Przydomową oczyszczalnię ścieków z szamba
Budownictwo

Jak zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków z szamba?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zapewnia maksymalną wygodę i komfort użytkowania. Jednocześnie uważana jest za bezawaryjną i tanią w użytkowaniu. W tym artykule odpowiadamy na często pojawiające się pytanie – jak zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków z szamba? Dowiecie się z niego również, jaką pompę ściekową należy wybrać do tych instalacji.

Czy z szamba można zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się szamba. Przydomowe oczyszczalnie ścieków były swoistą nowością i to w bardzo wysokiej cenie. Na szczęście sytuacja znacząco się zmieniła i przydomowe oczyszczalnie ścieków wybiera coraz więcej osób. W końcu zapewniają one maksymalny komfort użytkowania, a do tego są bezawaryjne. Co zrobić, gdy już posiadacie szambo? Tutaj pojawia się pytanie, czy rzeczywiście można je przerobić na biologiczną oczyszczalnię ścieków? Odpowiedź może być tylko jedna i brzmi – tak, można to wykonać.

Oczywiście pamiętajcie, że zbiornik musi być szczelny i w dobrym stanie technicznym. Sam proces zmiany szamba w oczyszczalnię nie jest bardzo skomplikowany. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie urządzenia. Należy zaprojektować także rozsączenie oczyszczonego ścieku. Możecie to zrobić np. przelewając oczyszczony ściek np. do innego zbiornika, ale też oczka wodnego czy rowu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest umieszczenie pompy ściekowej, która sprawia, że nie trzeba projektować grawitacyjnego systemu rozsączania.

Czym są pompy ściekowe? To nic innego jak pompy do tłoczenia wody brudnej, czyli takiej, która zawiera zanieczyszczenia stałe. Ich konstrukcja pozwala na pracę nawet z agresywnym czy kwaśnym medium. Są one niezbędne, do sprawnego funkcjonowania zarówno szamba, jak i przydomowej oczyszczalni ścieków. Szeroki wybór pomp do ścieków znajdziecie na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-szamba-z-rozdrabniaczem,c76.html.

Jak zrobić przydomową oczyszczalnię ścieków z szamba?

Wystarczy zainwestować w zestaw do modernizacji szamba jednokomorowego czy dwukomorowego w przydomową oczyszczalnię ścieków. Wszystkie elementy takiego zestawu montuje się w starym szambie. Modernizacja polega na tym, że uzbraja się zbiornik szamba w takie elementy jak dyfuzor, dmuchawę, a także rozdzielacze, pompę oraz pływak. Dopływające ścieki są natleniane, dochodzi też do ich sedymentacji, zaś na koniec oczyszczona woda odpompowywana jest za pomocą efektywnego urządzenia, jakim jest pompa ściekowa. Wywóz nadmiernego osadu wystarczy wykonywać raz na kilka lat.

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, zyskuje się brak przykrych zapachów. Nie trzeba też obawiać się o przepełnienie szamba i zalewanie terenu. Można w łatwy sposób zyskać zielony ogródek, który jest podlewany oczyszczonymi ściekami. Dodatkową zaletą modernizacji szamba jest również brak konieczności regularnego wywożenia odpadów płynnych. W dłuższej perspektywie czasowej jest to bardzo duża oszczędność.

Pompy ściekowe – jak wybrać?

Ważnym elementem zamiany szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków są pompy ściekowe. Muszą być wykonane z takich materiałów, które są odporne na niską, ale i wysoką temperaturę, a ponadto na agresywne chemicznie substancje. Do tego wszystkiego powinny być bezawaryjne. Dobrze, jeżeli urządzenie wyposażone jest w rozdrabniacz. Dzięki temu może pracować nawet z rurami o niewielkiej średnicy.

Do wyboru są pompy z rozdrabniaczami dyskowymi i wirnikowymi. Te pierwsze sprawdzają się do zastosowań profesjonalnych i silnie zanieczyszczonej wody, natomiast dla domów prywatnych lepiej wybrać rozdrabniacz wirnikowy. Przyspiesza on tempo tłoczenia ścieków. Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie rozdrabniacz nożowy, który wykorzystuje się do standardowych ścieków zawierających miękkie zanieczyszczenia biologiczne. Oczywiście nie można zapominać, że ważna jest też moc. Ponadto należy zabezpieczać oczyszczalnię na zimę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.