Obornik koński
Dom

Obornik koński – jakie ma właściwości i kiedy go stosujemy?

Obornik koński, zarówno świeży, jak i granulowany, zaliczany jest do najlepszych nawozów naturalnych. W postaci granulowanej nie posiada nieprzyjemnego zapachu i tym samym nie przyciąga much. To nawóz, który może być stosowany przez cały sezon.

Obornik koński granulowany – jak powstaje?

Obornik koński granulowany to w 100% naturalny nawóz, dostępny w sklepach ogrodniczych. Ma postać suchych granulek, nie zawiera w sobie żadnych sztucznych dodatków, a co najważniejsze pozbawiony jest patogenów, larw i nasion, więc nie ma ryzyka zanieczyszczenia pola chorobami, szkodnikami, czy chwastami. Produkuje się go ze świeżego nawozu pochodzącego ze stajni. W pierwszym etapie produkcji obornik koński poddawany jest kompostowaniu wraz ze ściółką ze słomy. Następnie ulega fermentacji. Kolejnym krokiem jest suszenie obornika i jego granulacja. W jego składzie znajdziemy:

 • azot (N) – 2%,
 • fosfor (F) – 4%,
 • potas (P) – 2%,
 • magnez (Mg) – 1%,
 • siarkę (S) – 1%,
 • mangan (Mn),
 • bor (B),
 • cynk (Zn),
 • miedź (Cu),
 • żelazo (Fe),
 • masę organiczną – 65%.

W przeciwieństwie do świeżego nawozu obornik granulowany nie potrzebuje przed użyciem przygotowania. Jest łatwy w przechowywaniu, ponieważ, ze względu na brak uciążliwego zapachu, nie zwabia owadów i gryzoni. Obornik koński granulowany to nawóz długodziałający, składniki uwalniają się do gleby przez kilka miesięcy.

Obornik koński granulowany – jakie jest jego przeznaczenie?

Skład i właściwości obornika końskiego granulowanego sprawiają, że można go zastosować praktycznie wszędzie. Granulki obornika można rozsypywać ręcznie lub przy użyciu siewnika. Pod wpływem wilgoci zwiększają swoją objętość. Głównym zadaniem obornika końskiego jest odbudowa wyjałowionej i nieurodzajnej gleby. Najprościej rzecz ujmując – obornik koński uaktywnia życie biologiczne w glebie. Może być używany w szklarniach i inspektach oraz do nawożenia roślin uprawianych w pojemnikach. Jest idealnym nawozem dla papryki, pomidorów, marchwi, grochu, selera, bakłażana, rzodkiewki, sałaty, cebuli i arbuza. Nadaje się również do uprawy roślin jednorocznych, bylin, drzew i krzewów oraz roślin doniczkowych. Jest również polecany do przygotowania rozsad, ponieważ delikatnie podnosi temperaturę podłoża.

Obornik koński granulowany – jak go stosować?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zaleceń producenta zawartych na opakowaniu produktu. Przeciętna dawka obornika końskiego granulowanego wynosi około 150 g/m2 dla warzyw, 200g/m2 dla drzew, 180 g/m2 dla bylin oraz 50g/m2 dla roślin jednorocznych i doniczkowych. Florovit pro natura obornik koński granulowany to w 100% naturalny nawóz organiczny do roślin ogrodowych. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji obornik ten zachowuje wszystkie substancje próchnicze, odżywcze i mineralne. Nie znajdziemy w nim patogenów oraz nasion chwastów. Preparat rozkłada się stopniowo, uwalniając do gleby składniki odżywcze i substancje humusowe. Obornik stosuje się w okresie od 1 marca do 30 listopada, a uprawy pod osłonami można zasilać cały rok. Nawozić można min. 10 dni przed siewem lub sadzeniem, a w przypadku roślin już rosnących min. 21 dni przed zbiorem. Nawóz należy rozsypać, wymieszać z glebą i podlać. Obornik koński granulowany rozkłada się wiele miesięcy. Rośliny mogą korzystać z mikroskładników odżywczych nawet przez lata, dlatego nie należy przesadzać z częstotliwością nawożenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.