Podajniki kasowe
Technologia

Czym są podajniki kasowe i gdzie znajdują zastosowanie?

Elementem niezbędnym w przypadku projektowania bezpiecznej zabudowy stanowisk obsługujących transakcje finansowe, głównie gotówkowe, powinien być podajnik kasowy. Czym jest tego rodzaju wyposażenie i w jakich obiektach najczęściej jest montowane?

Podajnik kasowy – co to jest i do czego służy?

Podajnik kasowy można określić mianem urządzenia czy też rodzaju wyposażenia specjalistycznego, za pomocą którego możliwe jest bezpieczne przekazywanie gotówki, dokumentów oraz innych, wartościowych drobiazgów (na przykład biżuterii) pomiędzy kasjerem a osobą znajdującą się po drugiej stronie stanowiska kasowego. Wykorzystanie takiego elementu, jak podajnik kasowy ogranicza konieczność bezpośredniej interakcji pomiędzy obiema stronami, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Podajniki kasowe montowane są zatem w taki sposób, by dostęp do ich wnętrza możliwy był z każdej ze stron stanowiska. Zasadniczo produkowane są z materiałów odpornych na działanie czynników różnego rodzaju. Najczęściej do wykonania podajników wykorzystywana jest stal nierdzewna. Surowiec ten pozostaje niezwykle odporny na zarysowania i ogólnie mówiąc uszkodzenia mechaniczne. Stal tego gatunku nie ulega korozji, co pozwala na stosowanie wykonanych z niej podajników również na zewnątrz, o ile dane stanowisko kasowe czy inny obiekt jest częściowo wystawiony na działanie czynników atmosferycznych.

Jakie rodzaje podajników kasowych dostępne są w sprzedaży?

Podajnik kasowy pełni konkretną funkcję – jednak może przyjmować różne formy. Tym samym podajniki można podzielić na kilka rodzajów, takich jak:

  • otwarty podajnik kasowy – model najprostszy i zapewne najczęściej spotykany; taki model przypomina profilowany, montowany na stałe pojemnik ze stali nierdzewnej; przekazywanie elementów pomiędzy stronami stanowiska realizowane jest szybko i sprawnie,
  • podajnik kasowy z pokrywą przesuwną – wariant zapewniający znacznie wyższy stopień ochrony tak mienia, jak i kasjera obsługującego stanowisko; taki pojemnik zostaje wyposażony w specjalną, ruchomą pokrywę, którą można w każdym momencie zablokować, ograniczając dostęp do wnętrza podajnika,
  • szufladowy podajnik kasowy – inaczej określany także mianem szuflady podawczej lub szuflady kasowej; w odróżnieniu od pozostałych modeli ten wariant montowany jest w ścianie – albo obok, albo bezpośrednio pod stanowiskiem kasowym; od strony pracownika dostępna jest specjalna blokada, która ogranicza dostęp do wnętrza szuflady osobom nieupoważnionym.

Gdzie wykorzystywane są podajniki kasowe?

Możliwości zastosowania specjalistycznych podajników kasowych są właściwie nieograniczone – siłą rzeczy montowane są jednak przeważnie w obiektach, które wymagają zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Wyposażenie tego rodzaju, ze względu na zapewnianie ochrony oraz dawanie poczucia bezpieczeństwa tak pracownikom obsługującym, jak i klientom wypłacającym czy wpłacającym gotówkę (lub też przekazującym wartościowe mienie innego rodzaju), jest stosowane w lombardach, kantorach walutowych, bankach, urzędach oraz podobnych instytucjach.

Podajniki kasowe, przeważnie z pokrywą lub też w formie szuflady kasowej są ponadto często wykorzystywane w obiektach, które prowadzą świąteczną i nocną obsługę klientów. Będą to zatem stacje benzynowe, ale też sklepy czy centra handlowe funkcjonujące do późnych godzin wieczornych.

Podajniki kasowe są zazwyczaj produkowane na indywidualne zamówienie. To oznacza, że klient może oczekiwać wyposażenia doskonale spersonalizowanego, odpowiadającego potrzebom danego użytkownika czy też dostosowanego do charakteru obiektu lub jego konstrukcji budowlanej. Do tego podajniki kasowe mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze, co pozwala na wykorzystanie ich nawet w niewielkich punktach czy stanowiskach kasowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.