Czy chcesz, aby w twoim domu zawsze panowała odpowiednia temperatura? Jest to możliwe dzięki systemom inteligentnego ogrzewania domu.
Rosnące ceny energii i paliw stałych sprawiają, że inwestycja w systemy inteligentnego ogrzewania domu to już nie tyle kaprys, ile wręcz konieczność. Dzięki możliwości monitorowania urządzeń grzewczych i sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, oszczędności na ogrzewaniu staną się faktem. Jeżeli jednak inteligentne ogrzewanie domu ma działać prawidłowo i skutecznie musi składać się z odpowiednich urządzeń. Poniżej postaramy się omówić jakie elementy dokładnie powinny wejść w skład inteligentnego systemu ogrzewania domu.
Główne zalety i elementy składowe systemów inteligentnego ogrzewania
Za sprawą inteligentnego systemu ogrzewania można nie tylko ograniczyć wydatki na ogrzewanie, ale również znacząco poprawić komfort mieszkania. Jeżeli tylko preferujemy zasypiać w nieco chłodniejszych warunkach, a za dnia cieszyć się wysoką temperaturą, to inteligentne systemy ogrzewania umożliwią taką konfigurację w kilka chwil. Analogicznie, gdy chcemy mieć wysoki komfort termiczny w łazience, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić tam stałą temperaturę 22 lub 23 stopni Celsjusza. W celu sprawnego funkcjonowania opisanych przed chwilą schematów, system inteligentnego ogrzewania musi składać się z niezbędnych elementów takich jak wydajne grzejniki, termostaty pokojowe, sterownik pogodowy czy też termostat elektroniczny do grzejnika.
Zarządzaj temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach dzięki termostatom pokojowym
Za dopasowanie temperatury w danym pomieszczeniu odpowiadają termostaty pokojowe. Ich zadaniem jest porównanie aktualnie panującej temperatury we wnętrzu do tej zadanej przez użytkownika, a następnie zamykanie lub otwieranie przepływu wody grzewczej w celu podbicia, lub obniżenia temperatury do założonych parametrów. Sam proces komunikacji termostatu odbywa się na drodze przewodowej lub też bezprzewodowej z siłownikiem umiejscowionym na grzejniku (lub w przypadku ogrzewania podłogowego – z rozdzielaczem podłogowym).
Bez regulatora pogodowego ani rusz
W celu monitorowania pracy instalacji grzewczej i jej adaptacji do warunków pogodowych, inteligent system grzewczy musi posiadać regulator pogodowy. To za jego pomocą odbywa się uzależnienie pracy kotła gazowego od temperatury na zewnątrz. Zasada działania jest bardzo prosta – jeżeli na zewnątrz spada temperatura, to wzrasta temperatura wody grzewczej i vice versa.
Dla prawidłowego działania całego systemu, kluczowe jest umiejscowienie regulatora pogodowego. Powinien się on znaleźć w nienasłonecznionym miejscu, które nie jest poddane działaniu czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg, aby dawać miarodajne odczyty.
Wydajne grzejniki lub instalacja ogrzewania podłogowego
System inteligentnego ogrzewania domu nie miałby prawa funkcjonować bez dobrze dobranych grzejników, lub też prawidłowo zainstalowanego ogrzewania podłogowego. Grzejniki należy dobierać odpowiednio do wielkości pomieszczenia w którym mają się znaleźć, biorąc jednocześnie pod uwagę charakter danego miejsca – grzejniki pokojowe nie muszą posiadać wielkiego zapasu mocy, w odróżnieniu od grzejników łazienkowych, gdzie zazwyczaj chcemy mieć wyższą temperaturę.
Elektroniczne termostaty grzejnikowe
Ostatnim omawianym elementem inteligentnego systemu ogrzewania będą elektroniczne termostaty grzejnikowe. Ich instalacja na każdym grzejniku w mieszkaniu pozwala w pełni kontrolować propagację temperatury w domu. Bardziej zaawansowane modele termostatów grzejnikowych posiadają dodatkowe funkcje jak zamykanie zaworów grzewczych podczas otwierania okna i wietrzenia pomieszczenia. Dobierając termostaty grzejnikowe należy zwrócić baczną uwagę na ich sposób podłączenia, ponieważ będzie się on różnił w zależności od modelu grzejnika.