Niebieski ogród
Ogród

Niebieski ogród – wybór gatunków i odmian roślin

Z niecierpliwością czekasz na moment, gdy natura obudzi się do życia, a Twój ogród będzie zachwycał każdego, kto tylko Cię odwiedzi? Jeśli tym razem marzy Ci się oryginalna i efektowna aranżacja przydomowej zieleni, to mamy dla Ciebie jedną radę: zdecyduj się na mniej sztampową paletę kolorystyczną. Efekt WOW bez wątpienia zapewni Ci niebieski ogród, w którym główną rolę będą grać popularne, jak i niespotykane rośliny.

Które gatunki roślin najpiękniej zaprezentują się w niebieskim ogrodzie i z jakimi innymi kolorami łączyć magiczne i iście baśniowe rośliny o niebieskich kwiatach? W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci jakie rośliny posadzić, aby Twój ogród skutecznie wyróżniał się na tle innych.

Kojący błękit – dlaczego warto zdecydować się na niebieski ogród?

Zapewne zgodzisz się z nami, że pomysł na ogród jest dość nietypowy – od lat rekordy popularności wśród projektantów zieleni, a także osób, które samodzielnie planują aranżację i wygląd swojej przydomowej zieleni biją bowiem wielokolorowe kompozycje, w których nierzadko dominują kontrasty, Czy więc stawianie na jedną, dominującą barwę ma w ogóle rację bytu? Jak najbardziej! Wybierając wyłącznie niebieskie kwiaty ogrodowe w rozmaitych odcieniach tej barwy można bowiem w prosty i efektowny sposób przenieść wakacyjny, śródziemnomorski klimat do swojego domu. 

Piękny wygląd to jednak nie wyłączna zaleta niebieskiego ogrodu – kolor ten słynie bowiem ze swojej unikalnej symboliki. Błękit kojarzony jest nie tylko z bezpieczeństwem, ale także harmonią, spokojem, wolnością, jak i również relaksem i beztroską. Wybierając tę barwę możesz więc mieć pewność, że ogród stanie się Twoim ulubionym miejscem zawsze wtedy, gdy będziesz potrzebować chwili oddechu, spokoju czy odpoczynku.

Najpiękniejsze rośliny do niebieskiego ogrodu: co polecamy?

Hortensje

Efektowny i niezwykle popularny krzew, aby zachwycać błękitnymi, okazałymi kwiatami musi mieć zapewnione stanowisko z glebą o kwaśnym odczynie, a także półcień i skuteczne osłonięcie od wiatru. Wybierając hortensje do swojego niebieskiego ogrodu koniecznie pamiętaj także o zabezpieczeniu ich na zimę i ścięciu zeszłorocznych kwiatów przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.

Rozmaryn

Obecność tej rośliny na naszej liście dla wielu może być zaskoczeniem, ale to niezwykle aromatyczna zimozielona roślina, którą większość osób kojarzy przede wszystkim pod postacią suszonego zioła, kwitnie na niebiesko zarówno wiosną, jak i na przełomie lata oraz jesieni. Roślina znajdująca zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie w naszym klimacie osiąga wysokość max. 70 cm.

Niezapominajki

„Niezapominajki to są kwiatki z bajki!” – ciężko się nie zgodzić z Marią Konopnicką, ponieważ powszechnie znane, drobne rośliny o niebieskich kwiatach faktycznie wyglądają wyjątkowo. Dzięki połączeniu niebieskich płatków oraz żółtego oczka niezapominajki są w stanie ozdobić każdy ogród, zwłaszcza  okresie od kwietnia do maja lub czerwca.

Żeniszek meksykański

Choć jest to raczej niewielka roślina, to nie można odmówić jej tego, że w ogrodowych aranżacjach spektakularnie dopełnia całość dzięki nietypowym, pierzastym kwiatom, które pojawiają się w od wiosny aż do jesieni. Ageratum houstanianum lubi ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru środowiska, a optymalnym podłożem dla tej rośliny jest to żyzne i przepuszczalne.

Agapant afrykański

To kolejna egzotyczna propozycja do niebieskiego ogrodu, którą z racji jej specyficznych wymagań (brakiem odporności na mróz) najlepiej jest posadzić w donicach. Znakiem rozpoznawczym agapantu są jego kwity wyglądem przypominające wydłużone trąbki, które łączą się w kulisty kwiatostan osadzony na długiej łodydze. 

Z jakimi kolorami łączyć niebieskie kwiaty?

Wizja stworzenia monochromatycznego, niebieskiego ogrodu wydaje Ci się intrygująca, ale aranżując swoją przydomową zieleń chcesz nieco ją urozmaicić? Wcale nie musisz się ograniczać tylko i wyłącznie do pastelowych i bardziej intensywnych odcieni niebieskiego. Kwiaty w tym kolorze stworzą bardzo zgrany duet z roślinami o białych, różowych, fioletowych czy też żółtych kwiatach, jak i również zielenią w postaci chociażby funkii, paproci, żywotnika zachodniego, bluszczu czy też traw ozdobnych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.