Po oczyszczeniu podłoża można przystąpić do dalszych kroków w zakresie wyrównywania ścian.

Przygotowanie kleju

Bezpośrednio na płytę g-k nanosimy placki kleju. Ich wielkość powinna wynosić 2 cm grubości i 10 cm średnicy. Krawędzie powinny posiadać placki w dwóch pasach.

Aplikacja kleju na płyty

Płytę z klejem kleimy wraz z łatą, dociskając płytę do ściany. Pamiętamy o małych szczelinach ( pomiędzy poszczególnymi płytami (2 mm) oraz płytami, a sufitem (5 mm) i podłogą (10 mm).

Klejenie płyt do ściany

Spoinowanie

Przykrywamy szczeliny pomiędzy regipsami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.