Powieszone nietypowe dzieło sztuki na ścianie w salonie
Wnętrza

W co oprawić dzieło sztuki o nietypowych rozmiarach?

Wybór odpowiedniej wielkości oprawy dla dzieła sztuki nie zawsze jest łatwy. Jeżeli praca ma standardowe rozmiary, to nie powinniśmy mieć większych problemów, aby znaleźć dla niej ramę. Jednak co zrobić, jeśli dzieło jest nietypowej wielkości? Wtedy jedyną opcją jest zamówienie ramy na wymiar. Podpowiadamy, jak to zrobić, a także, na co zwrócić uwagę dobierając oprawę do pracy artystycznej.

Oprawa obrazów o nietypowych rozmiarach – to trzeba wiedzieć

Oprawa naszych dzieł sztuki nigdy nie jest prostym zadaniem, a gdy do czynienia mamy z obrazem o nietypowych rozmiarach sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Przed złożeniem zamówienia na ramy na wymiar musimy przemyśleć takie kwestie jak:

  • rodzaj materiału, z którego będzie wykonana oprawa – drewno, aluminium lub tworzywo sztuczne,
  • szerokość listwy i jej ornamentyka (lub brak zdobień),
  • kolor oprawy – dopasowany do kolorystyki i tematyki dzieła sztuki, ale też zgodny z wystrojem wnętrza miejsca, w którym powiesimy oprawioną pracę,
  • dokładne wymiary dzieła – liczy się każdy milimetr, musimy bardzo precyzyjnie zmierzyć wysokość i szerokość pracy, którą planujemy obramować,
  • rodzaj frontu – szklany lub z plexi; istnieje możliwość zamówienie antyrefleksyjnej powłoki, która chroni pracę artystyczną przed szkodliwym działaniem światła UV i sztucznego.

Niektóre dzieła sztuki bardzo dobrze prezentują się w antyramach. W ten sposób możemy zabezpieczyć przed zniszczeniem np. plakaty, dokumenty, fotografie, dziecięce obrazki. Dużą zaletą antyramy jest jej uniwersalność – brak obramowania sprawia, że pasuje ona do większości wnętrz, niezależnie od ich stylu. Tego rodzaju oprawa jest polecana szczególnie w przypadku dużych prac artystycznych (np. plakatów), ponieważ jest lekka – stabilnie utrzymuje się na ścianie.

Ramy na wymiar – jak dopasować je do dzieła sztuki?

Musimy kierować się nadrzędną zasadą, że to rama ma pasować do obrazu (nieodwrotnie!). Jej zadaniem jest zabezpieczenie dzieła przed uszkodzeniem, ale także jego właściwe wyeksponowanie. Jak oprawić obrazy, aby podkreślić ich walory artystyczne? Bardzo ważna jest analiza dzieła – musimy ocenić, jaki jest nastrój obrazu, dominujące i występujące w mniejszości barwy, określić temat pracy (np. abstrakcja, pejzaż, portret). Nie jest to zadanie łatwe, dlatego zawsze możemy zwrócić się o pomoc do eksperta – doświadczonego ramiarza, który posiada wiedzę zarówno na temat obrazów, jak i pasujących do nich opraw.

Oprawa obrazów o nietypowych rozmiarach to zadanie, które wymaga od nas uważności. Specjalnie przygotowane dla nas ramy muszą pasować idealnie do dzieła – nie mogą być ani za małe, ani za duże. Wysokiej jakości oprawy utrzymają obraz w świetnym stanie na wiele lat oraz podkreślą jego walory estetyczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.