Niezbędnym elementem wyposażenia każdej łazienki jest ręcznik. Niezwykle funkcjonalny, a jednocześnie może stanowić designerski dodatek do wnętrza. Aby jednak był praktyczny, musi spełniać pewne warunku, a przede wszystkim dobrze wchłaniać wodę. Jakie ręczniki najlepiej chłoną wodę?
Jaki ręcznik wybrać, aby dobrze wchłaniał wodę?
Chłonne, miękkie, miłe w dotyku i ładne. Takie powinny być zarówno ręczniki łazienkowe, jak i na basen czy plażę. W rzeczywistości ręcznik ręcznikowi nie jest równy. To sprawia, że zakup konkretnego modelu to nie lada wyzwanie. Warto mieć na uwadze, że ręcznik łazienkowy cechuje się nieco innymi właściwościami niż np. ręcznik na basen czy siłownię. Natomiast każdy z nich powinien chłonąć wodę. Jakie ręczniki najlepiej chłoną wodę? Doskonale sprawdzą się modele, wykonane z bawełny. Oprócz tego, że dobrze chłoną wodę, to są łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ można je prać w pralce nawet w wysokich temperaturach. Do tego są miłe w dotyku, dzięki czemu przyjemnie otulają ciało. Są także wytrzymałe. Na chłonność ręcznika ma wpływ przede wszystkim gramatura materiału. Im gramatura jest wyższa, tym ręcznik lepiej wchłania wodę. Jako ręcznik domowy najlepiej wybrać modele, które mają wysoką gramaturę 500-600 gr/2. Charakteryzują się one miękkością i puszystością. Na siłownię albo basen lepiej kupić ręcznik bawełniany o mniejszej gramaturze, aby szybciej sechł. Możesz także sięgnąć po modele z mikrofibry, które są lekkie, chłonne i szybkoschnące. Warto dodać, że mikrofibra to materiał, który jest znacznie bardziej chłonny niż bawełna.
Co ma wpływ na to, czy ręcznik jest chłonny?
>Ręcznik pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również traktowany jest jako dodatek do wnętrza. Dlatego dobrze, aby swoim designem komponować się z aranżacją łazienki. Jednak najważniejszą cechą jest chłonność wody. PO tym, czy ręcznik jest chłonny, decyduje/l
- rodzaj przędzy,
- rodzaj skrętu zastosowanego przy produkcji przędzy,
- ilość materiału, który wykorzystano na metr kwadratowy,
- grubość, a także wysokość pętelek – im okrywa pętelkowa jest grubsza, a więc jest zrobiona z większej ilości nici, tym materiału jest więcej. W efekcie ręcznik cechuje się lepszą chłonnością. Im cieńsze są pętelki i gęściej utkane, tym ręcznik jest bardziej chłonny,
- gramatura – im wyższa jest gramatura, tym lepiej, ponieważ lepiej chłonie wodę. Warto dodać, że jednocześnie wolni ej schną. Wysoka gramatura mówi o tym, że do wykonania ręcznika użyto więcej materiału. Do domowego użytku wystarczą modele o gramaturze 400-500 g/m2.
Czy można zwiększyć chłonność ręcznika?
Kupiłaś ręcznik i chciałabyś zwiększyć jego chłonność? Okazuje się, że można to zrobić i to w domowych warunkach! Przedstawiamy Ci kilka skutecznych sposobów na zwiększenie chłonności ręcznika.
- Zanim wypierzesz ręcznik po raz pierwszy, włóż go do miski z wodą na 24 godziny. W tym czasie włókna się otworzą, a tym samym poszerzą, co wpłynie na większą chłonność ręcznika. Jednocześnie stanie się bardziej miękki
- Przed pierwszym użyciem ręcznika, wypierz go dwukrotnie. Taki zabieg zwiększy chłonność, jego miękkość, a także pozwoli na pozbycie się wszystkich składników chemicznych, którymi ręcznik nasiąkł podczas produkcji.