Stacja ładowania pojazdów
Technologia

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę stacji ładowania pojazdów?

Na ulicach i na parkingach można coraz częściej spotkać samochody elektryczne oraz punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Dziś chcielibyśmy skupić się na formalnościach związanych z budową stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, a dokładniej, czy do montażu ładowarki potrzebne są pozwolenia.

Jak wygląda montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Otwarcie własnej ogólnodostępnej ładowarki do pojazdów to pewien sposób na zarobek. Jednak zanim przystąpimy do montażu ładowarki do pojazdów elektrycznych, wszelkie plany budowy należy zgłosić do właściwych organów. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich zaświadczeń, można przystąpić do robót budowlanych. Sama budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych z firmą sigmapolska.pl, nie jest skomplikowana, robią to fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami. Specjaliści mają upoważnienia, które pozwalają przyłączyć ładowarkę do sieci energetycznej.

Czy potrzebne są pozwolenia na budowę stacji ładującej pojazdy elektryczne?

Z reguły, budowa stacji ładowania pojazdów nie wymaga pozwoleń, istnieją jednak pewne wyjątki. Inne przepisy obowiązują w przypadku budowania półprywatnych lub ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, na których inwestor ma zamiar zarabiać. A inne przepisy obowiązują w przypadku budowy prywatnej ładowarki do elektryka, warto zatem znać różnicę. Co więcej, pozwolenia mogą być potrzebne także w zależności od miejsca, w którym ma powstać punkt ładowania samochodów elektrycznych.

Budowa ładowarki przy zabytkowym budynku a pozwolenie

Pozwolenie na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest potrzebne m.in. wtedy, kiedy ładowarka ma zostać zamontowana przy budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Budynki, które wpisane są do rejestru zabytków, objęte są ścisłą ochroną i opieką, dlatego też wszelkie działania, które ingerowałyby w budynek lub nawet w sam obszar wokół budynku, muszą zostać zgłoszone do wojewódzkiego konserwatora zabytków. W takiej sytuacji, zanim skierujemy wniosek o pozwolenie na budowę, musimy najpierw zdobyć pozwolenie konserwatora zabytków.

Budowa ładowarki w parkingu podziemnym a pozwolenie

W przypadku ładowarek półprywatnych wystarczy sporządzić plan sytuacyjny na mapie jednostkowej lub zasadniczej i zgłosić chęć budowy do odpowiedniego organu. Inaczej wygląda sprawa, kiedy chcielibyśmy zamontować ładowarkę na parkingu podziemnym. Mapy sytuacyjne, które załącza się do prośby o pozwolenie, nie obejmują powierzchni wewnątrz budynków. W takiej sytuacji należy zgłosić chęć budowy do administracji architektoniczno-budowlanej. W ciągu 21 dni urząd wydaje zaświadczenie, które uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych.

Warto zaznaczyć, że mówimy jedynie o pozwoleniach na instalację ładowarki elektrycznej, trzeba też pamiętać o infrastrukturze elektrycznej, która jest zupełnie odrębną kwestią. Często infrastruktura energetyczna nie jest przystosowana do ładowarek do samochodu, co może wiązać się z uzyskaniem pozwoleń na modyfikację instalacji elektrycznej w budynku, czy na parkingu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.