Wybór dobrego dekarza przy budowie domu
Budownictwo

Jak wybrać dobrego dekarza?

Wiele prac na dachu wymaga odpowiedniego doświadczenia i nie można ich wykonać samodzielnie. Mało kto bowiem wie, jak wymienić dachówkę na dachu, położyć papę, czy tym bardziej zmienić więźbę dachową na nową. Tworzenie dachu od podstaw także musi być wykonane przez dekarza. Dekarz rozwiązuje problemy tego rodzaju, jednak z reguły nie działa sam. Do wielu prac na dachu potrzebna jest cała ekipa dekarska.

Jak zatem wybrać dobrego dekarza?

Na pewno nie powinniśmy sugerować się tylko tym, jakie dekarz usługi wykonuje. Tym bardziej tym czy cennik usług dekarza jest niski, czy też nie. Oczywiście cennik usług dekarza ma duże znaczenie. Aby jednak wybrać dobrego dekarza, trzeba przyjąć także i inne kryteria wyboru. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy dekarz usługi, które potrzebujemy, wykona we właściwy sposób. Bardzo istotne przy wyborze dekarza są właśnie dekarz usługi, a szczególnie ich zakres. Jeśli dekarz usługi są bardzo szerokie, może to oznaczać, że mamy do czynienia z profesjonalistą w swoim fachu.

Profesjonalizm dekarza jest bardzo ważny

Cennik usług dekarza ma wielkie znaczenie. Jednak bez wątpienia profesjonalizm w działaniu o wiele większe. Nikt bowiem nie chciałby, żeby u niego dekarz usługi wykonywał źle. Dekarz rozwiązuje problemy związane z usterkami dachu. Nie każdy jednak ma na tyle duże doświadczenie w pracy, by podjąć się wszystkich zleceń. Oczywiście żaden dekarz nie przyzna się, że te usługi, których od niego oczekujemy, są poza zasięgiem jego umiejętności. Najczęściej dekarz, który nie chce się podjąć realizacji danego zlecenia, ogranicza swoją pomoc do porady, by zgłosić się do kogoś innego. Oczywiście powodem tej porady nie jest brak jego umiejętności, on to wytłumaczy inaczej. Może tłumaczyć się choćby brakiem czasu, dużą ilością innych zleceń, czy też po prostu podać taką cenę za usługi, że sami z niego zrezygnujemy. Cenę, której nie zawiera cennik usług dekarza. Jest ona podana po prostu przez tego człowieka, jako jedyna, w tej sytuacji. Oczywiście dekarz cennik jest przez dekarza celowo pomijany. Zaporowa cena usługi, której nie zawiera dekarz cennik, powoduje, że sami dziękujemy takiemu dekarzowi za porady i rozmowę i idziemy szukać innego.

Dekarz na dachu
https://pixabay.com

Jeśli dekarz rozmawia z nami w ten sposób, warto szukać innego

Jeżeli dekarz celowo pomija cennik usługi, podaje jakieś ceny z kosmosu, a jego porady są o tym, że zawsze możemy znaleźć innego dekarza, po prostu od razu warto zrezygnować ze współpracy z takim człowiekiem. Danego zlecenia po prostu nie chce on zrealizować. Oczywiście, jeśli zaakceptujemy ten umowny cennik usług dekarza, a więc cenę, którą podał, może podjąć się realizacji takiego zlecenia, ale bardzo niechętnie. Taki dekarz rozwiązuje problemy, do których go wezwaliśmy wręcz z przymusu. Efekt prac może więc być gorszy, niż oczekujemy. Dekarz, który niechętnie pochodzi do pracy, rozwiązuje problemy z naszym dachem z reguły bardzo szybko i niedokładnie. Nie chce bowiem spędzać na naszym dachu za dużo czasu. Nawet wręczony dodatkowo dla dekarza prezent nie musi zmienić jego podejścia.

Owszem, dla dekarza prezent bez wątpienia bardzo go ucieszy, jednak spowoduje też coś innego. Dekarz uzna, że skoro zaakceptowaliśmy cenę z kosmosu i jeszcze wręczamy dla dekarza prezent, to jesteśmy klientami nieco naiwnymi i nieznającymi się na usługach dekarskich.  Może więc jeszcze mniej przykładać się do realizacji zlecenia i nawet kolejny dla dekarza prezent, nawet kosztowny dla dekarza prezent już nic nie zmieni.

Najlepiej takiemu dekarzowi po prostu podziękować

Zawsze więc z dekarzem, który miga się od podjęcia się pracy u nas, warto skończyć rozmowę szybko. Wiele osób tego niestety nie robi. Uznaje bowiem, że trudno będzie znaleźć innego fachowca, który ma taki cennik usług dekarza, wolne terminy, czy też siedzibę firmy blisko naszego miejsca zamieszkania.

Co dekarz będzie miał u nas do zrobienia?

Przed znalezieniem dekarza, który rozwiązuje problemy z dachem, które u nas wystąpiły, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie to są problemy. Niejeden dekarz rozwiązuje problemy wyłącznie trudniejsze i nie podejmuje się łatwych zleceń. Dzieje się tak nie bez przyczyny.

Dekarz rozwiązuje problemy poważniejsze, jest to bowiem dla niego bardziej opłacalne. Dla przykładu. Dekarz rozwiązuje problemy ze zmianą dachu i zarabia sporo. Dekarz rozwiązuje problemy z przeciekającymi dachami i zarabia mało, ponieważ koszt realizacji takich prac jest minimalny i nikt za to nie zapłaci fortuny. Rozsądny dekarz, który ma atrakcyjne i dobrze płatne zlecenia, z pewnością nie podejmie się realizacji prostszych prac. Owszem, cennik usług dekarza zawiera koszt realizacji prostszych prac, nie oznacza to jednak, że dekarz takie usługi realizuje. Cennik usług dekarza bowiem musi być rozbudowany, dobry dekarz będzie jednak wybierał sobie tylko takie zlecenia, na których zarobi jak najwięcej.

Łatwe prace na dachu, a znalezienie dekarza

Oczywiście, jeśli usługi dekarskie, jakie nas interesują, są proste do wykonania, nie oznacza to, że żaden dekarz ich się nie podejmie. W takiej sytuacji jednak najlepiej od razu odpuścić sobie firmy, które zajmują się przede wszystkim montażem dachów i ludzi, którzy działają w zawodzie od lat, a ich firmy znane sa na rynku. Do łatwych prac na dachu lepiej wynająć dekarza zaczynającego w zawodzie, mniej doświadczonego. Ciekawym pomysłem jest też wynajęcie firmy dekarskiej spoza dużego miasta. Takiej, która w swojej okolicy nie może liczyć na wielu klientów. Zlecenie z pewnością będzie wykonane poprawnie.

I nowy dekarz może tym się zająć

Jest duże prawdopodobieństwo, że proste prace na dachu zostaną super wykonane, nawet jeśli dekarz dopiero zaczyna w swoim zawodzie. Każdy, kto wchodzi na rynek i chce świadczyć dekarz usługi, liczy się z tym, że każdy klient, któremu źle wykona usługę dekarską, może popsuć mu opinię.

Z reguły więc nowy na rynku dekarz, usługi, które nie są trudne, wykonuje świetnie. Nawet lepiej od dekarzy, którzy działają na rynku od lat. Im bowiem nie zależy na tym, by każdego klienta zatrzymać przy sobie. Tym bardziej że kalendarz zleceń mają często wypełniony na wiele miesięcy do przodu. Oczywiście dla dekarza prezent w tej sytuacji jest jak najbardziej wskazany. Dla dekarza prezent spowoduje jedno. Jeszcze lepiej przyłoży się do wykonania zlecenia. Co więcej, dla dekarza prezent może zadziałać na przyszłość. Doceniony dekarz, w przyszłości inne usługi dekarskie pod tym adresem będzie świadczył bardzo chętnie, w razie czego też chętnie udzieli niejednej dekarskiej porady.

Dekarz naprawia dach
https://www.pexels.com

Wymiana dachu na nowy, a znalezienie dekarza

Inna sytuacja jest, jeśli szukamy dekarza, by wymienił dach na nowy. Dekarz to styl życia ukierunkowany na zysk, więc przy tak kosztownych zleceniach, jak wymiana dachu na nowy, warto porównywać ceny u wielu dekarzy. Różnice w cenach takich usług są bowiem bardzo duże. Jeden dekarz usługi tego typu może wykonywać nawet o kilka tysięcy złotych drożej niż inny. Zawsze więc warto porównywać, pytać, sprawdzać koszt wymiany dachu w różnych firmach dekarskich.

Umowa na wymianę dachu ma bardzo duże znaczenie

Wymiana dachu to usługa bardzo kosztowna. Pracy przy wymianie dachu będzie bardzo wiele. Dla własnego komfortu warto z dekarzem, który ma wymienić dach zawrzeć stosowną umowę, w której zawarty będzie czas rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także koszt usługi. W przypadku niedomówień, czy nieporozumień, umowa będzie dowodem ustaleń. Pomocna będzie także przy składaniu ewentualnej reklamacji.

Usługi montażu dachów na nowych budynkach

Większość dekarzy świadczy także usługi montażu dachów na nowo budowanych budynkach. Jeśli takie usługi nas interesują, podobnie jak przy wymianach dachów, trzeba liczyć się z tym, że koszt realizacji takich usług jest bardzo różny. Warto więc porównać koszt usługi w różnych miejscach. W wielu może okazać się, że dekarz takie usługi świadczy, ale oczekuje wynagrodzenia, którego wysokość jest zbyt duża. Udanie się do innej firmy dekarskiej jest w takim przypadku jak najbardziej wskazane. Na pewno bowiem uda się znaleźć dużo tańszą alternatywę.

Podsumowując

Wybór dobrego dekarza zależny jest między innymi od tego, co będzie miał do zrobienia. Nie bez znaczenia jest też cena usługi. Jeśli zakres prac ma być duży, warto stawiać na profesjonalistów w branży. Jeśli mniejszy, można postawić na mniej doświadczonych dekarzy. Zawsze jednak trzeba zwracać uwagę na szczegóły oferty, a w przypadku usług typu wymiana dachu czy montaż nowego, wskazane jest także sporządzenie umowy na wykonanie prac.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.