Oszczedne gospodarowanie wody w przydomowym ogrodzie
Ogród

Woda w domu i w ogrodzie – sposoby na oszczędne gospodarowanie wodą w ogrodzie przydomowym

W ostatnich latach ekolodzy coraz bardziej przestrzegają przed nadmiernym zużywaniem wody. Z roku na rok jej zasoby są bowiem mniejsze, a oszczędzanie tego cennego płynu powinno stać się dobrym nawykiem każdego mieszkańca planety. Jednym z miejsc, w których możemy rozsądnie gospodarować wodą jest przydomowy ogród. Jak dbać o rośliny lub prowadzić prace porządkowe, aby zminimalizować ilość wykorzystanej cieczy?

Prawidłowe podlewanie i pielęgnowanie roślin

Podstawowym sposobem rozsądnego korzystania z wody w ogrodzie jest prawidłowe podlewanie roślin. Powinniśmy zapoznać się z indywidualnym zapotrzebowaniem poszczególnych gatunków i dostosować intensywność nawadniania do ich wymogów. Starajmy się podlewać rano lub wieczorem; rzadziej, ale bardziej obficie – pozwoli to wniknąć wodzie głębiej, a w konsekwencji – wolniej parować. Korzystajmy z systemów automatycznego nawadniania, wyposażonych w czujniki wilgotności i deszczu – a więc uruchamiających się dopiero w momencie, gdy jest to rzeczywiście niezbędne. Jeśli używamy zraszacza – ustawmy go tak, aby zwilżał wyłącznie trawnik, a nie nasz podjazd czy ulicę. Glebę wokół krzewów i kwiatów wyściółkujmy korą lub grysem. Zapobiegnie to przedwczesnemu wyschnięciu ziemi, ograniczając niezbędną częstotliwość podlewania. Rozważmy możliwość wykorzystania hydrożelu. To substancja magazynująca wodę, która – umieszczona w pobliżu korzeni – pomaga ograniczyć podlewanie i zużycie wody nawet o 70%. Trawę kośmy nieco wyżej – dzięki temu będzie lepiej ukorzeniona, łatwiej utrzymując wilgotność. Ograniczmy także stosowanie nawozów, które zazwyczaj zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Wybierzmy raczej preparaty zawierające powoli uwalniające się nierozpuszczalne formy azotu.

Rozsądne prowadzenie prac porządkowych wokół domu

Aby zminimalizować zużycie wody z sieci, rozważmy gromadzenie deszczówki. Już na etapie Przeglądając już wybrany projekt domu i adaptacji wybranej koncepcji, możemy określić lokalizację zbiornika na wodę deszczową oraz zaplanować wykonanie instalacji odprowadzającej wodę z dachu do specjalnie przygotowanego pojemnika. Pozyskaną w ten sposób deszczówkę możemy wykorzystać między innymi do mycia mebli ogrodowych i sprzętów używanych podczas pielęgnacji terenu wokół budynku. Taka woda świetnie sprawdzi się do napełnienia oczka wodnego, które w mniej przepuszczalnej glebie zadziała jak zbiornik retencyjny. Będzie ona odpowiednia także do mycia samochodu – warto jednak rozważyć jego czyszczenie w profesjonalnej myjni, która często jest wyposażona w system recyklingu wody. Jeżeli zdecydujemy się na umycie auta na własnym podjeździe, korzystajmy ze szczotki i wiaderka z rozrzedzonym detergentem zamiast lać bez umiaru wodę z węża. Podobnie możemy postąpić, myjąc kostkę brukową przed budynkiem. Bez względu na sposób, w jaki wykorzystujemy ogrodowy wąż, zastosujmy specjalny pistolet zraszający z możliwością regulacji strumienia wody. Nie zapominajmy o regularnym kontrolowaniu połączeń i zaworów, które umożliwi nam szybkie wykrycie ewentualnych nieszczelności i sprawną likwidację wycieków.

Istnieje wiele sposobów, aby rozsądnie gospodarować wodą w przydomowym ogrodzie. Wystarczy, że będziemy podlewać i pielęgnować rośliny w odpowiedni sposób, a do mycia samochodu czy mebli na tarasie wykorzystujmy deszczówkę. Umożliwi nam to ograniczenie poboru wody z sieci, zmniejszając wysokość rachunków oraz pozwalając nam przyłączyć się do walki z niedoborem tego cennego płynu na świecie.

Zdjęcie: Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Gotowe projektu domów MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.