Marzy się nam urządzanie ludziom domów, mieszkań? Dobór poduszek do sofy sprawia nam przyjemność, a wynajdowanie perełek wśród producentów mebli to nasza specjalność? W takim razie zawód architekta to przepis na sukces.
Wyzwanie dla architekta
Największym wyzwaniem dla architekta wnętrz jest w przygotowaniu projektów spełniających wymagania klienta i stylu. Nie każdy podziela naszą opinię, musimy się liczyć z tym, że ten kto płaci – wymaga. I nawet jeśli całość jego wyobrażenia wnętrza jest tragiczna, to architekt musi sprawić, aby nikt tak nie powiedział.
Wiedza i doświadczenie to podstawa
Różnica pomiędzy dekoratorem a architektem jest bardzo istotna. I warto to wiedzieć, gdyż w ofertach usług stosuje się bardzo często te nazwy zamiennie. Architektem wnętrz jest osoba, która posiada w tym kierunku wykształcenie, bardzo często znacznie obszerniejszą wiedzę, a także bogatsze doświadczenie. Aby pochwalić się dyplomem potwierdzającym kompetencje architekta wnętrz, trzeba ukończyć odpowiednie studia – sam kurs to za mało.
Architekt zajmuje się zarówno aranżacją gotowych już przestrzeni, jak i projektuje rozkład danego wnętrza lub lokalu od podstaw. Jego zadaniem jest wykonanie jak najlepszego projektu, z uwzględnieniem oczekiwań właściciela. Projekt powinien stawiać na funkcjonalność, estetykę i wygodę.
Zawód ten jest bardzo wymagający, a początki nie należą do najłatwiejszych. Jednak gra warta świeczki, a zadowolenie na twarzach klientów to nieoceniona satysfakcja.
Praca z ludźmi – mediator
Tak po prawdzie tylko wybitni architekci wnętrz mogą sobie pozwolić na dyktowanie warunków. Dla zaczynających w zawodzie to praca na dwa etaty. Nie tylko musimy zrobić projekt, znaleźć odpowiednie meble, dodatki, ale też uwzględnić gust i wyobraźnię klienta. Niektórzy są bardzo elastyczni i praca z nimi to przyjemność, a inni będą 10 razy zmieniać projekt tuż przed samą akceptacją. Niekiedy musimy wysilić się maksymalnie, aby odwieźć klienta od katastrofalnego pomysłu, który kolokwialnie mówiąc, pociągnie całość na samo dno bezguścia. Architekt musi być też skutecznym mediatorem.
Praca w biurze i w terenie
Obecnie, architekt pracuje tyle samo czasu w domu klienta, jak i przed komputerem. Po zebraniu wymiarów pomieszczeń zasiadamy do pracy z programem. Przestrzeń do pracy biurowej możemy stworzyć sobie w domu, ewentualnie wynająć biuro na godziny. W miastach takich jak Katowice czy Gdańsk nie będziemy mieć z tym problemów. Wstępną wizualizacje projektu przesyłamy do klienta.
Check lista
Zanim zaczniemy projektować, warto stworzyć sobie check listę z życzeniami klienta. Ona nam bardzo ułatwi pracę i w razie negocjacji będziemy na lepszym stanowisku, niż gdybyśmy nie uwzględniali tych danych. Co warto na niej zamieścić:
- styl wnętrza jaki preferuje rodzina;
- kolorystyka wnętrza – chłodna czy cieplejsza;
- czy ma zatykać dech w piersiach;
- czy mają to być standardowe rozwiązania;
- jakie produkty, materiały preferuje;
- czy są wśród członków rodziny alergicy;
Dzięki gotowej liście będziemy mogli szybciej dobrać odpowiedni design do wnętrza. Zawsze też warto mieć w zanadrzu odpowiedź na standardowe pytanie: A co pan/pani proponuje? Jeśli potrafimy sprzedać wizję wnętrza niezdecydowanym osobom to możemy zaczynać działać w tej branży.