Sadzenie i uprawa rozchdników w ogrodzie
Ogród

Czy rozchodniki są łatwe w uprawie? Najpopularniejsze odmiany do ogrodu – sprawdź!

Rozchodniki to ten rodzaj roślin, które prezentują się świetnie przez cały rok. Są odpowiednie szczególnie dla tych osób, które narzekają na suchą i jałową glebę w swoim ogrodzie. Te wieloletnie rośliny preferują dobrze nasłonecznione stanowiska i są dostępne w wielu okazałych wariantach. Dziś powiemy sobie nieco więcej na temat najpopularniejszych odmian tych roślin.

Rozchodniki – wymagania i przeznaczenie

Zanim powiemy sobie o najpopularniejszych odmianach i gatunkach rozchodników do ogrodu, powiedzmy sobie kilka słów na temat ich wymagań.

Rozchodniki to sukulenty, o tym warto pamiętać w pierwszej kolejności. W większości występują jako niskie byliny kobiercowe, jednak bez trudu wśród tego zróżnicowanego gatunku możemy znaleźć również wysokie krzewy (sięgające do ok. 80 cm) oraz odmiany jednoroczne. Rozchodniki to bardzo proste w uprawie rośliny, które cechuje trwałość i wysoka dekoracyjność.

Jeżeli chodzi o wymagania co do gleby, to odpowiednia dla rozchodników jest gleba wysoko przepuszczalna, ponieważ rośliny te nie lubią zastojów wodnych. W swoich łodygach i liściach gromadzą wodę, dlatego nie potrzebują również częstego podlewania i nawożenia. Nadają się zarówno do rabat kwiatowych, ogrodów skalnych, jak i na dachy.

Warto również wspomnieć o tym, że omawiane rośliny wykazują wysoką odporność na suszę i w większości przypadków – spadki temperatur. Ich uprawa nie przysparza większych problemów – w zależności od preferencji możemy zdecydować się na odmiany, które preferują zacienione stanowiska oraz dobrze nasłonecznione. Na zimę warto je zabezpieczyć agrowłókniną bądź słomą i liśćmi.

Rozmnażanie rozchodników również nie należy do najcięższych. Może się to odbywać między innymi za pomocą podziału karp. Jest to niezwykle proste i z takim zabiegiem poradzi sobie nawet największy amator. O najpopularniejszych odmianach rozchodników do ogrodu czytaj dalej.

Popularne byliny – rozchodniki do ogrodu

Wśród odmian i gatunków, które wpasowały się najbardziej w gusta wielu osób, znalazły się:

  • rozchodnik okazały – jest to popularna, mało wymagająca odmiana, którą charakteryzuje wysoki poziom estetyki. Rozchodniki okazałe najczęściej goszczą w naszych ogrodach, ze względu na dużą dostępność. Idealne na rabaty, stanowiska pojedyncze lub większe kompozycje dekoracyjne. Dorastają do ok. 50 cm;
  • rozchodnik Thunderhead – jedna z nowszych odmian rozchodników. Charakterystyczne dla rośliny wyraziste ulistnienie pozwala na tworzenie zjawiskowych kompozycji. Roślina dorasta do ok. 60 cm wysokości i przyciąga do ogrodu pszczoły miododajne oraz motyle różnej maści;
  • rozchodnik Sunsparkler – idealna propozycja na skarpy oraz skalniaki. Jest to odmiana dość szeroka i niska, którą cechują charakterystyczne niebiesko-zielone liście z przebarwieniami. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego preferowane stanowisko dla niej, to donice. Sunsparkler jest niezwykle dekoracyjny i przyozdabia ogród niemal przez cały sezon;
  • Dark Magic Sedum – dostojny wzniesiony pokrój tego rozchodnika sprawia, że jest on jedną z najbardziej pożądanych odmian. Jego głównymi walorami są liście o czarno-fioletowym zabarwieniu oraz ciemnoróżowe kwiaty. Roślina osiąga maksymalnie do 40 cm wysokości;
  • rozchodnik miłosny Touchdown – niezwykle dekoracyjna odmiana o wyprostowanym pokroju. Dorasta do ok. 45 cm wysokości. Jej barwa zależy od stanowiska, im bardziej zacienione, tym jaśniejsza barwa liści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.