Zabezpieczenia przed okresem zimowym wymagają przede wszystkim młode drzewka owocowe, które zostały posadzone jesienią. Nie mają one bowiem zbyt wiele czasu na ukorzenienie i zaaklimatyzowanie się na nowym stanowisku przed nadejściem mrozów i nieprzychylnych warunków atmosferycznych. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne pozytywnie wpływają na dalszy rozwój drzewek i niejako decydują o ich przetrwaniu. O tym, co należy zrobić, aby drzewka owocowe przetrwały zimę w nienaruszonym stanie, przeczytasz w poniższym artykule.
Kiedy wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i zabezpieczające?
Wszelkie działania, których celem jest przygotowanie drzewek na okres zimowy, należy podjąć w odpowiednim czasie. Czynności wykonane zbyt wcześnie mogą utrudnić drzewkom wejście w stan spoczynku i hartowania. Rośliny powinny stopniowo i powoli wchodzić w stan spoczynku, dzięki czemu odpowiednio przygotują się na obecność niskich temperatur. Najlepiej więc wszelkie działania rozpocząć wtedy, gdy temperatura oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, a prognozy przewidują długotrwałe ochłodzenie.
Zabezpieczenie pni i gałęzi drzewek owocowych na zimę
Przede wszystkim musisz pomyśleć o zabezpieczeniu drzewka owocowego zarówno przed mrozem, jak i przed szkodliwym działaniem gryzoni i innych zwierząt leśnych. Działania, które bezwzględnie powinieneś wykonać, prezentują się następująco:
- zabezpiecz podstawę pnia drzewka owocowego – usyp kopczyk o wysokości około 30 cm, który ochroni niewykształconą bryłę korzeniową przed przemarznięciem,
- zastosuj osłonki na pnie – wykorzystaj plastikowe osłonki sadownicze, rurki PCV lub ochraniacze sadownicze, które pokryją pień drzewa do wysokości 60-100 cm. Ich zadaniem będzie ochrona pnia przed obgryzaniem przez sarny, zające, gryzonie i inne leśne stworzenia. Pnie drzew możesz także posmarować specjalistycznymi środkami zapachowymi, które będą odstraszać zwierzęta,
- ochroń pień przed mrozem i nagłymi zmianami temperatury – wykonaj zabieg bielenia drzewek owocowych wapnem. Możesz też założyć maty słomiane lub owinąć pień drzewka białą agrowłókniną zimową,
- zabezpiecz gałęzie - rozwieś zapachowe mydełka toaletowe na gałęziach co 2 metry, które odstraszą sarny i jelenie. Pamiętaj, aby w trakcie przygotowań drzewka owocowego na sezon zimowy nie podcinać gałęzi. Dobrym okresem na tego rodzaju działania będzie dopiero zima, a do tego typu zadań świetnie sprawdzi się np. piła łańcuchowa.
Zabezpieczenie korony drzewek owocowych na zimę
Wszelkiego rodzaju zabezpieczenia korony stosuje się przede wszystkim w przypadku młodych drzewek owocowych, zwłaszcza w przypadku gatunków najbardziej narażonych na działanie niskich temperatur, jak np. brzoskwinie, morele i czereśnie. Korony drzewek najlepiej owinąć białą agrowłókniną zimową. Nie twórz jednak zbyt ciasnej konstrukcji, lecz postaraj się, aby całość prezentowała się dość luźno, co będzie sprzyjało zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Do zabezpieczenia korony drzewek często stosuje się także jutę, słomę lub maty słomiane. Ze swojej strony rekomendujemy jednak wybór agrowłókniny z rolki lub gotowych kapturów. Takie rozwiązanie po pierwsze jest wygodniejsze, a po drugie nieco bardziej bezpieczne. Często bowiem zdarza się, iż gryzonie tworzą sobie ze słomianych osłonek swoje kryjówki.