Duża jasna sypialnia w kupionym mieszkaniu
Dom

Zakup mieszkania czy wynajem – co się bardziej opłaca?

Lubelski rynek mieszkaniowy jest mocno zróżnicowany i oferuje mnóstwo propozycji zarówno zakupowych jak i wynajmu. Czy korzystniej jest kupić mieszkanie, czy wynajmować? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób pragnących osiedlić się na swoim.

Nowe mieszkania w Lublinie – zakup

Ceny mieszkań w Lublinie ostatnimi czasy wzrosły, nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do innych stolic województw, podwyżki nie są tak duże. Według badań z 2020 roku za mieszkania z rynku wtórnego Klienci płacili średnio 6402 zł za metr kwadratowy, a 6060 zł za metr w przypadku rynku pierwotnego. W porównaniu do innych tego typu miast to całkiem atrakcyjna cena. Wśród osób decydujących się na zakup mieszkania w Lublinie bardzo popularne są inwestycje zlokalizowane na Węglinie. Dużym popytem cieszą się również nieruchomości budowane w okolicach Śródmieścia.

Mieszkania na wynajem

Bez wątpienia, nowe mieszkania w Lublinie kuszą swoją atrakcyjnością i nowoczesnością, ale zakup mieszkania nie zawsze się opłaca. Alternatywą jest wynajem mieszkań, na który najczęściej decydują się ludzie posiadający mniej ustabilizowany tryb życia. Są to na przykład studenci, którzy być może zostaną w mieście tylko kilka lat, a potem wyjadą dalej. W tej grupie znajdują się również pracownicy, zwłaszcza Ci często zmieniający pracę czy branżę. Dość duża grupę stanowią również obcokrajowcy, ze względu na bliską odległość miasta do granicy z Białorusią czy Ukrainą.

Wybór lokali na wynajem jest naprawdę szeroki ze względu na duży popyt i duże zyski inwestycji dla deweloperów. Cena wynajmu, zwłaszcza po pandemii spadła z powodu mniejszego zainteresowania. Duży przychód generowali studenci, którzy obecnie znajdują się poza miastem, ze względu na zajęcia odbywające się w trybie online. 

Co się bardziej opłaca?

Odpowiedź na to pytanie to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od sytuacji życiowej potencjalnego Klienta. Będąc studentem, czy pracownikiem sezonowym łatwiej wynajmować mieszkanie, ze względu na możliwość prostego rozwiązania umowy. Dla osób pragnących pozostać w Lublinie na stałe prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania, ponieważ rata kredytu często jest zbliżona do kwoty czynszu jaką należałoby zapłacić za wynajem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.