Kobieta wybieraj najlepszy materac dla siebie
Wyposażenie domu

Twardość jako ważne kryterium przy wyborze materaca

Artykuł partnera.

Sen to najlepsze lekarstwo na stres, doskonały sposób na regenerację organizmu, a także najprostszy przepis na relaks. Aby jednak jego jakość była właściwa, a poranna pobudka nie wiązała się z dolegliwościami ze strony układu kostnego, trzeba zadbać przede wszystkim o wygodę, na którą duży wpływ ma typ materaca. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego jego twardość to jedno z najważniejszych kryteriów, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Najważniejsze funkcje materaca

Aby organizm człowieka się zregenerował, potrzebuje przynajmniej 7 godzin snu. Prosta kalkulacja uzmysławia więc, że w łóżku spędzamy 1/3 swojego życia. Nietrudno się domyślić, że niewłaściwa pozycja i brak wygody mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania, a także dla zdrowia. Z tego powodu niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego materaca, pełni on bowiem kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia podparcie dla kręgosłupa, który w pozycji do spania powinien się znajdować w stabilnej, prostej linii. Dzięki temu wstajemy wypoczęci i nie towarzyszą nam żadne dolegliwości bólowe. Dobrze dobrany materac to także odprężenie dla organizmu wynikające z rozluźnienia ciała i umysłu. Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry materaców, aby wybrać taki, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Jak dobrać twardość materaca?

Każdy materac powinien mieć oznaczony stopień twardości, zgodnie z którym:

  • H1 przeznaczony jest dla osób ważących do 60 kg,
  • H2 będzie optymalnym wyborem przy wadze 60-80 kg,
  • H3 sprawdzi się u osób ważących 80-100 kg
  • H4 przystosowany jest dla ważących ponad 100 kg.

Stopień twardości określa mniej więcej, dla kogo przeznaczony jest dany materac. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to wartość orientacyjna, a w wielu przypadkach decydują indywidualne preferencje. O to, jak dokonać najlepszego wyboru, zapytaliśmy przedstawiciela sklepu z materacami MK Foam.

Przed zakupem warto przetestować materac w sklepie i wybrać ten, który zapewni nam największy komfort. Niewskazany jest jednak wybór przeczący całkowicie stopniom twardości. Ktoś o niewielkiej wadze nie wyśpi się na materacu H4 ze względu na bardzo dużą twardość. Podobnie będzie w odwrotną stronę – osoba ważąca ponad 100 kg zapadnie się na materacu oznaczonym jako H1.

Wybierając materac trzeba uwzględnić zarówno stopień twardości, jak i indywidualne preferencje. Najbezpieczniej będzie jeśli osoby o niższej wadze skupią swój wybór na materacach H1 i H2, natomiast przy wyższej masie warto rozważyć H3 lub H4.

Podsumowując, twardość to bardzo ważne kryterium przy wyborze materaca. Oprócz znajomości oznaczeń, warto także sprawdzić, na którym z nich będzie nam najwygodniej. Z tego powodu zakupów najlepiej dokonywać w sklepach, które dają możliwość przetestowania materaca lub też zapewniają fachową pomoc doradców. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.