Kostka brukowa.
Ogród

Co robić, gdy kostka brukowa zachodzi mchem

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych do wykładania podjazdów przed domami wolno stojącymi. Choć jest ona bardzo atrakcyjna wizualnie to jednak z biegiem czasu najpopularniejszym problemem staje się obecność mchu. Kostka zielenieje i w konsekwencji traci estetykę. Jak poradzić sobie z mchem na kostce brukowej?

Dlaczego kostka brukowa porasta mchem?

Pojawianie się mchu na kostce brukowej to proces naturalny. Ciężko się przed nim uchronić, choć istnieją sposoby, które znacząco go opóźniają, są także metody pomagające pozbyć się narosłego mchu. Najbardziej naturalnym sposobem na uniknięcie zielenienia kostki brukowej jest mroźna, sroga zima – gdy zawiązki odmarzną wówczas mech nie będzie się rozwijał w cieplejszych porach roku.

Innymi sposobami na utrzymanie kostki brukowej w jak najlepszym stanie przez długi czas jest impregnacja – element ten okazuje się szczególnie ważny w sytuacji, gdy kostka jest barwiona, a także wtedy, gdy na podjeździe parkują samochody.

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Gdy mchu nie jest zbyt dużo zazwyczaj nie warto inwestować w oczyszczanie powierzchni brukowej – lepiej poczekać aż narośnie go więcej i usunąć wszystko od razu. Gdy narośnięta warstwa mchu jest odpowiednio duża, usuwanie jej odbywa się zazwyczaj mechanicznie. Proces ten odbywa się przy użyciu metalowych szczotek, które jednak należy stosować bardzo ostrożnie, aby nie porysować samej kostki.

Inną, nieco bardziej bezpieczną dla kostki brukowej, ale także czasem niewystarczającą z punktu widzenia usunięcia całego mchu jest mycie kostki. Proces ten usuwa zazwyczaj większość mchu, ale tylko jeśli nie jest on bardzo wrośnięty.

Oczyszczanie kostki samemu, a zlecenie profesjonalnym firmom

Wiele firm z branży budowlanej i brukarskiej świadczy usługi w zakresie oczyszczania zazieleniałej kostki. To do zamawiającego należy decyzja odnośnie wyboru metody usuwania mchu, choć często warto poradzić się specjalistów w tym zakresie, którzy pomogą dobrać odpowiednią metodę. Niektóre sposoby (takie jak chociażby mycie kostki) można także spróbować wykonać we własnym zakresie. 

Jeśli łączna powierzchnia kostki brukowej jest nie duża, nie będzie to duży wydatek i tym bardziej można spróbować oczyścić ją samemu. Cena mycia kostki brukowej, to głównie zakup porządnej myjki, która wraz z potrzebnymi akcesoriami kosztuje od 700 do 1400 zł. Warto zapłacić trochę więcej i zakupić sprzęt bardziej profesjonalny, gdyż będzie to inwestycja na lata.

Jednakże przy większych powierzchniach zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie. Przede wszystkim oszczędzi się sporo czasu i wysiłku, ale poza tym może się okazać, że stopień zanieczyszczenia kostki jest różny i może wymagać różnego, często bardzo specjalistycznego sprzętu.

Oczyszczona kostka – co dalej?

Po oczyszczeniu kostki brukowej i usunięciu nieestetycznego mchu warto jest zabezpieczyć się przed ponownym jego narastaniem. W tym celu praktykuje się między innymi zasypywanie kostki piaskiem, w celu uniemożliwienia wyrastania nowym szczepom mchu. Dodatkowo warto jest także ponownie zaimpregnować kostkę, co z pewnością zalecą profesjonalne firmy. Dzięki temu kostka zachowa estetyczny wygląd przez długi czas. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.