Poddasze użytkowe to przestrzeń, która bardzo często przy budowie domu zostawiana jest do wykończenia „na później”. To sprawia, że ograniczamy sobie możliwość wykonania ścianek działowych do systemów suchej zabudowy. Dlaczego już na etapie budowy domu warto zdecydować się na konkretne rozwiązania? Co zrobić, by do wykonania ścianek działowych nie dopłacać?
Różne technologie – jeden cel
Decydując się na adaptację poddasza użytkowego, musimy wiedzieć, że wykonanie ścianek działowych można przeprowadzić na każdym etapie budowy. Wiele osób początkowo zostawia poddasze w stanie surowym, skupiając się na parterze. Trudno się temu dziwić. Jeśli budujemy dom, musimy liczyć się z dużymi wydatkami. Taki stan rzeczy wymaga oszczędności, które bardzo często powstają właśnie na poddaszu.
Najtańszym i chyba najprostszym rozwiązaniem jest wymurowanie ścianek działowych z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, wybór zależy od preferencji inwestora, który może także zdecydować się na cegłę pełną lub keramzyt.
Ostatnią formą wykonania ścianek działowych jest sucha zabudowa. Polega ona na wykonaniu stelaża z prefabrykowanych elementów stalowych. Do takiego stelaża przykręcane są płyty G/K, które tworzą ścianki działowe o różnych kształtach i wymiarach.
Która technologia jest najlepsza? Za którą zapłacimy najwięcej? To wszystko jest niezwykle istotne dla osób, które decydują się na budowę domu.
Murowanie ścianek działowych z pustaków
Decydując się na ścianki murowane, możemy wybrać beton komórkowy lub pustaki ceramiczne. Wykonywanie ścianek z cegły wydaje się najrzadziej stosowanym rozwiązaniem, które odchodzi w niepamięć. Ma jednak ogromną zaletę — dużą izolacyjność akustyczną.
Jeśli chcemy, by ścianki na naszym poddaszu były murowane, musimy zdecydować się na to na etapie stanu surowego. Wiele osób zostawia decyzję „na później”. Niestety po czasie okazuje się, że jedyną dostępną technologią jest sucha zabudowa.
Dlaczego tak się dzieje?
Ano dlatego, że proces murowania należy przeprowadzić jeszcze przed ociepleniem stropu i wykonaniem wylewek. Aby postawić murowane ścianki działowe na ocieplonej wylewce, należałoby ją rozciąć lub mocno zbroić wylewkę.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ścianki murowane nie zawsze są możliwe do wykonania i nie chodzi tu wcale o stan zaawansowania budowy. Sporo zależy od tego, jaki mamy strop. Jeśli projektant nie przewidział ścianek murowanych, może okazać się, że ich budowa będzie problemem.
Zdecydowanie największe pole do manewru mamy w przypadku stropów monolitycznych. Odpowiednio zbrojone są w stanie wytrzymywać i przenosić spore obciążenia.
Ścianki działowe z G/K – alternatywa dla ścian murowanych
Jeśli wykonanie ścianek murowanych nie jest na naszym poddaszu z jakichś powodów możliwe, należy brać pod uwagę suchą zabudowę.
Na czym polega ta technologia? Najpierw przygotowuje się stelaż z prefabrykowanych profili stalowych (UW i CW). Kolejnym krokiem jest przykręcenie gotowych płyt. Łącznie są spoinowane i całość wygląda dokładnie tak jak ścianka murowana.
Ściany z G/K są jednak zdecydowanie lżejsze i mogą przenosić mniejsze obciążenie. Zaletą jest spora izolacyjność akustyczna i prostota wykonania.
Ścianki wykonana z płyt karton gipsowych mają również swoje wady. Która technologia jest najlepsza i najtańsza? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, należy sprawdzić wady i zalety każdej z technologii.
Wady i zalety ścianek murowanych
Wymurowanie ścianek działowych z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego to połowa sukcesu. Taka ścianka wymaga jeszcze otynkowania. Decydując się na tynki cementowo-wapienne będziemy musieli jeszcze ponieść koszt położenia gładzi. To sprawia, że ostateczny koszt budowy ścianki z pustaków nie należy do najtańszych.
Wybór konkretnego pustaka do wykonania ściany wewnętrznej wbrew pozorom nie jest prosty. Z jednej strony wygodniej jest budować z lekkich pustaków produkowanych z betonu komórkowego. Z drugiej strony jednak pustaki te mają kilka wad, które dla wielu inwestorów przekreślają możliwość ich zastosowania.
Najważniejszą z nich jest fakt, że pustaki wykonane z betonu komórkowego mają słabą izolacyjność akustyczną. Murowanie odbywa się z wykorzystaniem kleju, jest to praca łatwa, czysta i przyjemna. Gotowa ściana z takich pustaków dość dobrze przepuszcza odgłosy z sąsiednich pomieszczeń. Ich wykorzystania sprawia, że nasze ściany działowe słabo zatrzymują hałas.
Decydując się na budowę ściany wewnętrznej z pustaków ceramicznych, zyskujemy lepszą izolacyjność akustyczną. Ściana z ceramiki ma jednak jeszcze jedną ważną zaletę. W przeciwieństwie do betonu komórkowego ma większą wytrzymałość. Jeśli na naszej ścianie mają wisieć ciężkie szafy, lepiej wybrać właśnie pustaki ceramiczne. Beton komórkowy ma znacznie mniejszą wytrzymałość.
Adaptacja poddasza z wykorzystaniem suchej zabudowy
Sucha zabudowa pozwala na wykonanie ścianek niemal w każdych warunkach. Stosowana jest zarówno do pomieszczeń suchych, jak również łazienek. Jest lekka, więc idealnie nadaje się nawet na słabiej zbrojone stropy. Postawić ściankę działową z płyt G/K może właściwie każdy. Praca jest prosta i nie wymaga wielkiego doświadczenia.
Jak wykonuje się taką konstrukcję? Konieczny jest zakup profili, wełny mineralnej i płyt gips karton.
Aby nasza ścianka powstała potrzebne będą również:
- Wkręty do G/K,
- Zaprawa do spoinowania płyt,
- Taśmy zbrojące
- Akcesoria takie jak wkrętarka, młotek, szpachelka, itp.
Montaż profili nie jest trudny. Wystarczy przymocować je przy pomocy wkrętów do podłogi i więźby dachowej. W tym miejscu powstaje pytanie, czy warto wypełniać ścianki działowe wełną mineralną. Odpowiedź jest prosta. Jeśli zależy nam, by ścianka miała wysoki poziom izolacji akustycznej, to jest to konieczne!
Do tak przygotowanej konstrukcji przykręcamy płyty. Następnie łączenia i miejsca po wkrętach spoinujemy. Tak przygotowana ścianka jest gotowa do malowania.
Należy pamiętać, że jeśli chcemy na ściance z G/K powiesić telewizor czy ciężką szafkę należy ściankę odpowiednio wzmocnić. Do tego celu wykorzystuje się drewniane płyty, które ukrywamy pomiędzy płytą gips karton a wełną mineralną.
Stawianie ścianek w tej technologii nie jest trudne. Wykorzystanie jej nie należy natomiast do najtańszych sposobów na gotową ściankę działową na nasze poddasze. Jeśli jednak budujemy dom, musimy liczyć się ze sporymi kosztami. To, co najtańsze rzadko okazuje się najlepsze dla nas i naszego komfortu w nowym domu.
Gips karton czy pustaki, która metoda jest najlepsza?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zależy to od wielu czynników. Pierwszą rzeczą, która będzie niezwykle istotna, jest aktualny stan budowy naszego domu. Jeśli mamy jeszcze wybór to możemy z powodzeniem zdecydować się na ścianki murowane. Ich wykonanie jest szybkie i proste.
Wybór pomiędzy betonem komórkowym a pustakiem ceramicznym to kwestia sporna. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Beton komórkowy to lekka i przyjemna w wykonaniu technologia. Pustak daje nam natomiast większą wytrzymałość i lepszą izolacyjność akustyczną.
Gips karton to możliwość samodzielnej budowy ściany wewnętrznej. Jeśli mamy zdolności majsterkowicza to bez trudu zrobimy taką ściankę we własnym zakresie. Metoda gospodarcza sprawi, że technologia ta wcale nie będzie droższa od murowania ścianek działowych z pustaków.
Wybór konkretnej technologii to więc sprawa predyspozycji każdego inwestora. Pytanie, jakie ściany działowe są najlepsze, należy postawi więc właśnie im.
Instalacje — o nich nie można zapomnieć!
Budując ścianki działowe, należy brać pod uwagę instalacje, które trzeba będzie przeprowadzić po ścianach. Przed ostatecznym wykończeniem ścian, należy doprowadzić do wszystkich pomieszczeń prąd. Pomieszczenia takie jak łazienka wymagają dodatkowo kanalizacji i podciągnięcia wody.
Jest to szczególnie istotnie w przypadku ścianek z karton gipsu. Wszelkie instalacja należy przeprowadzać przez te ścianki na etapie montowania profili i izolowania ich wełną. Przykręcenie płyt uniemożliwia bowiem umieszczenie w nich instalacji.
Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku gazobetonu. W tych miękkich pustakach bez trudu można wykonać niewielkie otwory, którymi poprowadzona zostanie zarówno instalacja sanitarna, jak również elektryczna.
W przypadku pustaków kable z prądem mogą być zarówno ukryte w ścianie, jak również puszczone po ścianie. Tynk, który będzie ostatnią warstwą takiej ściany, bez trudu przykryje płaskie kable energetyczne.
W trakcie budowy ścianek działowych warto przemyśleć rozmieszczenie różnych urządzeń takich jak telewizor czy komputer. One również wymagają kabli sygnałowych, które z powodzeniem można ukryć w ściankach działowych.
Należy pamiętać, że postawić ścianki działowe to nie problem. Warto jednak wcześniej wszystko starannie zaplanować. Odpowiedni projekt pomoże nam uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości.
Jaka powinna być grubość ścian działowych?
Grubość ścian działowych ma istotne znaczenie. Przeważnie wynosi ona około 11 cm. Czasami jednak inwestor decyduje się na grubszą ścianę. Należy wiedzieć, że im grubsza ściana działowa, tym lepsze właściwości przeciwogniowe.
Wraz z grubością wzrasta również izolacyjność akustyczna pomieszczenia.
Im grubsza ściana, tym mniejsze pomieszczenie. Teoretycznie nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, jeśli budujemy duży dom. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy poddasze użytkowe ma niewielkie wymiary i zależy nam na każdym centymetrze przestrzeni.
Stawiając ściankę działową z profili stalowych, możemy uzyskać minimalną grubość około 7,5 cm. Wydaje się jednak, że taka ściana nie będzie zbyt stabilna. Położenie 2 warstw płyty G/K po każdej stornie to absolutne minimum. Stosowanie profili 50 mm wydaje się również nie być najlepszym rozwiązaniem.
Otwory drzwiowe — trzeba zwracać uwagę na ich wymiar!
Otwory drzwiowe to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę w trakcie stawiania ścianek działowych. Aby odpowiednio dobrać rozmiar otworu drzwiowego, należy wiedzieć jakie drzwi będziemy w późniejszym czasie montować. W takim przypadku wystarczy sprawdzić w katalogu wybranego producenta rozmiar wymaganego otworu. Taki sposób działania sprawia, że w przyszłości nie będziemy mieli problemu ze zbyt małym lub zbyt dużym otworem drzwiowym.
Należy pamiętać, że wymiar otworu drzwiowego ulegnie zmianie po montażu podłogi. Inną grubość mają panele podłogowe, inną natomiast deski i parkiety. To wszystko należy zaplanować i ustalić ostateczną wielkość otworu, w którym za jakiś czas pojawi się ościeżnica a później drzwi.
Jeśli na etapie wykonywania ścianek działowych nie zaplanujemy odpowiedniego wymiaru otworów, to w przyszłości może pojawić się problem. Oczywiście każde drzwi i każdą ościeżnicę można podciąć. Otwór również można dopasować poprzez różnego rodzaju dokładki. To jednak generowało będzie dodatkowy koszt, którego można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy odpowiednio wcześniej wszystko przemyśleć.
Jeśli budujemy dom dla siebie, pamiętajmy o każdym szczególe! Urządzając pokój na poddaszu, można zrobić to wedle preferencji, każde zaniedbanie będzie nas jednak na późniejszym etapie budowy sporo kosztować.
Podsumowanie — jakie ścianki działowe są najlepsze?
Tutaj nie ma złotej reguły. Należałoby rozwinąć pytanie o kilka dodatkowych podpunktów.
Jeśli nasz strop nie pozwala na budowanie ciężkich ścian działowych, pozostają nam te lekkie, wykonane z karton gipsu.
Jeżeli dla inwestora istotna jest izolacyjność akustyczna pomieszczeń, to pustak ceramiczny sprawdzi się zdecydowanie najlepiej. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie taśmy pod profile „U” oraz wełna, którą wkładamy do środka ścianek z G/K zdecydowanie redukuje przenoszenie dźwięków do sąsiednich pomieszczeń. Takie rozwiązanie nie ustępuje więc pustakom.
Pamiętajmy o wadach G/K oraz gazobetonu – powieszenie na takich ścianach ciężkich mebli może okazać się niemożliwe. Oczywiście każdą ścianę można wzmocnić. Materiał w postaci płyt z karton gipsu może jednak uniemożliwić umieszczenie na nich dużego obciążenia.
Każda ściana działowa wykonana zgodnie z zaleceniami producenta powinna spełnić oczekiwania większości inwestorów. Zarówno ściany murowane, jak i te wykonane w systemie suchej zabudowy sprawdzają się w wielu domach na terenie całego kraju. Jakie ściany działowe są najlepsze — te wykonane zgodnie z daną technologią!