Wanna umieszczona w podłodze może być niezwykle efektywnym elementem każdej łazienki. Jest interesująca wizualnie. Oprócz walorów estetycznych ma też walory funkcjonalne. Korzystanie z wanny w posadzce jest bardzo przyjemne. Czy taka wanna pasuje do każdej aranżacji? Jak ją wykonać i kiedy jej wykonanie jest możliwe? Czy wanna w posadzce jest bezpieczna? Łazienka w domu jest nie tylko miejscem codziennych zabiegów higienicznych, ale także miejscem relaksu. To przestrzeń, w której partnerzy mogą pogłębiać relację intymną i wspólnie spędzać czas. Wanna jest tych aktywności elementem głównym. Z tego względu warto zaplanować przestrzeń tak, aby była wygodna, funkcjonalna i estetyczna. W tym pomoże wanna w posadzce.
Do jakich aranżacji pasuje wanna w posadzce?
Wanna w posadzce dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Może stanowić doskonałe uzupełnienie łazienki w stylu minimalistycznym albo industrialnym. Może mieć kształt owalny, kwadratowy albo prostokątny. Można ją umieścić zarówno w centralnym miejscu pomieszczenia, jak i w zacisznym kąciku. Wokół wanny warto umieścić rośliny. Nada to łazience niepowtarzalnego charakteru domowej dżungli.
Jeśli wanna znajduje się w najwyższym pomieszczeniu, to można nad nią umieścić duże okno. Pozwoli to na obserwowanie nieba podczas kąpieli. Wannę można również umieścić pod sypialnią. Stworzy to doskonałą okazję do pogłębienia i urozmaicenia relacji erotycznej partnerów. W sypialni wystarczy wmontować prześwit, który umożliwi obserwowanie kąpieli partnera albo partnerki. Ważna jest też sama posadzka. Może być wykonana z płytek łazienkowych, drewna. Będzie to miało wpływ na ostateczny efekt wizualny.
Oświetlenie wanny w podłodze
Wannę należy odpowiednio oświetlić. Do codziennych kąpieli sprawdzi się światło o neutralnej barwie. Kąpiele relaksacyjne lepiej odbywać przy przyciemnionym świetle o ciepłej barwie. Ważne jest, aby pozostałe elementy łazienki pasowały do wanny. Sprawdzą się nienachalne dodatki, eleganckie elementy wykończenia, wysmakowane detale. Jeśli wanna jest prosta, to wnętrze powinno być oszczędne. Również we wnętrzach stylizowanych na tradycyjne sprawdzi się ten rodzaj wanny. Można nad nią zawiesić klasyczny żyrandol, a obok postawić lustro wolnostojące z piękną ramą. Dom w stylu nowoczesnym może zostać wyposażony w tę niezwykłą wannę. Również dom w stylu tradycyjnym wiele zyska na wannie w podłodze. Wszystko zależy od odpowiedniej aranżacji. Dobrze sprawdzi się w niskich pomieszczeniach. Taka wanna optycznie powiększy przestrzeń.
Wanna w podłodze a wanna wolnostojąca
Wanna wolnostojąca jest klasyczną pozycją. Z tego względu nie dostarcza aż tak dużej przyjemności estetycznej. Ważnym elementem doświadczenia estetycznego jest świeżość. Wanna w posadzce, która dotychczas rzadko występowała w naszym rejonie, jest miłą odmianą. Ze względu na swoją świeżość wizualną nadaje ona pomieszczeniu niezwykłego charakteru. Wannę wolnostojącą warto wybrać wtedy, gdy budowa wanny w podłodze jest niemożliwa.
Również w dużych pomieszczeniach, z wysokimi sufitami lepiej sprawdzi się wanna wolnostojąca. Pokój dziecka wyposażony w łazienkę też powinien mieć wannę wolnostojącą. Kąpiel dziecka w takiej wannie jest łatwiejsza. Jeśli łazienka w domu jest wspólna, to wybór odpowiedniej wanny powinien być zależny od wielu czynników.
Jak odpowiednio dobrac wannę?
Przede wszystkim do upodobań i potrzeb wszystkich domowników. Wanna w podłodze sprawi, że dom w stylu nowoczesnym stanie się jeszcze bardziej nowatorski. Oprócz wanny wolnostojącej oraz wanny w podłodze dostępny jest też prysznic, również prysznic bez brodzika. Przed wyborem wanny bez brodzika najlepiej sprawdzić dowolne zdjęcie. To pomoże ustalić, czy wanna spełni nasze oczekiwania i pasować będzie do wystroju łazienki.
W domu jednorodzinnym możemy mieć kilka łazienek. W jednej z nich warto umieścić prysznic, a w drugiej wannę. To najbardziej efektywne i kompleksowe rozwiązanie. Wokół wanny w posadzce powinniśmy umieścić poręcz. To szczególnie ważne w przypadku, gdy będą z niej korzystały dzieci. Wyjście z takiej wanny może okazać się trudne.
Również czyszczenie wanny w podłodze jest nieco kłopotliwe. Kompromisem jest sytuacja, w której wanna umieszczona zostaje na podeście. Do podestu warto doprowadzić wygodne w użyciu schodki. Wanna w posadzce ma swoje dobre i złe strony. Każdy powinien samodzielnie podjąć decyzję co do jej zakupu. Jest ona niewątpliwie wyjątkowa pod względem estetycznym.
Wanna wpuszczana w podłogę na wyższych kondygnacjach
Najtrudniejsze jest wykonanie wanny w stropie. Wanna wpuszczana w podłodze na wyższych kondygnacjach budynku powinna być odpowiednio zabezpieczona. Nie jest to jednak niemożliwe. Należy odpowiednio wzmocnić strop. Trzeba to zrobić za pomocą dodatkowego uzbrojenia oraz konstrukcji stalowych. Owe konstrukcje muszą podtrzymywać wannę. Stropy nie mają zazwyczaj odpowiedniej grubości do budowy wanny. Najpewniej wanna będzie wystawała z sufitu w pomieszczeniu znajdującym się poniżej.
Pod łazienką nie powinien się znajdować pokój dziecka, pokój dla gości, czy sypialnia. Najlepiej, jeśli przestrzeń zostanie wykorzystana jako przestrzeń gospodarcza. Może to być składzik, spiżarnia, garderoba. Podwieszany pod wanną sufit można wykonać z płyt karton-gipsowych. Całość powinna być wygłuszona i zabezpieczona przed przeciekami. Najłatwiej umieścić wannę w podłodze w domu jednorodzinnym. Podwieszany sufit powinien być wykonany tak, aby możliwe było jego łatwe zdjęcie. Sprawne i szybkie zdjęcie sufitu może okazać się nieocenione w sytuacjach kryzysowych. Sytuację nieco ułatwi umieszczenie wanny na odpowiednim podeście. Unikniemy wtedy wystające wanny w pomieszczeniu poniżej.
Wanna na parterze
Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny na parterze. W domu jednorodzinnym takie zaplanowanie przestrzeni nie powinno być problemem. Najlepiej zaplanować wannę już na etapie projektowania domu. Koszt realizacji przedsięwzięcia będzie mniejszy. Wanna w podłodze nie jest najtańszym gadżetem. Można to sprawdzić, wpisując w wyszukiwarkę hasło: wanna w podłodze cena.
Tańszą, choć równie efektywną alternatywą będzie prysznic bez brodzika. Warto pamiętać, że prysznic bez brodzika można umieścić wszędzie. Jeśli wydzielimy odpowiednio dużą przestrzeń, to możemy w prysznic bez brodzika wkomponować miejsce do leżenia.
Najłatwiejsze będzie umieszczenie wanny na parterze, pod którym nie ma piwnicy. Wtedy wystarczy w podłożu wykonać wybetonowaną nieckę. Powinna ona być nieco większa niż wanna. To umożliwi podłączenie wszystkich potrzebnych instalacji. Na podłożu należy umieścić instalację przeciwwodną. Ścianki oraz dno obłożyć styropianem, który ma właściwości izolacyjne. Wannę należy zabezpieczyć przed wilgocią. Najlepsza do tego będzie wodoszczelna folia w płynie. Tak umieszczona wanna będzie bezpieczna. Jeśli pod parterem znajduje się piwnica, to alternatywnym rozwiązaniem może być umieszczenie wanny właśnie w niej. Warto jednak pamiętać o tym, że będzie trzeba doprowadzić