Kobieta w kuchni ma nieopodal siebie kominek
Wnętrza

Jakie istnieją rodzaje kominków i który wybrać?

Artykuł partnera.

Kominek może być wspaniałym dodatkiem do Twojego salonu, a także pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Co więcej, płonące polana tworzą przyjemną i relaksującą atmosferę. Jednak, aby zapewnić bezpieczną i wydajną pracę kominka konieczne jest dokładne przemyślenie całej konstrukcji.

Kominek w salonie to doskonałe rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Oprócz utrzymania optymalnej temperatury w dużym pomieszczeniu, rozświetla on wnętrze naturalnym blaskiem ognia. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje kominków, które znacznie się od siebie różnią. Niektóre służą wyłącznie jako element dekoracyjny, podczas gdy inne mogą być skutecznym uzupełnieniem systemu centralnego ogrzewania. W każdym przypadku spędzanie czasu przy kominku jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Kominki otwarte 

Tradycyjny, otwarty kominek charakteryzuje się otwartym paleniskiem, co tłumaczy jego nazwę. W przeszłości, kominki otwarte były często stosowane do ogrzewania salonów. Z uwagi na brak osłony, płonący ogień przyciąga uwagę, a odgłos spalającego się drewna tworzy przyjemną atmosferę.

Kominek w domu

Wewnętrzna część kominka otwartego wykonana jest z cegły szamotowej, która doskonale magazynują ciepło. Podczas spalania opału materiał ten nagrzewa się, a po zgaśnięciu ognia przez wiele godzin oddaje zgromadzone ciepło.

Niestety, moc grzewcza kominków otwartych jest niewielka, gdyż większa część ciepła uchodzi przez komin. Tylko około 20% energii termicznej, wytworzonej podczas spalania, pozostaje w pomieszczeniu. Kominek otwarty nie jest więc zbyt wydajny.

Kolejnym istotnym problemem jest bezpieczeństwo. Otwarty kominek opalany drewnem zwiększa ryzyko pożaru, gdyż palące się kawałki drewna mogą wypaść z paleniska i wywołać pożar. Z tego samego powodu, otwarty kominek stanowi zagrożenie dla dzieci.

Kominki na drewno z zamknięta komorą spalania 

Kominki zamknięte posiadają w pełni zamknięte i odizolowane za pomocą przeszklonych drzwiczek palenisko. Przez odporną na wysoką temperaturę szybę można obserwować ogień, a sama szyba jest samoczyszcząca – cug powietrza zapobiega osadzaniu się popiołu lub sadzy na jej powierzchni.

Kominek w domu

Kominki zamknięte są bezpieczne, a ryzyko przypadkowego zaprószenia ognia minimalne. Palenisko jest w pełni odizolowane, co oznacza, że płonący opał nie wypada, co stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla otwartych palenisk.

Wkład kominkowy takiego kominka zwiększa wydajność procesu spalania. Wkład zazwyczaj jest wykonany z żeliwa lub stali, co zapewnia jego wytrzymałość. Dzięki specjalnej konstrukcji wkładu ciepło jest równomiernie rozprowadzane i wydostaje się przez specjalne otwory w górnej części obudowy kominka. Pozwala to na efektywne wykorzystanie większej ilości energii termicznej wytworzonej podczas spalania.

Nowoczesne kominki z wkładem mogą być również połączone z płaszczem wodnym lub systemem DGP, co zwiększa efektywność procesu spalania i pozwala na jeszcze większe wykorzystanie energii termicznej, co z kolei przekłada się na wyższy stopień ciepła wewnątrz domu.

Kominki żeliwne 

Kominki wykonany z żeliwa dobrze magazynuje energię termiczną, co oznacza, że nawet po zgaśnięciu ognia przez jakiś czas kominek będzie emitował ciepło, dzięki czemu pomieszczenie nie wychłodzi się zbyt szybko.

Kominek w domu

Jednak żeliwo ma swoje wady – długo się nagrzewa, jest mało odporny na szok termiczny a surowy wygląd może nie pasować do wystroju nowoczesnych czy stylowych wnętrz. Ponadto ten materiał jest dość trudny do obróbki, co oznacza, że kominki z wkładem żeliwnym zazwyczaj mają proste, geometryczne kształty.

Kominek stalowo-szamotowy 

Stalowo-szamotowy wkład kominkowy charakteryzuje się szybszym nagrzewaniem, ale również szybszym ochładzaniem w porównaniu z wkładem żeliwnym. Kominki wyposażone w stalowe wkłady są bardzo estetyczne i minimalistyczne, dlatego doskonale pasują do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.

Kominek w domu

Kominek z systemem DGP (rozprowadzenie powietrza)

DGP, czyli Dystrybucja Gorącego Powietrza, to system składający się z przewodów, które są podłączone do zabudowy wkładu kominkowego. System ten pozwala na transport rozgrzanego powietrza do różnych pomieszczeń w domu.

Kominek w domu

Przewody DGP są zaprojektowane tak, aby przefiltrować gorące powietrze, co zapobiega gromadzeniu się sadzy na ścianach pomieszczeń. Dzięki temu system DGP jest przyjazny dla środowiska oraz łatwy do utrzymania w czystości.

System DGP umożliwia szybkie dostarczenie ciepła do różnych pomieszczeń, dzięki czemu stopniowo się one nagrzewają. Ten system jest szczególnie przydatny w dużych domach, gdzie tradycyjne metody ogrzewania mogą być niewystarczające.

Sprawność systemu DGP wynosi około 70%, co oznacza, że niemal cała energia termiczna, powstała podczas spalania opału, zostaje wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń. DGP to doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania, ponieważ pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i jest przyjazna dla środowiska.

Kominek z płaszczem wodnym 

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym może być wykorzystywany do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania w domu. Wkład ten ogrzewa wodę przepływającą nad paleniskiem, a następnie trafiającą do grzejników. Ponadto, taki kominek może służyć do ogrzewania wody użytkowej. W przypadku zastosowania takiego systemu, możliwe jest wykorzystanie rozwiązania przepływowego lub z zasobnikiem pojemnościowym. Dzięki właściwie zaprojektowanej instalacji, koszty ogrzewania wody za pomocą głównego kotła centralnego ogrzewania lub elektrycznego bojlera mogą zostać znacznie zredukowane.

Kominek w domu

Kominki wolnostojące

W dzisiejszych czasach coraz więcej nowoczesnych budynków wyposażonych jest w piece wolnostojące, które zwyczajowo nazywa się kozami. Jedną z ich największych zalet jest to, że nie trzeba ich wbudowywać w ścianę, dzięki czemu można je postawić w niemal każdym miejscu, o ile tylko podłączenie do szybu kominowego jest możliwe.

Kominek w domu

Kozy świetnie sprawdzą się również w ogrzewaniu garażu czy przydomowego warsztatu. Wymagają jedynie drobnego drewna do palenia. Dzięki małym rozmiarom pieca wolnostojącego, kozę można postawić w optymalnym dla niej miejscu.

Kominki elektryczne 

Kominki elektryczne to interesująca alternatywa dla tradycyjnych kominków na drewno. Urządzenia te posiadają wydajne grzałki elektryczne oraz ciche wentylatory, które równomiernie rozprowadzają ciepło. Dodatkowo, kominki te posiadają ekran LCD, który imituje płonące ognie. Niektóre modele oferują wysokiej jakości symulację prawdziwych płomieni, co sprawia, że wrażenie wizualne jest niemal identyczne z tym, jakbyśmy mieli do czynienia z tradycyjnym kominkiem.

Kominek w domu

Zapoznać się z kominkami żeliwnymi, stalowymi, elektrycznymi oraz piecykami wolnostojącymi można zapoznać się na stornie https://www.omikron-kominki.pl. Montaż kominki Warszawa i woj. mazowieckie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.