Dobór odpowiedniej stolarki drzwiowej do domu jednorodzinnego ma bardzo duże znaczenie. W sklepach znajdziemy obecnie mnóstwo typów drzwi. Jak wybrać te najlepsze?
Dobre drzwi wejściowe przede wszystkim powinny być solidne, aby mogły wytrzymać na lata. Również powinny być odporne na czynniki pogodowe, na włamania, a także powinny być ciepłe i estetyczne. Zatem przy ich doborze powinniśmy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników, aby być w pełni zadowolonym z poczynionego zakupu. Na co dokładnie należy patrzeć? Jakie materiały na drzwi wejściowe do domu są najlepsze? Co wtedy, gdy nie znajdujemy odpowiedniego modelu?
Drzwi zewnętrzne wykonuje się z materiałów takich jak:
- stal
- aluminium
- tworzywa sztuczne – PCV
- drewno
Najczęściej spotykane to drzwi drewniane oraz stalowe, które z zewnątrz obite są płytami o drewnopodobnym wykończeniu. Drzwi drewniane są przy tym droższe, ale bardziej eleganckie i ciepłe, chociaż z drugiej strony wymagają regularnej konserwacji. Drzwi stalowe z kolei są dość tanie, wytrzymałe, ale także nie mają tak dobrych parametrów termicznych i nie odpowiadają każdemu pod kątem wyglądu. Drzwi aluminiowe i z PCV są rzadziej spotykane w budownictwie jednorodzinnym, ale również mają swoje zalety. Są lekkie, wytrzymałe, nie wymagają konserwacji. Warto przy tym zaznaczyć, że drzwi z PCV mają niższą sztywność od tych aluminiowych. Drzwi z aluminium są za to bardzo trwałe i również mogą być używane jako drzwi antywłamaniowe.
Na co zwrócić uwagę przy doborze drzwi zewnętrznych?
Oprócz dopasowania do wnęki drzwiowej musimy też zwrócić uwagę na parametry techniczne drzwi. Duże znaczenie ma w szczególności współczynnik przenikania ciepła, który informuje o tym, jaki jest poziom termoizolacji drzwi – im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej. Gdy poszukujemy drzwi bezpiecznych, powinniśmy wybrać też te oznaczone klasą antywłamaniową C albo 3 lub 4 w zależności od normy. Jeśli jednak żadne drzwi wejściowe do domu nie pasują do naszego domu, warto pomyśleć o zamówieniu modelu na wymiar. Można wtedy także dobrać jego inne parametry, w tym poziom izolacji, wykończenie.