Czerwona kłódka lock out leży na murze
Budownictwo

Kłódki lock out – czym się charakteryzują i jakie mają zalety?

Wśród różnych produktów, które są w bezpośredni sposób związane z zapewnianiem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, można wymienić kłódki Lock Out. Warto zapoznać się z ich ogólną charakterystyką, a także poznać główne zalety tego rodzaju produktów.

Wpływ na bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest dość istotną kwestią podczas pracy w wielu zróżnicowanych zawodach. Wśród nich można wymienić działalność związaną z elektryką, a także konserwacją oraz serwisem zróżnicowanych urządzeń. Bardzo ważnym elementem pracy w zawodach o podwyższonym ryzyku jest zastosowanie odpowiednich akcesoriów. Wśród nich można na przykład wyróżnić blokady LockOut systemu bezpieczeństwa LOTO, co oznacza z języka angielskiego LockOut TagOut. Są one tworzone przez znane oraz renomowane przedsiębiorstwo Panduit. Zastosowanie kłódek Lock Out ma dość duży wpływ na zachowanie standardów związanych z bezpieczeństwem podczas pracy, dlatego ich wykorzystywanie jest niezbędne w wielu przypadkach.

System LOTO

System bezpieczeństwa LOTO stworzony jest z dość zróżnicowanych elementów, które mają dość duży wpływ na jego ogólne funkcjonowanie. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące składowe:

  • Lock Out, co stanowi bardzo dobre zabezpieczenie, którego celem jest odcięcie energii, a także jej zablokowanie, jeśli wystąpi taka konieczność podczas wykonywania pracy, a także przypadkowego lub samoczynnego uruchomienia konkretnego urządzenia,
  • Tag Out, co stanowi zabezpieczenie występujące w formie zawieszki, którego głównym celem jest informowanie na temat możliwych do wystąpienia zagrożeń; takie zabezpieczenie może występować w dość zróżnicowanych formach, wśród których można wymienić taśmy, znaki oraz znaczniki ostrzegawcze, a także wyróżniające się w otoczeniu kolory lub sposoby montażu.

 

Istota kłódek Lock Out

Kłódki Lock Out to produkty, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku nagłego odłączenia energii służącej do zasilania konkretnej maszyny lub urządzenia. Dzięki temu maszyna nie pracuje i jest zablokowana do czasu rozpoznania sytuacji i jej odblokowania. Stosowanie tego rodzaju kłódek w niektórych sytuacjach jest niezbędne z uwagi na energię, jaka jest wydzielana w trakcie pracy maszyny. Może ona stanowić zagrożenie dla operatora urządzenia, a także innych osób, które znajdują się w jego otoczeniu. Podczas zagrożenia bardzo często wykorzystywane są kłódki, jednak z powodzeniem mogą to być również inne zabezpieczenia z grupy systemu LOTO. Wśród nich można wymienić następujące:

  • systemy służące do blokowania włączników w maszynach,
  • osłony wykorzystywane do ochrony wtyczek w urządzeniach,
  • pokrywy, których celem jest blokowanie poszczególnych przycisków,
  • blokady związane z zagrożeniami mechanicznymi i chemicznymi,
  •  blokady różnych układów w urządzeniach, takich jak na przykład hydrauliczny lub pneumatyczny,
  • łańcuchy stanowiące blokady.

Atesty i certyfikaty

Kłódki Lock Out zalety to bardzo istotna kwestia w tego rodzaju produktach. Przede wszystkim są one związane z zapewnianiem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy ze zróżnicowanymi urządzeniami, a także maszynami. Kłódka Lock Out to produkt, który posiada wszystkie niezbędne atesty oraz certyfikaty, które są wymagane do stosowania tego rodzaju zabezpieczeń. Oprócz tego wykorzystanie produktów od jednego producenta stanowi gwarancję ich kompatybilności oraz odpowiedniego dopasowania do siebie poszczególnych elementów wyposażenia.

Sposób użycia

Kłódka Lock Out to produkt stosunkowo prosty w użytkowaniu, dlatego nie powinien nikomu sprawiać problemów podczas realizacji szybkich działań podczas pracy. Kłódki mają opatentowaną budowę blokad, która nie wymaga stosowania specjalistycznych i trudno dostępnych narzędzi. Dzięki temu możliwe jest dość szybkie i łatwe zamontowanie blokady w celu unieruchomienia maszyny lub urządzenia. Do tego zadania nie są wymagane nawet podstawowe narzędzia takie jak śrubokręt. Stanowi to bardzo istotną zaletę stosowania kłódek Lock Out.

Jakość produktów

Kłódki Lock Out to produkty, które charakteryzują się dość wysokimi parametrami jakościowymi. Mają one stosunkowo sporą siłę mocowania, dlatego w skuteczny sposób blokują maszynę przed przypadkowym lub samodzielnym uruchomieniem. Dzięki temu prace związane z serwisem oraz konserwacją mogą przebiegać bez większych problemów, a także bez wypadków, które mogą zagrażać życiu oraz zdrowiu pracowników pracujących z daną maszyną lub urządzeniem.

Uniwersalność

Wśród głównych zalet stosowania kłódek Lock Out można również wymienić dość wysoki poziom uniwersalności podczas funkcjonowania. Kłódki mają bardzo uniwersalne kształty, dlatego mogą być wykorzystywane w dość zróżnicowanych sytuacjach. Mają bardzo szerokie możliwości zastosowania podczas pracy z maszynami bądź urządzeniami specjalistycznymi. Dodatkowo oferowane kłódki są dość lekkie i poręczne, dlatego w łatwy sposób można je transportować, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Są poręczne i wygodne podczas użytkowania, co warto wziąć pod uwagę.

Wytrzymała konstrukcja

Kłódki Lock Out to produkt, który charakteryzuje się dość wytrzymałą konstrukcją i jest niezwykle solidny podczas użytkowania. Kłódki tworzone są z takich materiałów jak Nylon oraz stal nierdzewna, które stanowią gwarancję ich wysokich parametrów jakościowych. Oprócz tego kłódki są również produktami odpornymi na korozję, co jest istotne zwłaszcza podczas pracy w zmiennych warunkach środowiskowych. Warto to wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszych zabezpieczeń do realizowanych zadań zawodowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.