Mężczyzna wykonujący tynkowanie zewnętrzne
Budownictwo Dom

Tynkowanie zewnętrzne – w jaki sposób robić to dobrze?

Tynkowanie ścian zewnętrznych to jedna z najważniejszych części procesu budowy domów. Od prawidłowego wykonania elewacji na budynku zależy m.in stan oraz wygląd całego domu. Brak prawidłowości w zakresie wykonania elewacji i brak zachowania podstawowych zasad może skończyć się tragiczne. Poza nierównościami mogą pojawić się znaczne ubytki, które wpłyną na estetykę całego domu.

Przestrzegając kilku kluczowych zasad, sięgając po tynki dobrej jakości, możemy liczyć na trwałość tynku bez konieczności napraw w przyszłości.

Kilka zasad dobrego tynkarza

Przed przystąpieniem do procesu tynkowania warto wziąć pod uwagę pomoc fachowców. Profesjonalna pomoc umożliwi uniknięcie błędów, które mogą spotkać budowlanego Świeżaka. Zdajemy sobie sprawę z nieuczciwych praktyk wielu firm tynkarskich. Czytając nasze wskazówki, możemy wychwycić te błędy, a fachowcom kazać naprawić wszelkie niedociągnięcia.

Przed przystąpieniem do pracy warto poznać stan surowy danego obiektu. Jeśli dany budynek ma kilka lat, tynkowanie ścian zewnętrznych, możemy zacząć tuż po samym procesie oczyszczenia starej warstwy. W przypadku nowej budowy zaleca się odczekanie od 3 do 6 miesięcy od zakończenia prac nad stanem surowym. Mamy wtedy pewność, że wszelkiego typu zaprawy na budynku dokładnie scaliły wszelkie łączenia. Tynk musi być nakładany na suchej powierzchni.

Wybór odpowiednich produktów do tynkowania

Niezależnie, od rodzaju tynków powinny one zawierać odpowiednie oznaczenia na opakowaniu. Tynk tradycyjny powinien mieć oznaczenie typu „B” lub „CE”. Są to rodzaje tynków, które podlegają Polskim Normom. Tego typu produkty są odpowiednie do zastosowania budowlanego. W doborze tynku warto wziąć pod uwagę specyfikację techniczną. Zgodność z danym projektem uchroni nasze mury przed tynkami złej jakości. Stare tynki, które pozostały nam po pracach, można wykorzystać ponowne. Tylko pod jednym warunkiem — odpowiedniego składowania i przechowywania surowca. Na opakowaniu warto zwracać uwagę na datę przydatności, która nie powinna być przekroczona.

Podsumowując: Do pierwszych zakupów tynku podchodźmy jak do zakupów produktów świeżych typu ser czy mięso.

Praca w odpowiedniej temperaturze

Nakładanie tynków na większość domów jest zalecana przy zachowaniu odpowiednich warunków pogodowych. Tynku nie można nakładać w trakcie opadów lub zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Z uwagi na występowanie klimatu umiarkowanego naprawy tynku muszą odbyć się w odpowiedniej temperaturze. Tynku nie można nakładać w okresach zimowych lub jesiennych, gdzie panują temperatury nie niższej niż +5°C. W trakcie letniej gorączki, gdzie temperatura przekracza +25°C stosowanie tynku powinno być kategorycznie zabronione. W obu przypadkach tynk będzie położony nierównomiernie. Dodatkowo mogą pojawić się liczne plamy i przebarwienia.

Właściwe przygotowanie podłoża

Tynk należy nakładać przed przygotowaniem podłoża. Co to oznacza? Mokry tynk tradycyjny nakładamy na ścianę suchą i pozbawioną pyłów. Eksperci zalecają, by wszelkie rysy, pęknięcia lub wykwity zostały usunięte jeszcze przed przystąpieniem do pracy.

Stosowanie warstw pośrednich

Niektórzy producenci zalecają stosowanie licznych baz przed położeniem tynku właściwego. Są to wszelkiego typu grunty. W zależności od problemów podłoża tynkarskiego grunty mogą w prosty sposób naprawić tynk przed dwoma rodzajami problemów. Na stabilność podłoża można użyć gruntów głęboko penetrujących. W przypadku problemów z chłonnością ścianę należy potraktować preparatem dyspersyjnym.

Przygotowanie mieszkanki zgodnie z zasadami producenta

Do preparatów budowlanych nie wolno dołączać żadnych dodatków. Pod warunkiem, że producent przewidział inaczej. Niektórzy specjaliści lubią „tuningować” zaprawę środkami na poprawę wiązania lub opóźniających zamarzanie wody zasobowej. Jest to niezgodne z instrukcją, a przy okazji może przyczynić się do powstawania przebarwień. Do mieszanek gotowego tynku tradycyjnego dodajemy -tylko i wyłącznie wodę. Do mieszania używamy specjalnych urządzeń niskoobrotowych, nie dopuszczając do spienienia mieszanki.

Staranne nakładanie zaprawy

Tynkowanie zewnetrzne
Źródło: Freepik.com

Tynki powinny być nakładane z udziałem odpowiednich narzędzi. W marketach mamy duży wybór narzędzi do nakładania różnych rodzajów tynków. Profesjonalne tynkowanie nie obejdzie się pacy wykonanej ze stali kwasoodpornej. Zewnętrzne tynki cienkowarstwowe powinny być nakładane jedną warstwą, gdzie grubość tynku nie powinna przekraczać grubości ziarna tynku. Tak nałożona masa musi zostać odpowiednio zatarta. Duży wybór różnych pac, gąbek oraz filcu pozwala nam na uzyskanie odpowiedniej faktury.

Ochrona świeżego tynku

Na sam koniec tynk tradycyjny można odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu stosuje się specjalne siatki ochronne. Większość polskich domów stosuje tego typu zabezpieczenia. Chronią one dom przed nieoczekiwaną naprawą tynku np. z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, nagłej zmiany pogody itd.

Rodzaje tynków naprawczych

To jeden z najczęściej odwiedzanych tematów przez początkujących budowlańców. Jeśli dom został postawiony do stanu surowego, wiedza na temat rodzajów tynków elewacyjnych będzie Ci potrzebna. Możesz natrafić na różnorodne tynki. Każdy z nich ma swoje unikalne zastosowanie i właściwości. Tynki należy dobierać na podstawie grubości ścian wewnętrznych i zewnętrznych.

Na ściany dwuwarstwowe stosuje się zewnętrzne tynki cienkowarstwowe. W przypadku tynków z ociepleniem powinno dobierać się produkty przeznaczone do ścian już ocieplonych. Dodatkowo producent posiada profesjonalne siatki tynkarskie, które przydarzą się w ostatnim kroku tynkowania ścian zewnętrznych.

Fachowcy posiadają tynki dostosowane do ścian ocieplonych. Przykładem takich tynków są produkty na bazie spoiwa silikonowo-silikatowego.

Na ściany jedno- i trójwarstwowe nakłada się tynki zewnętrzne wykonane z cementu i wapienia. To tradycyjne tynki, które są rodzajem podstawy budowlanej w zakresie wykończenia większości domów. Tego rodzaju preparaty nakłada się bezpośrednio na ściany zewnętrzne murów. Jego cechą charakterystyczną jest odpowiednia grubość. Tynk tradycyjny charakteryzuje się odpowiednią grubością. Tynk cementowo-wapienny może być też stosowany do naprawy starych tynków. Do tynkowania gładkich ścian jednowarstwowych można zastosować tynk zewnętrzny cementowo-wapienny w cieńszej np. jednowarstwowej wersji.

Tynkowanie maszynowe czy ręczne?

Plan na tynkowanie ścian zewnętrznych może obejmować dwa rozwiązania. Jednym z nich jest tynkowanie ścian przy użyciu ręcznej pacy. Patrząc na sam proces tynkowania ścian zewnętrznych, krok po kroku możemy zaobserwować czasochłonność tego procesu. Jedyną zaletą samego nakładania jest jej uniwersalność. Na tynkowanie standardowe może zdecydować się każdy. Od fachowca aż po samego praktykanta. Tynkowanie ręczne polecane jest w przypadku małych pomieszczeń oraz takich, w których występują trudno dostępne powierzchnie do otynkowania. Tynkowanie ręcznie może być metodą uzupełniającą w przypadku nakładania tynku pod okna dachowe np. na framugach.

Do wyboru mamy jeszcze tynkowane zewnętrzne przy użyciu maszyny. Do tego procesu wykorzystuje się specjalistyczne agregaty. Tynkowanie mechaniczne ścian zewnętrznych może być używane przy pomocy własnego lub wynajętego agregatu. Z pomocą maszyny można nakładać tynk tradycyjny, jak i tynki cienkościenne. Metoda ta jest znacznie szybsza i higieniczna, gdyż tynki zewnętrzne rozrabia się bezpośrednio w maszynie. Gotowa masa ląduje bezpośrednio na ścianę budynku przy pomocy specjalistycznego węża.

Jak wygląda cena za tynk?

Surowce do przygotowania gotowej zaprawy tynkarskiej kosztują średnio od 10 do 30 złotych za paczkę. Jeśli chodzi o koszty usług, wyglądają one następująco:

  • Tynkowanie użyciem preparatu cementowo-wapiennego to koszt średnio od 33 do 47 złotych za m2.
  • Za gruntowanie ścian przed tynkowaniem zapłacimy od 4,78 do 5,60 złotych za m2.
  • Za tynk maszynowy możemy zapłacić od  złotych do złotych za m2.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.