Wybieranie odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu
Dom

Czym kierować się przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że agregat prądotwórczy jest niezwykle przydatnym urządzeniem nie tylko w każdym domu, ale również w garażu, na placu budowy czy działce. Jak wiadomo, zimą pogoda może zaskoczyć, rekomendowane jest zatem zabezpieczenie się na ewentualne problemy z dostępem do prądu. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze omawianego urządzenia? Czym dokładnie wyróżniają się najlepsze agregaty prądotwórcze do domu?

Rodzaj paliwa

Należy mieć świadomość, że dostępne na rynku urządzenia w zdecydowanej większości przypadków są wyposażone przez producenta w silnik spalinowy. Oczywiście można podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w model zasilany gazem ziemnym czy LPG. Godny uwagi jest fakt, że silnik benzynowy doceniany jest przez użytkowników za lepszą kulturę pracy. Godny uwagi jest jednak fakt, że przy bardziej intensywnej eksploatacji omawianego agregatu będzie mniej trwały. Rekomendowane jest zwrócenie uwagi na pojemność zbiornika paliwa. Oczywiście wspomniany fakt będzie łączył się z czasem pracy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że stosunkowo małą liczbę modeli agregatorów można tankować bez wyłączania. Nie można też zapomnieć zweryfikować czy urządzenie na pewno zostało wyposażone przez producenta we wskaźnik poziomu paliwa. Ponadto nie wszystkie agregatory mają katalizator ograniczający emisję spalin.

Warto postawić na agregat prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy?

Należy najpierw dowiedzieć się, jakim rodzajem prądu są zasilane odbiorniki. Jeżeli zasilanie awaryjne będzie obejmowało tylko odbiorniki jednofazowe, zalecane jest postawienie na urządzenie wytwarzające prąd jednofazowy. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że agregat będzie musiał obsługiwać odbiorniki dwóch rodzajów. Użytkownicy powinni wtedy podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w bardziej uniwersalne urządzenie, czyli agregat trójfazowy. Będzie on pozwalał także na podłączenie odbiorników jednofazowych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze agregaty prądotwórcze do domu muszą być używane zgodnie z określonymi regułami. W najprostszym możliwym ujęciu moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie może pod żadnym pozorem przekroczyć 60% mocy całego agregatu.

Poziom generowanego hałasu

Jest to kolejny aspekt, jaki powinno się wziąć pod uwagę przed zakupem agregatu. W przypadku, gdy urządzenie będzie stało na zewnątrz, to dla użytkowników nie będzie miało znaczenia, że jest głośne. Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeżeli agregat będzie stał w piwnicy czy garażu. Należy mieć świadomość, że znaczna większość produktów dostępnych na rynku jest stosunkowo głośna. W trakcie pracy osiągają bowiem poziom oscylujący od 90 do 98 dB. Świetnym rozwiązaniem może być zakup agregatu zabudowanego. Poziom hałasu tego typu urządzeń został przez producenta zredukowany do 65-75 dB. Ponadto najlepsze agregaty prądotwórcze do domu znajdujące się w ofercie znanych firm cechują się świetnym stosunkiem jakości do ceny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.