Zimozielone krzewy liściaste, które pięknie kwitną
Ogród

Zimozielone krzewy liściaste, które pięknie kwitną

Zieleń uspokaja, wycisza i pozwala się dobrze zrelaksować. O ile wiosną oraz latem, raczej nie możemy narzekać na kwitnące trawy, drzewa oraz krzewy, o tyle już późną jesienią drzewa tracą liście, po to by przez okres zimy solidnie wypocząć już bez nich. Nie oznacza to jednak, że pora zimowa musi koniecznie wiązać się z szarością oraz brakiem pięknej, zielonej roślinności. Wystarczy postawić na wybór odpowiednich roślin. O tym, jakich, napiszemy w dalszej części tekstu.

Sezon ogrodowy

Każdy właściciel swojego ogródka z utęsknieniem oczekuje długich, jasnych dni oraz ciepłych, letnich wieczorów. Można wówczas spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu i przy okazji zachwycać się przepięknymi okazami zakupionych oraz zasadzonych własnoręcznie roślin.

Większość z nas chętnie przebywa w ogrodzie, kiedy jest ciepło, słonecznie i zielono. Zima kojarzy się nam raczej z pluchą, słotą oraz brakiem jakiejkolwiek zielonej roślinności , która mogłaby cieszyć nasze oczy przez cały rok. W tym miejscu chcielibyśmy jednak udowodnić, jak bardzo się mylimy. Jest naprawdę ogrom krzewów liściastych, które zachwycają swoją zielenią cały rok, niezależnie od tego jaka jest pora roku. Któż z nas nie chciałby umilić sobie zimy ich widokiem?

Laurowiśnia wschodnia, autor Jarmila pixabay.com.jpg

Rośliny na zimę

W tym miejscu, u wielu osób zapewne może pojawić się w głowie pytanie, które zatem krzewy są w stanie spełnić powyższe warunki. Wśród tych najpopularniejszych zaliczyć możemy oczywiście np. kalinę sztywnolistną, której liście mają przepiękny połysk, a kwiaty układają się w jasne, urokliwe baldachy, a także, kwitnący na niebiesko i fioletowo, barwinek pospolity.

Jako przykład zimozielonego krzewu warto też tutaj wskazać, wywodzący się z rodziny wrzosowatych, kiścień wawrzynowy czy też berberysowatą mahonię pospolitą. O ile ta druga jest bardzo łatwa w utrzymaniu, odporna na ujemne temperatury i uwielbiająca cień oraz półcień, o tyle już kiścień wawrzynowy wymaga dobrej jakości, kwaśnej gleby.

Uprawa zimozielonych krzewów liściastych

Nawet najmniej wymagająca roślina potrzebuje naszego czasu i uwagi. Oczywiście bez problemu znaleźć można te, którym wystarczy jedynie niezbyt intensywne podlanie ich raz na jakiś czas. Nie da się jednak ukryć, że kluczem do sukcesu posiadania przepięknej roślinności w swoim ogrodzie, w tym właśnie zimozielonych krzewów liściastych, jest wiedza na temat ich pielęgnacji. Każdy krzew może wymagać innego rodzaju podłoża, innej częstotliwości podlewania, innej ilości dostępu do światła słonecznego czy też będzie inaczej reagował na intensywny wiatr. To wszystko należy wziąć pod uwagę już na samym początku rozplanowywania swojej roślinności w ogrodzie.

Tak naprawdę, decydując się na dany krzew, najlepiej byłoby bardzo dobrze zapoznać się z zasadami jego uprawy, z jego predyspozycjami co do ustawienia czy też preferowanej temperatury i dopiero wówczas podjąć decyzję czy pielęgnacja oraz opieka jest w zasięgu naszych możliwości. Im większą się ma wiedzę w tym zakresie, tym większe są szanse na uzyskanie wymarzonego efektu.

Skąd czerpać informacje

W sieci jest mnóstwo informacji, na temat zimozielonych krzewów liściastych (np. https://poradnikogrodniczy.pl/krzewy-lisciaste-zimozielone-kwitnace.php). Można tam znaleźć wiele odmian, sposób ich uprawy, pochodzenie oraz wszystko, to czego potrzebujemy do skutecznej pielęgnacji tychże krzewów. Zdecydowanie warto korzystać z tego typu poradników, w których dzielą się radami osoby już nieco bardziej doświadczone od nas. Pomoże nam to dokonać stosownego wyboru oraz uniknąć niepotrzebnych błędów i rozczarowań.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.