Duża automatyczna brama wjazdowa
Dom

Dlaczego okresowe przeglądy bramy automatycznej są tak ważne?

Bramy automatyczne zyskują coraz większą popularność z uwagi na wygodę i bezpieczeństwo ich użytkowania. Każdy dorosły domownik doceni zalety i łatwość obsługi tego typu urządzeń. Szczególnie przydatna może okazać się brama garażowa automatyczna, dzięki której parkowanie samochodu w garażu będzie prostsze i przyjemniejsze. Aby jednak działała ona poprawnie i służyła nam przez lata, konieczna jest jej okresowa konserwacja. Warto także przyjrzeć się działaniu i wyglądowi pilota sterującego bramą.

Przegląd bramy automatycznej – na co zwrócić uwagę?

Kluczowa dla prawidłowego działania bramy garażowej automatycznej jest szyna, po której przesuwają się specjalne rolki. Jeśli jej stan techniczny ulega pogorszeniu na skutek zabrudzeń czy zablokowania, może dojść do nieprawidłowego działania bramy, a także jej uszkodzenia. Przyczyną tego typu trudności może być piasek, a także zwiędnięte liście, martwe owady czy zalegający śnieg.

Warto także kontrolować elementy montażu bramy takie, jak na przykład profile do bram przesuwnych. Powinny być osadzone tak, by nie doszło nawet do minimalnych przesunięć w obrębie całego mechanizmu bramy automatycznej. To gwarantuje jej bezawaryjne funkcjonowanie, dlatego przy montażu tego typu urządzeń należy korzystać z pomocy profesjonalistów.

Bramy automatyczne – konserwacja

Każdą bramę automatyczną należy okresowo poddawać konserwacji. Powinna ona obejmować sprawdzenie mechanizmu napędu bramy, a także jej wszystkich elementów elektronicznych. Należy je wyczyścić z zabrudzeń powstałych w wyniku codziennego użytkowania bramy.

Inną istotną kwestią podczas prac konserwacyjnych jest regulacja siły przesuwu tego urządzenia. Należy ją zwiększać w kolejnych latach użytkowania bramy – im jest ona starsza, tym siła przesuwu powinna być większa. Nie należy także zapominać o usunięciu z szyny wszelkiego rodzaju zabrudzeń i zalegań. Pozwoli to rolkom bramy przesuwać się bez przeszkód, co z kolei przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie całego mechanizmu.

Część prac związanych z konserwacją bramy automatycznej możemy wykonać samodzielnie, jednak są i takie, które wymagają fachowej pomocy specjalisty. Warto o tym pamiętać, by niechcący nie pogorszyć stanu technicznego urządzenia.

Prawidłowe używanie pilota do bramy automatycznej

To ważne akcesorium pozwalające sterować bramą, dlatego jego stan techniczny również jest bardzo istotny. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie pilota, by nie uległ zamoczeniu czy zgnieceniu. Przy otwieraniu lub zamykaniu bramy automatycznej musimy pamiętać, aby zachować odpowiednią od niej odległość tak, aby nic nie blokowało jej pracy. Dbanie o bramę, a także dodatkowe akcesoria niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania pozwoli nam cieszyć się niezawodną, bezawaryjną pracą tego urządzenia przez lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.