Wiejski styl w domu
Wnętrza

Styl wiejski we wnętrzach – charakterystyka i inspiracje

Nie masz pomysłu na to, jak zaaranżować swoje mieszkanie? Może warto urządzić je w stylu wiejskim? Domy udekorowane w takim klimacie mają swoją duszę. Nawiązanie do folkloru oraz kultury ludowej staje się coraz bardziej popularne. Wnętrza w takim stylu mają swój niepowtarzalny charakter. Ludowe ozdoby na ścianach stanowią przepiękną dekorację. To połączenie prostoty formy z estetyczną dekoracyjnością detali. To brak przepychu, równowaga, naturalność. To przede wszystkim ekologiczne i oszczędne rozwiązania. To wyobraźnia, fantazja i spryt osoby dekorującej. Przedmioty nasycone znaczeniami. Wnętrza z duszą.

Czy cechuje się ten styl?

Jest to styl wnętrzarski, który nawiązuje do kultury ludowej, folkloru oraz mieszkań z czasów naszych babć. Styl ten przede wszystkim inspirowany jest wiejską kulturą, zwłaszcza tą, sprzed ostatniego wieku. Dekoratorzy, w swojej pracy z klientami często czerpią inspiracje z bogactwa rozwiązań kultury ludowej.

Do aranżacji wnętrza w takim stylu sprawdzi się wykorzystanie materiałów, takich jak: kamień, cegła, len, bawełna. Folklor, który jest charakterystyczny dla wiejskiego stylu, może być wykorzystany w różny sposób. Można stworzyć wspaniałe wnętrza zainspirowane takim nurtem.

Projektanci oraz dekoratorzy wnętrz coraz częściej w swoich projektach nawiązują do kultury folklorystycznej. Styl ten występuje jako styl rustykalny, country, a także styl prowansalski. Współcześnie styl ten występuje również w formie odkurzonej. Wnętrze sprawia wrażenie starego i nowego jednocześnie. To jak ze starą drewnianą komodą. Widzimy, że jest stara i wiemy, że jest czysta, zadbana oraz wygodna w użytkowaniu. Nie ma kurzu, są nowoczesne rozwiązania i udogodnienia. Styl wiejski sprawdzi się zarówno do wnętrza country domu, jak i wielkomiejskiego mieszkania. To rozwiązanie dla wszystkich miłośników natury, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Wykorzystanie folkloru nie wiążę się z kiczem. Elementy kultury ludowej są tak aranżowane, że wnętrza mają klasę. To estetyczna kultura ludowa, w prostym, ale nie prostackim wydaniu. Na co warto się zdecydować urządzając mieszkanie w stylu rustykalnym?

Wiejski styl w aranżacji domu
https://pixabay.com

Jak urządzić mieszkanie w stylu wiejskim?

Podstawą stylu wiejskiego są naturalne materiały. To może być drewno, kamień, cegła. Ważne, aby były surowe, jak najmniej przetworzone. Wiejski styl to przede wszystkim jasne kolory, stare meble i odpowiednie dodatki. Meble powinny być proste w swojej formie, wykonane z naturalnych materiałów. Nie sprawdzi się nowa szafa ze sklejki. Sprawdzi się stara komoda z drewna. Nie chodzi o to, aby meble były zniszczone. Należy je odnowić. Renowacja mebli powinna umożliwić funkcjonalne korzystanie z nich. Jeśli na komodzie pozostał ślad po świecy, to można go zachować: odczyścić, pokryć lakierem. Przebarwienia, zniszczenia i ubytki odpowiednio zaaranżowane też będą estetyczne.

Wnętrze w stylu wiejskim to wnętrze z duszą

Styl rustykalny to przede wszystkim dodatki. Wiszący nad odnowionym piecem kaflowym ząbek czosnku, suszące się na ścianach zioła. Kwiaty zebrane z łąki, naturalne rośliny. Prosty drewniany stół, odnowiony babciny kredens, drewniane krzesła. Na stole polne kwiaty i dzbanek w ludowe wzory. To typowa kuchnia w stylu wiejskim. Tak typowa, że można poczuć smak świeżego mleka, które jest w dzbanku. Nawet ze zdjęcia jesteśmy w stanie wywnioskować, że mleko w dzbanku jest prosto od krowy.

Najprościej w stylu wiejskim urządzić kuchnię. Szafki kuchenne nie muszą być zabudowane. Można użyć materiałowych zasłonek w ludowe wzory. Na oknach warto powiesić klasyczne firanki. Ściany mogą być białe, ceglane, drewniane. Naczynia wykonane z porcelany i gliny, naturalne filiżanki. Takie naczynia można zrobić samodzielnie. Warto wybrać się całą rodziną na warsztaty i własnoręcznie wykonać całą zastawę. Jedną z największych zalet tego stylu jest możliwość zrobienia rzeczy samodzielnie. Nawet jeśli nie będą idealne, nie będą miały doskonałych kształtów, to będą piękne. Styl rustykalny to kontekst, w którym niedoskonałości przestają być niedoskonałościami. Drewniany stół ze szparą jest stołem z charakterem. Dziury nie trzeba uzupełniać. Ona nie zmniejszy estetyki wnętrza, a ją podkręci i podkreśli. Jak w stylu wiejskim urządzić pokój dziecka, salon, sypialnię? Na co warto zwrócić uwagę?

Pomysły na wnętrza w stylu wiejskim: country, styl prowansalski i rustykalny

Każde pomieszczenie możemy urządzić w tym stylu. To może być pokój dziecka, sypialnia, salon, łazienka.

W pokoju dziecka meble i zabawki powinny być drewniane, bardzo proste, naturalne. Nie powinny być pokryte sztucznymi farbami. Im surowszy mebel, tym bardziej estetyczny efekt końcowy. Sprawdzą się stare pluszaki, zabawki, którymi ktoś już się bawił. To pokaże też dziecku, że nie trzeba posiadać nowych przedmiotów. Stare przedmioty też mogą nam służyć. To nauczy dziecko pokorny w stosunku do materializmu. Łóżko, czy kołyska mogą być wykonane samodzielnie albo przez lokalnego stolarza. Na ścianach można powiesić kolaże z suszonych kwiatów. Dziecko samo może zrobić te kolaże, świetnie się przy tym bawiąc. Koce wykonane z bawełny, farbowane w sposób naturalny. Dobrze, gdy styl country i jego prostota łączą się z prawdziwą prostotą życia. To styl dla miłośników natury, umożliwiające proste i ekologiczne życie.

Nie trzeba kupować nowych mebli. Można wykorzystać stare meble po babci, meble, które ktoś oddaje albo wyrzuca. Taką starą, zniszczoną komodę wystarczy wyczyścić. Ubytki można uzupełnić albo zostawić. Styl rustykalny meble mogą być bardzo stare i używane. Sofa do salonu może być sofą z odzysku. Wystarczy oddać mebel do tapicera i pokryć nowym materiałem. Można wybrać materiał w polne kwiaty albo ludowe wzory. Sofa do salonu może nie mieć właściwego dla stylu country fasonu.

Najważniejsze będzie to, że została pozyskana w sposób naturalny i ekologiczne. Meble można znaleźć na strychu babci. Jeśli nie mamy do takiego strychu dostępu, to możemy pobuszować po lokalnych antykwariatach. Sofa do salonu przerobiona ze starej wersalki może być bardziej estetyczna, niż sofa ze sklepu. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rodzaj materiałów i ich jakość. Drewniane nóżki, lniane pokrowce na poduszki sprawią, że sofa do salonu będzie prezentowała się naturalnie i estetycznie.

Styl prowansalski w domu
https://www.pexels.com

Łazienka w stylu rustykalnym

Łazienka urządzona w tym stylu ma niezwykły charakter estetyczny. Nie jest jednak łatwa w aranżacji. Trudność polega na zachowaniu wiejskiego charakteru, przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wanna może być zabudowana drewnem. Wolnostojąca wanna, na nóżkach też się sprawdzi. Nad prysznicem, ale nad wanną też można zamontować retro zasłonkę. Nad wanną duże drewniane okno z klasycznymi firankami. Bardzo prosta umywalka. Okrągłe albo prostokątne lustro z drewnianą ramą. Jedna ze ścian może być ceglana. Odkryta cegła lepiej sprawdzi się w przestronnej łazience. W niewielkich pomieszczeniach warto wykorzystać cegłę białą. Zamiast szafki pod umywalką można użyć drewnianej szafeczki. Wiklinowy kosz na brudne ubrania, czy ręczniki oraz drewniane dodatki nadadzą wnętrzu odpowiedniego charakteru. Na drewnianej szafce można postawić bukiet polnych kwiatów. Stojące na szafce paprotki też będą dobrze korespondowały z wnętrzem. Wolnostojące drewniane krzesło, czy drewniana podłoga też dobrze się sprawdzą.

Umywalka może być wykonana z kamienia i mieć surową formę. Powinna wyglądać tak, jakby była kawałkiem skały, przypadkowo wyprofilowanym w określony sposób. Warto poszukać inspiracji, ciekawych rozwiązań, nietypowych mebli. Trzeba również pamiętać o detalach. Jeśli szczoteczki do mycia zębów będą drewniane, a ręczniki wykonane z naturalnych materiałów, to efekt spójności zostanie osiągnięty. Dodatkowo rozwiązania te będzie przyjazne naturze, ekologiczne. Łączenie designu z etyką to nie tylko niezwykła estetyka wnętrz, ale też moralność w projektowaniu. Dobro podwojone, zwiększone.

Styl rustykalny: meble i dodatki

To, na co warto zwrócić uwagę to jakość materiałów i ich rodzaj. Wnętrza z duszą nie mogą być przesycone, uginać się pod naporem zbędnych dodatków. Im prościej, tym lepiej. Zamiast wielu poduszek warto wybrać jedną, stworzoną przez artystę, który świadomie wykorzystuje folklor. Zamiast wielkich szaf ze sklejki, z przesuwanymi lustrzanymi drzwiami, jedna drewniana komoda. Zamiast sztucznych bukietów kwiaty zebrane w polu. W internecie można znaleźć zdjęcia, na których bukiety z kwiatów polnych są bardziej ekskluzywne, niż egzotyczne wiązanki. Nie chodzi o rodzaj przedmiotów, czy gatunek rośliny, a o odpowiednią kompozycję.

To, na co warto zwrócić uwagę, to spójność. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać, pasować do siebie wizualnie. Wnętrza powinny być dobrze doświetlone, a światło z lamp neutralne. Osadzające się na meblach promienie słońca podkreślą wiejski charakter pomieszczenia.

Lampy mogą być wykonane z drewna, z papieru czerpanego, ale też ze stali. Taką lampę z papieru można zrobić samodzielnie. Wystarczy przygotować odpowiednią masę, uformować z niej klosz i pozostawić do wyschnięcia. W masie można zatopić rośliny i kwiaty polne. Podświetlony klosz będzie wyglądał zachwycająco. Do wnętrz w tym stylu pasuje też fotel bujany, serwety, firany, koronki. Warto wybrać klasyczny kredens, drewnianą skrzynię, metalowe dzbanki. Symbolem wiejskiego stylu są też emaliowane naczynia. W emaliowanych garnach nie trzeba gotować potraw, można ich użyć jako donic na kwiaty. Emaliowany dzbanek nie musi być naczyniem na mleko, czy wodę. Może stać się wazonem na kwiaty. Nie trzeba przykrywać całego stołu ciężkim, koronkowym obrusem. Można na środku stołu umieścić niewielki koronkowy obrusik. Na nim postawić dzbanek emaliowany z kwiatami oraz glinianą misę z owocami. Warto próbować, eksperymentować, zmieniać przeznaczenie przedmiotów i mebli.

Styl rustykalny w salonie
https://www.pexels.com

Dlaczego warto zdecydować się na styl rustykalny?

Wnętrza z duszą – tak określa się wnętrza urządzone w stylu rustykalnym. W prostych wnętrzach dobrze się żyje. Można w nich odnaleźć spokój i ukojenie. To rodzaj estetycznego oddechu o konsumpcyjnego nadmiaru. Naturalność materiałów pozwala uzyskać spokój i optymalny stan zdrowia. Wnętrza z duszą są przytulne, przyjemne, dają poczucie bezpieczeństwa. Każdy, kto wchodzi do takiego wnętrza wręcz zaczyna czuć zapach babcinego chleba.

Styl prowansalski daje duże pole do eksperymentowania. Najważniejsze są potrzeby domowników, wyobraźnia, pomysłowość. Możliwość wykorzystania starych mebli i dodatków sprzyja oszczędności finansowej. To ekologiczne i ekonomiczne. Korzystanie z dorobku kultury ludowej, wzorów, przedmiotów, materiałów nasyca wnętrze symbolami, znaczeniami, przeszłością. To wnętrze z duszą w dosłownym znaczeniu.

Sofa do salonu nosi w sobie pamięć po przodkach, którzy na niej siadali. Jest świadkową przeszłości. Nie chodzi o wygniecenia spowodowane ciągłym użytkowaniem. Chodzi o nasycenie znaczeniem. Przestrzeń determinuje nasze zachowania, wpływa na nas, sprawia, że czujemy się w określony sposób. W przestrzeni reprezentującej styl prowansalski czujemy się dobrze i naturalnie. Bo takie właśnie jest to wnętrze. Jest też funkcjonalne, praktyczne. Dobrze wykonuje się w nim codzienne czynności. Gromadzenie starych przedmiotów i mebli, ich odnawianie, robienie rzeczy samodzielnie to dobra zabawa.

Urządzanie wnętrza w stylu rustykalnym może być świetną przygodą

Można to robić samodzielnie albo zaangażować przyjaciół, czy rodzinę. Warto czule spoglądać w kierunku śmietników. Można na nich czasem znaleźć prawdziwe perełki. Szkoda, żeby kredensy naszych babć się marnowały na śmietnikach. Lepiej je odnowić i dać im drugie życie. Dając meblom drugie życie tworzymy wnętrza z duszą i charakterem. Samo tworzenie takich wnętrz jest zajęciem pełnym wyzwań, satysfakcji, przyjemności, pasji. Styl indystiralny to nie tylko styl wnętrzarski, to też rodzaj filozofii życia. Afirmacja prostoty i natury. Nie oznacza to, że nie można urządzić w ten sposób wnętrz nowoczesnych, a mebli nie można kupić w sklepie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.