Grunt do badania geologicznego
Budownictwo

Co obejmują badania geologiczne?

Wyróżnia się dwie podstawowe metody badań geologicznych – prace terenowe w celu poznania warunków naturalnych terenu oraz prace laboratoryjne i kartograficzne w celu opracowania i analizy pobranych próbek oraz zebranych obserwacji.

Badania geologiczne i metody ich przeprowadzania

Jak już było wspomniane na wstępie, metody badań geologicznych mają dwa aspekty. Bardzo ważne jest, by geolog potrafił wykonać pozycjonowanie na ziemi w stosunku do mapy topograficznej z warstwicami w odpowiedniej skali, na której będzie zapisywał, ile danych może uzyskać. Prace terenowe oraz prace laboratoryjne i kartograficzne. Podstawowym przedmiotem zainteresowania w pracach kartograficznych na ziemi jest jak najdokładniejsze zaznaczenie na mapie granic różnych formacji geologicznych. Do uzyskania innych danych, takich jak nachylenie i opadanie warstw, uskoki itp., wykorzystuje się kompas, który oprócz zapewnienia niezbędnej orientacji w samym gruncie, umożliwia wyznaczanie kierunków i spadków za pomocą wahadła.

Do pobierania próbek niezbędne są takie narzędzia, jak młotek oraz dłuto. Z tym sprzętem geolog się nie rozstaje. Pobieranie próbek odbywa się poprzez:

  • zanotowanie, ile danych jest dokładnych odnośnie do ich szczegółowej lokalizacji na mapie lub przekrojach geologicznych,
  • porównanie ich z innymi próbkami, aby przypisać im względny porządek chronologiczny w regionalnej skali geologicznej.

Jeśli chodzi o skamieniałości, zostaną zebrane okazy wszystkich tych, które są związane w złożu, rozdzielając je z każdej warstwy na niezależne worki, aby uniknąć mieszania tych, które mogą odpowiadać różnym epokom geologicznym.

Podczas badań geologicznych, a dokładniej podczas uzupełniania danych o charakterze podłoża, dane te można uzyskać za pomocą:

  • sondowań mechanicznych,
  • geofizycznych metod rozpoznawania podłoża,
  • badań sejsmicznych,
  • badań elektrycznych.

Praca laboratoryjna ma ogromne znaczenie podczas badań geologicznych i polega na badaniu i analizie minerałów i skał, z wykorzystaniem zasobów analizy chemicznej, mineralogicznej lub petrologicznej, mikroskopu światła spolaryzowanego, analizy granulometrycznej, badań rentgenowskich niektórych minerałów, zastosowania metod statystycznych itp. Skamieniałości zostają dokładnie sklasyfikowane. Wówczas określa się ich wiek geologiczny, nie zapominając o badaniu skamieniałości w skałach osadowych przy użyciu odpowiednich technik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.