Wiosenne nawożenie roślin w ogrodzie
Ogród

Wiosenne nawożenie – najważniejsze pierwiastki potrzebne roślinom

Artykuł partnera.

Wiosenne nawożenie ma na celu dostarczenie roślinom niezbędnych składników, które pozwolą im na intensywny wzrost. Z nastaniem wiosny proces rozwoju roślin staje się zależny od czynników zewnętrznych oraz podaży składników mineralnych znajdujących się w glebie. Po okresie zimowym ilość tych substancji w ziemi jest niewielka, lecz wystarczająca, by zaspokoić podstawowe potrzeby roślin. Aby jednak cieszyć się bogatymi plonami w okresie zbioru, warto zadbać o gatunki właśnie w tym czasie, kiedy potrzebują tego najbardziej — w fazie wiosennego wzrostu i późniejszej wegetacji.

Składniki odżywcze w nawozach wiosennych

Nawozy wiosenne możemy podzielić na jedno lub wieloskładnikowe preparaty. Wieloskładnikowe to takie, które dostarczają roślinom pakiet pierwiastków i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Wśród najważniejszych i najpopularniejszych wyróżnia się azofoskę bogatą w azot, który jest niezbędny w okresie wzrastania roślin i pozwala na zebranie obfitego plonu w późniejszym czasie. Potas zawarty w nawozach będzie regulował podaż azotu i odpowiadał za gospodarkę wodną rośliny.  Oprócz azotu i potasu azofoska posiada w swoim składzie fosfor, który wpływa na rozbudowę systemu korzeniowego. Poza tym rośliny, które mają niedobory tego pierwiastka, są mniej odporne na stres, czyli na przykład niskie temperatury, czy nadmierną wilgoć lub długotrwałą suszę. Równie często używanym nawozem oprócz azofoski jest saletra azotowa, czy potasowa jako niezbędne wsparcie roślin wiosną. Warto więc pamiętać o tych kilku podstawowych składnikach — azocie, fosforze i potasie, gdyż będą one miały ogromny wpływ na dobrobyt uprawianych gatunków.

Różne formy nawozów — jak stosować?

Na rynku dostępne są nawozy w kilku wariantach — granulowane, w proszku lub płynne. Każde z nich będą wymagały innego dawkowania i sposobu postępowania. Środki stałe aplikujemy przez posypanie ziemi i wymieszanie z wierzchnimi warstwami na głębokość około 10-15 cm. Dzięki temu będą one dłużej uwalniały swoje właściwości. Można je również stosować punktowo w trakcie okresu wegetacyjnego. Nawozy płynne muszą zostać wymieszane z wodą w odpowiedniej proporcji w celu uzyskania zalecanego przez producenta stężenia. Ważne jest, by nie podlewać nimi roślin przesuszonych, aby nie doprowadzić do ich przypaleń.

W jakim okresie nawozić rośliny?

Dobór nawozów i termin ich wysiewu jest niezwykle ważny, by wspomóc rośliny w odpowiednim okresie. Wiosenne nawożenie powinno odbywać się od początku marca, aż do końca kwietnia. Ważne jest, aby gleba nie była zbyt sucha, czy mokra w trakcie stosowania środków, by nie dochodziło do szybkiego wymywania lub utleniania się preparatu. W zależności od rodzaju rośliny producenci określają dopasowany specyfik oraz niezbędną dawkę, by nie dochodziło do przenawożenia gleby. Wiosenne nawożenie możemy podzielić na dwa etapy: przedwegetacyjne (2-3 tygodnie przed siewem i sadzeniem roślin) oraz pogłowne, które polega na systematycznym zasilaniu roślin przez cały okres wegetacyjny. Warto pamiętać, że zbyt duża ilość środków może doprowadzać do przenawożenia gleby, które jest równie niebezpieczne, co niedobór składników odżywczych.

Tekst poradnikowy został przygotowany dzięki uprzejmości nawozy.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.