mężczyzna w tunelu foliowym
Ogród

Jak tunel foliowy w zależności od rodzaju hodowli?

Masz ogródek i chcesz rozpocząć uprawę warzyw, owoców? A może jesteś już początkującym ogrodnikiem i szukasz sposobów na poprawę swoich plonów? W takim razie sprawdź, czy tunel foliowy jest rozwiązaniem dla ciebie.

Do czego służy tunel foliowy?

Tunel foliowy to ogrodowa konstrukcja przypominająca szklarnię, która składa się ze stelaża z metalu lub tworzyw sztucznych oraz nakładanej na niego foli polietylenowej. Służy do uprawy roślin, a w szczególności warzyw ciepłolubnych, takich jak papryka, pomidor czy ogórek. Celem tunelu foliowego jest podniesienie temperatury, wydłużenie okresu upraw, a także ochrona przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, jak wiatr czy grad. Dodatkowo ochrona przed silnymi deszczami zapobiega rozwijaniu się wilgoci i tym samym, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Tunele foliowe dostępne są w różnych wymiarach, wersjach, które należy dopasować nie tylko do możliwości przestrzennych, ale też potrzeb. Tunele foliowe przeglądnij i poczytaj o zasadach ich wyboru (np. tutaj), aby dowiedzieć się, co jest ważne podczas zakupu. My przedstawimy kilka najpopularniejszych wersji, zarówno dla tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Tunele foliowe niskie i wysokie

Tunele można podzielić na niskie, średniej wysokości i wysokie. Ma to przełożenie na sposób uprawy, a także korzystania z niego. Niskie tunele mają do ok. 50 cm wysokości, znajdą więc zastosowanie na każdym, nawet niewielkim ogródku. Temperatura w środku szybko się podnosi, zapewniając optymalne warunki. Jednak ze względu na ograniczone możliwości uprawy, a także pielęgnacji znajdujących się w środku roślin, sprawdzą się głównie w przypadku warzyw kapustnych, czy nowalijek.

Bardziej uniwersalne są tunele o średniej wysokości, do 150 cm. Z jednej strony temperatura szybciej w nich wzrasta, a z drugiej umożliwiają uprawę papryki, czy pomidorów. Dodatkowo nie przytłaczają przestrzenie w niedużym ogródku działkowym, co często również ma znaczenie. Będą jednak niewygodne w eksploatowaniu, prace w środku mogą być utrudnione.

Tunele wysokie posiadają co na najmniej 180 cm wysokości. Umożliwiają wygodne przemieszczanie się, wykonywanie podstawowych prac ogrodniczych, choć ma to swoje konsekwencje – temperatura rośnie w nich wolniej. Ponadto, jeśli rośliny uprawiasz na ogródku ROD, musisz sprawdzić, jaka może być maksymalna wysokość takiej konstrukcji i do tego się dostosować.

Tunel foliowy z wentylacją, zamykanymi drzwiami, co jeszcze?

Tunele foliowe różnią się też funkcjonalnościami, co wpływa na późniejszą uprawę oraz wygodę korzystania z nich.

Zaczniemy od wejścia. Może być ono zamykane na zawiązywany sznurek lub zamek błyskawiczny i zdecydowanie polecamy tę drugą opcję, która jest pewniejsza, bezpieczniejsza, np. wtedy, gdy panują silne wiatry. Ponadto nie ryzykujesz, że do środka dostaną się zwierzęta.

Drugą kwestię stanowią okna, które są skutecznym sposobem na wentylację. Okna muszą być zabezpieczone moskitierą, która chroni przed przedostawaniem się owadów. Dzięki nim wietrzenie wnętrza jest bardziej efektywne, nie ryzykujesz, że w środku zalęgną się szkodniki pod wpływem narastającej wilgoci. Pamiętaj też, że często samo otwarcie drzwi nie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią wentylację, dlatego, jeśli chcesz zadbać o swoje zbiory, zdecyduj się na tunel foliowy z oknami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.