Zielony trawnik po nawożeniu
Ogród

Nawożenie trawnika – które nawozy są najlepsze?

Artykuł partnera.

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga systematycznego nawożenia jego powierzchni. Piękny wygląd, gęstość i ubarwienie zawdzięcza się nie tylko dobrej mieszance nasion traw i regularnym podlewaniu. Trawa musi otrzymywać odpowiednio dobrane składniki odżywcze, które znajdują się w nawozach. Jaki jest podział nawozów ze względu na formę podania? Jak wybrać dobry nawóz?

Podział nawozów ze względu na formę podania

Jednym z podziałów nawozów mineralnych jest ich podział ze względu na formę podania. Skład takiego nawozu jest istotny, jednakże duże znaczenie ma forma nawozu, jaką przyjmuje trawnik. Dwa główne rodzaje tych produktów to nawozy do trawy w płynie oraz nawozy granulowane. Produkty, które są w formie granulatu, można podawać w formie suchej, bądź rozprowadzać je w wodzie i podlewać taką wodą trawnik.

Nawozy w płynie są znacznie łatwiejsze i wygodniejsze podczas stosowania, ponieważ wystarczy go tylko wymieszać z wodą i następnie rozprowadzić po powierzchni trawnika. Niestety, ale takie nawozy mają wiele wad. Jedną z nich jest fakt, że trawnik trzeba nawozić co kilkanaście dni, ponieważ substancja działa bardzo krótko. Kolejną wadą jest szybkie rozwarstwianie się trawnika, co wpływa źle na jego kondycję. Wytrącają się składniki odżywcze z gleby, co powoduje proces przenawożenia rośliny, a w następstwie czego pojawiają się na powierzchni trawy ciemne plamy.

Nawożenie trawnika

Natomiast nawozy w formie granulatu cechują się długotrwałym efektem, ponieważ granulat rozsypany po trawniku uwalnia przez dłuższy czas składniki odżywcze do gleby. Działa od miesiąca do nawet czterech miesięcy. Czas działania jest uzależniony od rodzaju preparatu. Świetnie sprawdzają się do stosowania przez cały okres wegetacji. Inną zaletą nawozu granulowanego jest niższa cena od tego w płynie. Tak samo, jak i nawóz w płynie, preparaty w granulacie również mają wady. Nie da rady ich zastosować na długą i wilgotną trawę, ponieważ granulat przykleja się do powierzchni trawnika, co może spowodować powstawanie plam lub wypalanie roślin.

Wybór nawozu do trawnika

Na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów od wielu producentów. Przed wyborem i zakupem preparatu, koniecznie trzeba przeczytać jego skład, ponieważ nawożenie trawnika musi być uzależnione od jego specyfiki. Wybór jest uzależniony od tego, jak jest gęsty, długi itd. Warto porównać nawozy od różnych producentów poprzez sprawdzenie ich składów. W przypadku słabej kondycji trawnika warto zastosować preparat o wzbogaconym składzie o różne minerały i składniki odżywcze. Przy wyborze odpowiedniego nawozu do trawnika należy dokonać wyboru jego formy podania. Granulat nie sprawdzi się w wypadku trawników, po którym biegają dzieci, psy lub inne zwierzęta. Natomiast nawóz w płynie może okazać się zbyt kosztowną inwestycją na trawnik o większej powierzchni. Dlatego warto wybrać formę podania nawozu do danej sytuacji. Przy zakupie nawozu warto również dowiedzieć się, jak długo one działają. Nawozy granulowane działają o wiele dłużej niż te w płynie, co sprawia, że są wygodniejsze w zastosowaniu i dbaniu o trawnik.

Nawóz granulowany do trawników to świetny wybór!

Idealny nawóz gotowy do użycia to taki, który w swoim składzie posiada odpowiednią proporcję pierwiastków i składników pokarmowych dla gleby. W swoim składzie powinien posiadać taki składniki jak azot, potas, fosfor, żelazo, miedź, cynk, mangan i wiele innych. Nawozy z wysoką zawartością azotu świetnie się sprawdzą przy regeneracji masy zielonej, a potas pomoże przy rozwoju korzeni. Najlepsze nawozy granulowane znajdziesz na stronie https://www.target.com.pl/produkty/nawoz-granulowany-do-trawnikow-regeneracyjny. Dobrze zadbany i odżywiony trawnik jest trwalszy i odporny na wszelkie, niekorzystne warunki zewnętrzne. Zastosowanie dobrego nawozu jest istotne przy dbaniu o ogród.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.