duży, niebieski zbiornik na wode
Ogród

Zbiornik na wodę – naziemny czy podziemny?

Pobieranie i wykorzystywanie wody opadowej staje się coraz popularniejsze. Wynika przede wszystkim z tego, że jest to źródło darmowej i niewyczerpane, co stanowi nie lada pocieszenie w czasach suszy. Ty też możesz zacząć z niego korzystać. Wystarczy, że zainwestujesz w zbiornik na wodę. Pozostaje pytanie o to, jaki typ konstrukcji wybrać. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice między zbiornikami naziemnymi a podziemnymi.

Popularne beczki – naziemne zbiorniki na deszczówkę

Zbiornikami, które najczęściej widujemy w naszych ogrodach są beczki wolnostojące. To rodzaj prostej konstrukcji gromadzącej wodę opadową np. z rynien. Taki wybór jest stosunkowo tani, a jego największą zaletą jest mobilność. W każdej chwili możesz zdecydować o ustawieniu zbiornika na wodę w ogrodzie lub jego przesunięciu.

Z uwagi na to, że obecnie zbieranie wody opadowej ze względów ekologicznych i ekonomicznych cieszy się coraz większą popularnością, w ofercie producentów znajdziesz wiele zbiorników. Różnią się kolorem, kształtem i pojemnością, dlatego bez problemu dopasowują się do wyglądu i ustawienia współczesnego ogrodu.

Zaawansowane instalacje podziemne

Niektórzy mają duże potrzeby, bo utrzymują ogrody czy uprawy o powierzchni wielohektarowej. Jak mogą ograniczyć koszty związane z podlewaniem trawników, kwiatów czy warzywniaków? Oczywiście podlewając je wodą z własnych zbiorów. Jednak w takiej sytuacji konieczna może się okazać instalacja podziemna.

Zbiornik na wode

Priorytetem jest ustalenie miejsca, w którym znajdzie się zbiornik wraz z całą infrastrukturą. Przy wyborze lokalizacji trzeba też kierować się obecnością innych rur – gazowych, kanalizacyjnych, przewodów i kabli elektrycznych. Zbiornik umieszcza się w przygotowanym wcześniej wykopie, poziomując go i podłączając odpływ oraz dopływ.

Co wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad odzyskiem wody opadowej, to będziesz w tym celu potrzebował solidnego zbiornika. Czy będzie to konstrukcja podziemna, czy naziemna, to już zależy od:

  • momentu, w którym zdecydujesz się na montaż – zbiornik podziemny wraz z całą instalacją warto założyć jeszcze przed aranżacją ogrodu, inaczej konieczne będzie zrywanie trawnika, kostki brukowej itd.,
  • zapotrzebowania na wodę, jaką masz w domu czy gospodarstwie – zbiorniki podziemne są bardziej pojemne od naziemnych,
  • miejsca, którym dysponujesz – zbiornik naziemny potrzebuje nieco miejsca i w przypadku bardzo małych ogródków może je nieco zagracić. zbiornik podziemny jest
  • niewidoczny, dlatego zostawiaj wolną przestrzeń na powierzchni i nie zakłóca ogrodowej aranżacji.

Pozostaje jeszcze kwestia finansowa. Proste beczki naziemne o podstawowym wyposażeniu kupisz już za 100-200 złotych (w zależności od pojemności). Konstrukcja podziemna może być kilkukrotnie droższa, szczególnie gdy wynajmujesz ekipę do jej zamontowania i podłączenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.