Rozpoczynanie jesiennych porządków w ogrodzie
Ogród

Czas na jesienne porządki!

Każdy posiadacz ogrodu wie, że nie tylko wiosna jest okresem porządków. Nie mniej ważne, co wiosenne porządki, jest przygotowanie ogrodu do zimy. Dzięki temu wraz z nadejściem wiosny, ogród szybko odzyska przedzimowy blask. Co warto zrobić przed przyjściem mrozów? Czy z pracami konserwatorskimi musisz czekać do wiosny? Czego zdecydowanie nie należy robić w ogrodzie tuż przed zimą? Dlaczego warto pewne czynności wykonać jeszcze jesienią, zamiast czekać do wiosny? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Usuwanie i zabezpieczanie 

Jak zawsze zaczynamy od gruntownego sprzątania. Przede wszystkim usuń z ogrodu wszelkie uschnięte i w inny sposób uszkodzone rośliny. Pozbądź się roślin jednorocznych, oczyść donice i ustaw je w jednym miejscu. Możesz je później wykorzystać do umieszczenia w nich dekoracji na Halloween lub Boże Narodzenie. Masz betonowe donice, których kolor jest już nieco spłowiały po letnich upałach i deszczach? Nie musisz ich wyrzucać! Z łatwością przywrócisz im dawny blask z pomocą kilku pociągnięć pędzla. Farby specjalistyczne Nobiles to szeroki wybór kolorów zarówno z mieszalnika, jak i gotowych kompozycji. Dzięki temu dopasujesz odcień donic do praktycznie każdej koncepcji. Możesz także pokusić się o fantazyjne albo geometryczne wzory.

Pamiętaj również o posypaniu gleby korą, która uchroni zimujące w niej rośliny przed działaniem mrozu. Okryj drzewa i krzewy agrowłókniną, opcjonalnie możesz też wykorzystać kartonowe worki lub pudła. Ważne, aby okrywa nie była w 100% szczelna – roślina musi oddychać! Dlatego zdecydowanie nie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju worki foliowe. Nawożenie warto zakończyć już jesienią, ponieważ nadmiar nawozu może osłabić zamiast wzmocnić rośliny. Nie okrywamy iglaków – te możesz wykorzystać do umieszczenia na nich bożonarodzeniowych dekoracji.

Sadzenie nowych roślin i drzew 

Młode drzewa i krzewy są zbyt słabe, aby przetrwać polską zimę. Dlatego unikaj sadzenia nowych roślin bezpośrednio przed zimą. Tego typu prace najlepiej wykonywać wiosną. Dzięki temu roślina ma dużo czasu na aklimatyzację i wytworzenie mocnego systemu korzeniowego. Nie zostawiaj także młodych drzewek w donicach zewnętrznych. Zimowanie w takich warunkach jest dużo trudniejsze od tego bezpośrednio w glebie. W takiej formie rośliny mogą zostać przeniesione do garażu lub budynku gospodarczego.

Twój garaż albo piwnica przyprawiają Cię o ból głowy? Może jesienne porządki to doskonała okazja, aby nieco odświeżyć ściany i podłogi? Tu również sprawdza się farby Nobiles do ścian i sufitów oraz do betonu. Dzięki nowoczesnej technologii, bez obaw możesz malować farbami Nobiles o każdej porze roku. Do tak przygotowanej piwnicy lub garażu możesz już spokojnie przenieść rośliny, aby przeczekały mroźną zimę. Delikatniejsze okazy możesz okryć agrowłókniną. Jeżeli roślin jest dużo, warto w cieplejsze dni otwierać drzwi bądź okna, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza.

Meble ogrodowe, bramy i ogrodzenia 

Nadchodzącą jesień, to także dobra okazja, aby zrobić przegląd bram, ogrodzeń oraz mebli ogrodowych. Dlaczego? Ponieważ i te elementy warto zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem mrozu. Dzięki temu wiosną unikniesz dodatkowych wydatków w postaci konieczności zakupu nowych mebli lub wymiany części ogrodzenia. Zanim jednak sięgniesz po pędzel i zabierzesz się za malowanie, oczyść dokładnie powierzchnię, którą masz zamiar pokryć farbą. Tu również sprawdza się farby Nobiles do metalu oraz uniwersalne w przypadku, np. mebli ogrodowych. Co daje dokładne oczyszczenie i przede wszystkim odtłuszczenie przed malowaniem? Zdecydowanie zwiększa to przyczepność farby do powierzchni. Dzięki temu raz pomalowana powierzchnia będzie cieszyć Twoje oko przez długi czas.

Zaplanuj działania na wiosnę

Stwórz swój plan działania na przyszłą wiosnę. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ dzięki temu z nadejściem wiosny nie rzucisz się w chaotyczny wir porządków. Będziesz działać metodycznie, co także pozwoli Ci lepiej zaplanować wydatki na zakup nowych roślin, narzędzi czy mebli ogrodowych. Jeżeli planujesz całkowitą metamorfozę ogrodu, tym bardziej zacznij przygotowania odpowiednio wcześniej. Oprócz gromadzenia środków, poczytaj także o uprawie roślin, które zmierzasz umieścić w Twoim ogrodzie. Zwróć także uwagę na ekspozycję ogrodu oraz ilość promieni słonecznych, jakie do niego docierają. Od tego zależy bowiem, jakie rośliny będą miały szansę przetrwać w Twoim ogrodzie. Następnie sporządź listę zakupów oraz poszczególnych czynności do wykonania. Z tak przygotowanym planem oczekuj nadejścia wiosny i powoli gromadź niezbędne przedmioty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.