Kobieta prasuje ubrania żelazkiem parowym
Wyposażenie domu

Żelazko parowe: 5 powodów, dla których warto się w nie zaopatrzyć

Artykuł partnera.

Planujesz zakup żelazka, ale trudno Ci się zdecydować na konkretny model? A może coś Ci już świta, ale wciąż nie wiesz, w jakie funkcje powinno być wyposażone Twoje nowe żelazko? Wiele zaawansowanych opcji przyda Ci się raz na jakiś czas przy prasowaniu bardziej wymagających tkanin. Funkcją, z której z pewnością będziesz korzystać na co dzień, jest wytwarzanie pary. W tym tekście opowiemy Ci o powodach, dla których warto się zaopatrzyć w żelazko parowe!

Z tekstu dowiesz się:

  • czy żelazko parowe prasuje szybciej niż zwykłe,
  • czy prasowanie może być sposobem dbania o tkaniny,
  • dlaczego warto zwracać szczególną uwagę na stopę prasującą żelazka,
  • co wspólnego ma żelazko z dezynfekcją,
  • czy wyprasowane ubrania muszą się błyszczeć.

Żelazko parowe to jeden z najbardziej praktycznych sprzętów małego AGD, dlatego zawsze warto mieć je pod ręką. Czytaj dalej, aby wraz z nami odkryć wszystkie zalety i możliwości żelazek parowych!

1.      Szybkie prasowanie

Duża ilość pary z ręcznego żelazka parowego zdecydowanie przyspiesza prasowanie, a to dlatego, że wyrzucana przez urządzenie pod silnym ciśnieniem para przenika przez włókna materiału i je rozluźnia. W ten sposób możliwe jest ekspresowe wyprasowanie nawet dużych zagnieceń. Wygładzająca siła pary działa nawet przez kilka warstw materiału, dlatego żelazkiem parowym z łatwością wyprasujesz np. złożoną na pół pościel.

2.      Dbałość o tkaniny

Lubisz swoje ubrania i chcesz, żeby jak najdłużej wyglądały jak nowe? Wybór właściwego żelazka pomoże Ci w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Prasowanie parą wodną – nawet bez dotykania tkaniny stopą żelazka – jest doskonałym sposobem na zadbanie o tkaniny i jest skuteczniejsze od prasowania na sucho tradycyjnym żelazkiem, które generuje również ryzyko przypalenia.

3.      Łatwe prasowanie różnych tkanin

Użycie silnego strumienia pary jest związane z niezwykłą efektywnością żelazka parowego. Wyprasowanie tkanin, które łatwo się gniotą, byłoby bowiem niemożliwe bez jej użycia.

Duża ilość pary to jednak nie wszystko. Do łatwego prasowania różnych tkanin niezbędna jest także specjalna stopa żelazka, ułatwiająca ruch po materiale każdego typu – nawet tym najbardziej wymagającym.  Dobre żelazka parowe – np. te marki Zelmer – są wyposażone w anodowane stopy odporne na zarysowania, które nie tylko zapewniają doskonały poślizg, ale też optymalizują rozprowadzanie pary, co sprawia, że prasowanie staje się niezwykle proste.

4.      Ekspresowa dezynfekcja i odświeżanie

Wysoka temperatura pary wodnej może zabijać niemal 100% mikroorganizmów, z którymi nie może sobie poradzić nawet samo pranie. Jeśli więc jesteś dumnym rodzicem jednego lub kilkorga maluchów, pamiętaj, że zawsze warto prasować dziecięce ubranka, pościel i ręczniki, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko zmaga się z alergią. Podobnie rzecz ma się z zabawkami, a zwłaszcza pluszowymi misiami – para wodna z żelazka skutecznie zabije gnieżdżące się w nich roztocza.

Żelazka parowego możesz użyć jednak nie tylko do dezynfekcji rzeczy najmłodszych członków rodziny, ale też do odświeżania swoich ubrań. Jeśli Twoje ubrania nie są jeszcze brudne i chciałbyś założyć je po raz drugi, odśwież je parą z żelazka. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia zarówno wody, której użyłbyś do prania, jak i zadba o kondycję samych ubrań. Para wodna pomoże Ci odświeżyć ulubioną koszulkę czy sukienkę, dzięki czemu pochodzisz w niej trochę dłużej.

5.      Zapobieganie błyszczeniu się tkanin

Nawet najdoskonalej wyprasowana sukienka czy koszula nie będzie się prezentować dobrze, jeśli Twoje żelazko będzie powodowało błyszczenie się materiału. Możesz jednak z łatwością zapobiec takiemu efektowi, jeśli wybierzesz żelazko z funkcją ANTI-SHINE. Zastosowana w najlepszych żelazkach parowych Zelmer technologia chroni materiał i uniemożliwia jego nabłyszczanie się w trakcie prasowania, dzięki czemu osiągniesz nieskazitelny wygląd.

Przekonaliśmy Cię, że zakup żelazka parowego może być strzałem w dziesiątkę? Doskonale! Zajrzyj więc na stronę marki Zelmer, zapoznaj się z konkretnymi modelami żelazek i wybierz takie, które idealnie będzie odpowiadać na Twoje potrzeby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.