Czyste panele fotowoltaiczne
Technologia

Wpływ czystości paneli fotowoltaicznych na ich wydajność.

Fotowoltaika to ekologiczne źródło energii oraz inwestycja w naszą przyszłość. Dlatego też należy odpowiednio dbać o nasze panele fotowoltaiczne, by służyły latami i były w pełni wydajne.

Zaniedbanie paneli może skutkować stratami w produkcji energii, jak i poważnymi uszkodzeniami. Deszcz nie usunie z naszych paneli całego brudu. Obecnie coraz więcej producentów paneli uznaje za konieczne czyszczenie modułów.

Zatem jak pielęgnować nasze panele fotowoltaiczne? Czy ich czystość wpływa na wydajność? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

WYDAJNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Jest to zdolność paneli fotowoltaicznych (https://sunsol.pl/producenci/panele-fotowoltaiczne/) do przekształcenia energii słonecznej w energię elektryczną. Wyrażana jest jako procentowy wskaźnik, który powinien odzwierciedlać stosunek rzeczywistej wydajność do teoretycznej maksymalnej wydajności.

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników, takich jak orientacja paneli, ich ułożenie, przeglądy oraz dbanie o czystość paneli.

CZYSZCZENIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Dbanie o czystość naszych paneli to jeden z najłatwiejszych sposobów na utrzymanie ich efektywnej pracy na długi czas. Zanieczyszczenia pojawiające się na panelach w wyniku różnych warunków atmosferycznych mogą tworzyć warstwę, która zablokuje lub będzie rozpraszać promieniowanie słoneczne. W rezultacie doprowadzi to do zmniejszenia absorpcji światła przez moduły i ostatecznie do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej.

Jak prawidłowo myć panele?

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia ich wydajność aż do 13,8%! Jednak jak prawidło myć nasze panele? Odpowiadamy!

Optymalna częstotliwość mycia paneli wynosi pół roku, jednak zależy to od stopnia zanieczyszczenia oraz pyłów występujących w naszym obszarze. W niektórych przypadkach wystarczy umycie paneli raz do roku, po okresie zimowym.

Mycie paneli fotowoltaicznych zawsze powinniśmy zlecić wykwalifikowanym serwisantom, by nie uszkodzić powierzchni modułów. Oczyszczą oni panele z brudu, liści i innych zanieczyszczeń za pomocą odpowiedniego sprzętu.

Jednak kiedy zdecydujemy się na samodzielne umycie naszych paneli powinniśmy zastosować się do kilku wskazówek. Ważna jest pora mycia – panele nie powinny być mocno nagrzane, zatem powinniśmy je czyścić z samego rana lub bardzo późnym wieczorem, albo gdy występuje duże zachmurzenie.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem są narzędzia, których użyjemy do mycia paneli – gąbki oraz szczotki powinny być wykonane z miękkiego materiału, aby nie zarysować wierzchniej warstwy modułów fotowoltaicznych. Do mycia nie używamy również gorącej wody, panele mogą wtedy zacząć pękać pod wpływem szoku termicznego.

Warto również zauważyć, że mycie paneli fotowoltaicznych na dachu może być bardzo niebezpieczne, dlatego też nie warto narażać własnego zdrowia.

Ile kosztuje mycie paneli?

Ile zapłacimy za mycie paneli fotowoltaicznych, jeżeli zdecydujemy się na usługi profesjonalistów? Jest to uzależnione od:

  • wielkości powierzchni instalacji fotowoltaicznej,
  • umiejscowienia paneli fotowoltaicznych – dach czy grunt,
  • wysokości, na jakiej zakonotowane są panele,
  • stopienia zabrudzenia,
  • regionu lub miejscowości, w której chcemy skorzystać z usługi.

Cena za mycie paneli średnio wynosi 400 zł za jedno mycie. Wiele firm oferuje usługę abonamentową np. mycie 2 razy do roku w cenie 750 zł. Uznaje się, że cena za mycie wynosi około 15 – 30 zł za 1 metr kwadratowy.

ODŚNIEŻANIE PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

O ile mycie paneli fotowoltaicznych jest niezwykle ważne w kontekście efektywności naszej instalacji, tak tego samego nie można powiedzieć o ich odśnieżaniu.

Oczywiście jeżeli nasze panele są pokryte grubą warstwą śniegu to nie będą produkować energii elektrycznej. Jednak należy zwrócić uwagę, że zimą nie ma aż tak dużej ilości słońca, zatem produkcja prądu i tak jest na niskim poziomie. Dlatego też usunięcie śniegu nie wpłynie znacząco na poprawę wydajności fotowoltaiki, a może przynieść więcej szkód w postaci urazów, czy uszkodzeniu modułów.

Zatem lepiej, żeby śnieg sam się roztopił lub zsunął z naszych paneli – w ten sposób dodatkowo oczyści ich powierzchnię z ewentualnego kurzu.

PODSUMOWANIE

Podsumowując czyszczenie paneli fotowoltaicznych najlepiej zlecić doświadczonym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt oraz kwalifikacje do wykonania tego zadania. Nie będziemy się martwić o naruszenie powierzchni naszych paneli oraz będziemy wtedy mogli cieszyć się maksymalną wydajnością przez dłuższy okres czasu życia naszych paneli fotowoltaicznych.

Należy pamiętać, że tylko czyste panele fotowoltaiczne działają w 100% efektywnie. Nasza fotowoltaika wyprodukuje wtedy znacznie więcej energii elektryczne, a żywotność paneli się wydłuży.

Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy w swojej ofercie oferują energooszczędne panele fotowoltaiczne najwyższej jakości. Realizują również projekty z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych najnowszej generacji, które charakteryzują się wysoką sprawnością i wieloletnią żywotnością.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.